romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle odborníků si rodina unesené Michalky ponese své stigma dlouho

Trmice, 16.10.2012 10:36, (ROMEA)
Běla Janová se svou unesenou dcerou Michalkou. (FOTO: Repro Česká televize)
Běla Janová se svou unesenou dcerou Michalkou. (FOTO: Repro Česká televize)

Když na začátku prázdnin vytáhl únosce z kočárku přímo před zraky matky třitýdenní novorozeně, stala se malá Michala nechtěnou hrdinkou příběhu se šťastným koncem. I když ne tak docela. Přestože policisté při vyšetřování vyloučili, že by rodina romského dítěte měla s únosem cokoliv společného, veřejnost zcela přesvědčená není. Rodina se tak musí potýkat s výhružnými dopisy a opovržení od okolí, podle kterého se na únosu vlastní dcery podílela.

Návrat do reality po návratu malé Michaly nebyl jenom veselý. Rodině z Trmic okolí stále dávalo najevo nedůvěru, že se rodina na únosu podílela, i když to policejní vyšetřování vyvrátilo. "Je to stereotyp nejenom v Čechách. Prostě Romové, když jsou oběti, tak se velice rychle ve veřejném mínění vytvoří představa, že jsou viníci. Jako by si mohli sami za to, že někdo spáchal zločin. Oni jsou oběti," zdůraznil sociolog Fedor Gál.

Celý článek čtěte zde.

ras, Česká televize
Přečteno: 1413x
 

Kam dál:

Štítky:  

Únos holčičky v TrmicíchHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo