romea - logo
9. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Dušan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle Zemana nemá většina migrantů vzdělání. Statistiky z Německa však uvádějí zcela jiná čísla

21.3.2017 0:07
Prezident Miloš Zeman (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Prezident Miloš Zeman (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)

Většina ze dvou milionů migrantů, kteří přišli do Evropské unie, nemá podle prezidenta Miloše Zemana ani základní vzdělání, což výrazně zkomplikuje jejich začleněním do společnosti. Pokud se migrační vlnu z muslimských zemí nepodaří zastavit, tak Evropská unie bude přinucena chránit svoje vnější hranice, řekl Zeman podle ČTK při návštěvě olomoucké společnosti Nutrend. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky v Německu (BAMF), který v průběhu roku 2015 sbíral od žadatelů o azyl údaje o jejich dokončeném vzdělání a kvalifikaci, zveřejnil však jiná čísla.

Zeman: 35% základní vzdělání, 65% bez vzdělání

"Já jsme si opatřil vzdělanostní strukturu těch migrantů, kteří až dosud přišli do Evropy, to je něco kolem necelých dvou milionů osob. Nejvíce jich je v Německu. No a zjistil jsem, že 35 procent z nich má základní vzdělání. Tak jsem si říkal, to není tak špatné, to je docela vysoký podíl. A tak jsem listoval dál a zjistil jsem, že ten zbytek nemá žádné vzdělání," uvedl Zeman.

Podle Zemana proto bude velký problém tyto lidi začlenit do společnosti. "Pokud jde o migranty z muslimských zemí, tak mám velmi vážné pochybnosti, že by se tady dokázali integrovat a že by tady dokonce dokázali i pracovat," míní Zeman, podle nějž je v EU zhruba desetiprocentní nezaměstnanost, takže lidé s tímto nízkým vzděláním nenajdou uplatnění na trhu práce.

Statistiky z Německa: 18% VŠ, 52% SŠ, 22% základní vzdělání, 7% bez vzdělání

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky v Německu (BAMF), který v průběhu roku 2015, tedy v roce, kdy do Evropy přišlo nejvíce migrantů, sbíral od žadatelů o azyl údaje o jejich dokončeném vzdělání a kvalifikaci, v roce 2016 zveřejnil jiná čísla. Vyhodnocení těchto dat ukazuje, že celkově 18 procent žadatelů o azyl v Německu navštěvovalo vysokou školu, 20 procent gymnázium, 32 procent střední školu, 22 procent základní školu a 7 procent nemá žádné formální vzdělání. 

Nejvyšší úroveň vzdělání měli uprchlíci z Blízkého a Středního Východu. Pozitivně vyčnívají především Íránci a Syřané, mezi nimiž má 35 respektive 27 procent vysokoškolské vzdělání. Nejméně vzdělaní jsou naopak žadatelé ze Srbska a Makedonie, Eritrey a Afghánistánu. Podle organizace Člověk v tísni mají však žadatelé ze zemí bývalé Jugoslávie v Německu mizivou šanci na získání azylu. Také mnohé Pákistánce a Afghánce s velkou pravděpodobností čeká podle organizace vyhoštění.

Většina migrantů podle Zemana bude v následujících letech závislá na sociálních dávkách, což výrazně zatíží rozpočty zemí. Zeman upozornil, že migranti, mezi kterými jsou často mladí muži, zároveň oslabí i země, ze kterých odešli. "To jsou argumenty proti určitému typu migraci, proti muslimské migraci," dodal Zeman.

Podle dat IOM bylo mezi milionem registrovaných uprchlíků v roce 2015 v rámci EU necelých 40 % žen a dětí, 60 % bylo mužů. Jinak je tomu mezi dětmi a mladistvými, kterých je mezi migranty asi pětina a často přicházejí bez rodičů. Zde měli chlapci až devadesátiprocentní převahu. S koncem roku 2015 a na začátku roku 2016 se přitom podle statistik poměr mužů začal snižovat ve prospěch žen a dětí.

Podle studie německého Institutu pro výzkum trhu práce a povolání (IAB) z června 2016 mají uprchlíci největší šanci uplatnit se v oblasti asistujících a pomocných povolání (např. ve zdravotnictví), přičemž velkou roli hraje průběžné nabývání a zvyšování kvalifikace během výkonu povolání. Velká část uprchlíků, kteří ve své zemi navštěvovali gymnázium nebo vysokou školu, by mohla pokračovat ve studiu na německých univerzitách. 30 procent uprchlíků je ve věku 18 až 25 let, proto mají velký potenciál se vyučit nebo získat střední odborné vzdělání. Podmínkou je, že splní podmínky pro integraci do vzdělávacího systému, především si osvojí znalost němčiny.

Německé ministerstvo vnitra uvedlo, že v roce 2015 byl zaregistrován milion běženců, s tím, že v systému mohou být někteří uprchlíci zaregistrováni duplicitně.

Přečteno: 8161x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, manipulace, Hoax, Miloš Zeman, Xenofobie, Prezidentské volby 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2020 (Plakát: Ara Art)

videoVIDEO: Oslavy Mezinárodní dne Romů 2020 proběhnou na internetu. Ara Art pořádá galavečer Z obýváku do obýváku

7.4.2020 15:45, (AKTUALIZOVÁNO 8. 4. 2020, 20:00)
Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna, se letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru odehrají na internetu. Na facebookové stránce tradičních pořadatelů oslav v Praze Ara Art najdou zájemci živé vysílání a společně mohou oslavit tento den u galavečera, který pořadatelé nazvali Z obýváku do obýváku. Živé oslavy pak přesunuli a naplánovali na 5. listopadu. Médiím to za organizátory sdělila Lucie Nemešová.
 celý článek

Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

videoRomové na celém světě oslavují svůj Mezinárodní den. Připomínají si počátky romského hnutí

7.4.2020 21:55
Ve středu 8. dubna 2020 oslaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos kvůli omezením způsobeným pandemií onemocnění COVID-19 se celá řada akcí přesunula na internet. Romové si tak připomenou historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství").
 celý článek

Petr Torák v rozhovoru pro ROMEA TV.

Petr Torák: Situace ve Velké Británii se zhoršuje, desítky Romů se vrací do Čech

7.4.2020 19:30
Vážně jsem s rodinou zvažoval alespoň na nějaký čas návrat do Čech, a to kvůli obavě z nákazy a nedostatečným opatřením Velké Británie. Protože ale nemáme vlastní byt v Čechách, kde bychom mohli být, nevíme, zda už nejsme nosiči nákazy a navíc bychom museli být u rodičů, zůstaneme raději v Anglii.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo