romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle Zemana nemá většina migrantů vzdělání. Statistiky z Německa však uvádějí zcela jiná čísla

21.3.2017 0:07
Prezident Miloš Zeman (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Prezident Miloš Zeman (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)

Většina ze dvou milionů migrantů, kteří přišli do Evropské unie, nemá podle prezidenta Miloše Zemana ani základní vzdělání, což výrazně zkomplikuje jejich začleněním do společnosti. Pokud se migrační vlnu z muslimských zemí nepodaří zastavit, tak Evropská unie bude přinucena chránit svoje vnější hranice, řekl Zeman podle ČTK při návštěvě olomoucké společnosti Nutrend. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky v Německu (BAMF), který v průběhu roku 2015 sbíral od žadatelů o azyl údaje o jejich dokončeném vzdělání a kvalifikaci, zveřejnil však jiná čísla.

Zeman: 35% základní vzdělání, 65% bez vzdělání

"Já jsme si opatřil vzdělanostní strukturu těch migrantů, kteří až dosud přišli do Evropy, to je něco kolem necelých dvou milionů osob. Nejvíce jich je v Německu. No a zjistil jsem, že 35 procent z nich má základní vzdělání. Tak jsem si říkal, to není tak špatné, to je docela vysoký podíl. A tak jsem listoval dál a zjistil jsem, že ten zbytek nemá žádné vzdělání," uvedl Zeman.

Podle Zemana proto bude velký problém tyto lidi začlenit do společnosti. "Pokud jde o migranty z muslimských zemí, tak mám velmi vážné pochybnosti, že by se tady dokázali integrovat a že by tady dokonce dokázali i pracovat," míní Zeman, podle nějž je v EU zhruba desetiprocentní nezaměstnanost, takže lidé s tímto nízkým vzděláním nenajdou uplatnění na trhu práce.

Statistiky z Německa: 18% VŠ, 52% SŠ, 22% základní vzdělání, 7% bez vzdělání

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky v Německu (BAMF), který v průběhu roku 2015, tedy v roce, kdy do Evropy přišlo nejvíce migrantů, sbíral od žadatelů o azyl údaje o jejich dokončeném vzdělání a kvalifikaci, v roce 2016 zveřejnil jiná čísla. Vyhodnocení těchto dat ukazuje, že celkově 18 procent žadatelů o azyl v Německu navštěvovalo vysokou školu, 20 procent gymnázium, 32 procent střední školu, 22 procent základní školu a 7 procent nemá žádné formální vzdělání. 

Nejvyšší úroveň vzdělání měli uprchlíci z Blízkého a Středního Východu. Pozitivně vyčnívají především Íránci a Syřané, mezi nimiž má 35 respektive 27 procent vysokoškolské vzdělání. Nejméně vzdělaní jsou naopak žadatelé ze Srbska a Makedonie, Eritrey a Afghánistánu. Podle organizace Člověk v tísni mají však žadatelé ze zemí bývalé Jugoslávie v Německu mizivou šanci na získání azylu. Také mnohé Pákistánce a Afghánce s velkou pravděpodobností čeká podle organizace vyhoštění.

Většina migrantů podle Zemana bude v následujících letech závislá na sociálních dávkách, což výrazně zatíží rozpočty zemí. Zeman upozornil, že migranti, mezi kterými jsou často mladí muži, zároveň oslabí i země, ze kterých odešli. "To jsou argumenty proti určitému typu migraci, proti muslimské migraci," dodal Zeman.

Podle dat IOM bylo mezi milionem registrovaných uprchlíků v roce 2015 v rámci EU necelých 40 % žen a dětí, 60 % bylo mužů. Jinak je tomu mezi dětmi a mladistvými, kterých je mezi migranty asi pětina a často přicházejí bez rodičů. Zde měli chlapci až devadesátiprocentní převahu. S koncem roku 2015 a na začátku roku 2016 se přitom podle statistik poměr mužů začal snižovat ve prospěch žen a dětí.

Podle studie německého Institutu pro výzkum trhu práce a povolání (IAB) z června 2016 mají uprchlíci největší šanci uplatnit se v oblasti asistujících a pomocných povolání (např. ve zdravotnictví), přičemž velkou roli hraje průběžné nabývání a zvyšování kvalifikace během výkonu povolání. Velká část uprchlíků, kteří ve své zemi navštěvovali gymnázium nebo vysokou školu, by mohla pokračovat ve studiu na německých univerzitách. 30 procent uprchlíků je ve věku 18 až 25 let, proto mají velký potenciál se vyučit nebo získat střední odborné vzdělání. Podmínkou je, že splní podmínky pro integraci do vzdělávacího systému, především si osvojí znalost němčiny.

Německé ministerstvo vnitra uvedlo, že v roce 2015 byl zaregistrován milion běženců, s tím, že v systému mohou být někteří uprchlíci zaregistrováni duplicitně.

Přečteno: 8142x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, manipulace, Hoax, Miloš Zeman, Xenofobie, Prezidentské volby 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo