romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle odborníků si rodina unesené Michalky ponese své stigma dlouho

Trmice, 16.10.2012 10:36, (ROMEA)
Běla Janová se svou unesenou dcerou Michalkou. (FOTO: Repro Česká televize)
Běla Janová se svou unesenou dcerou Michalkou. (FOTO: Repro Česká televize)

Když na začátku prázdnin vytáhl únosce z kočárku přímo před zraky matky třitýdenní novorozeně, stala se malá Michala nechtěnou hrdinkou příběhu se šťastným koncem. I když ne tak docela. Přestože policisté při vyšetřování vyloučili, že by rodina romského dítěte měla s únosem cokoliv společného, veřejnost zcela přesvědčená není. Rodina se tak musí potýkat s výhružnými dopisy a opovržení od okolí, podle kterého se na únosu vlastní dcery podílela.

Návrat do reality po návratu malé Michaly nebyl jenom veselý. Rodině z Trmic okolí stále dávalo najevo nedůvěru, že se rodina na únosu podílela, i když to policejní vyšetřování vyvrátilo. "Je to stereotyp nejenom v Čechách. Prostě Romové, když jsou oběti, tak se velice rychle ve veřejném mínění vytvoří představa, že jsou viníci. Jako by si mohli sami za to, že někdo spáchal zločin. Oni jsou oběti," zdůraznil sociolog Fedor Gál.

Celý článek čtěte zde.

ras, Česká televize
Přečteno: 1404x
 

Kam dál:

Štítky:  

Únos holčičky v TrmicíchHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo