romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podvodná registrace pacientů mezi pojišťovnami v Ostravě se týká zejména sociálně slabých rodin.

Ostrava, 18.2.2013 11:19, (ROMEA)
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán

Nedávno zveřejněná podvodná registrace pacientů mezi pojišťovnami v Ostravě se týká zejména sociálně slabých rodin s vícero dětmi a zejména Romů. Ukázalo se, že na přelomu roku změnilo pojišťovnu nebývale velké množství sociálně slabých obyvatel bývalých hornických kolonií v městském obvodě Ostrava-Radvanice. Nyní se ale ukázalo, že řada z nich o změně pojišťovny vůbec netušila a že jejich podpisy byly nejspíš zfalšovány. Případem se bude zabývat i policie.

Lékaři teprve nyní zjišťují, kolik pacientů si na konci uplynulého roku změnilo pojišťovnu a zda to v jejich případě byly dobrovolné nebo byly žádosti rovně zfalšovány. Podle informací deníku Právo například radvanická dětská lékařka Eva Schallerová v tomto týdnu zjistila, že zdravotní pojišťovnu si ke konci uplynulého roku změnilo asi deset procent jejích pacientů, což je ve srovnání s předchozími lety mimořádně vysoké číslo. Mnozí o změně ale vůbec netušili.

Asi ne náhodou, jde téměř bez výjimek o sociálně slabé, většinou romské rodiny s velkým počtem dětí. Existuje totiž celkem logický předpoklad, že tito lidé přes vysoké množství problémů změnu zdravotní pojištovny vůbec nezaregistrují.

„U několika pacientů, kteří byli přeregistrováni na Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu, je už prokázáno, že to bylo bez jejich vědomí. Považuji to za obrovský skandál,“ řekla Právu lékařka. Zatím nedokáže říct, jaké procento z přeregistrovaných pacientů o žádnou změnu nestálo. Průkazky našla rodina ve schránce. „Se všemi jsem o tom samozřejmě ještě nemluvila. V minulých dnech mi ale začaly chodit od různých zdravotních pojišťoven chybové výpisy s tím, že pacienti už nejsou jejich pojištěnci. Předpokládám, že nepůjde jen o několik ojedinělých případů,“ řekla lékařka.

Právu se podařilo kontaktovat jednu z poškozených. Marcela Dömeová dostala před několika týdny do poštovní schránky novou průkazku zdravotní pojišťovny nejen pro sebe, ale také pro čtyři děti. Žena, která pracuje jako romská asistentka v jedné z ostravských škol, se pak spolu s manželem vydala na Českou zdravotní pojišťovnu, kde začali pátrat po příčině. „Když porovnali můj podpis s podpisem na registračním listu, vyšlo najevo, že někdo můj podpis prostě padělal,“ tvrdí Dömeová, která na konci minulého týdne podala také trestní oznámení.

To potvrzuje i záznam z opakovaného jednání s pracovnicí pojišťovny. „Při kontrole bylo zjištěno, že přihlášky byly zfalšovány a podpis klientky nesouhlasí,“ píše se v zápise, který má Právo k dispozici. ČPZP následně na žádost klientky registraci zrušila a převedla ji opět pod původní zdravotní pojišťovnu.

Mluvčí ČPZP Elenka Mazurová potvrdila, že pojišťovna se skutečně potýká s takovým problémem. „V tomto konkrétním případě šlo o selhání jednotlivce, se kterým již byla ukončena spolupráce,“ řekla s tím, že na registrace nových klientů si ČPZP najímá externí spolupracovníky. Neodpověděla ale na otázku, o kolika takových případech pojišťovna ví. Řekla pouze, že pokud se klienti, kteří byli přeregistrováni bez jejich vědomí, na pojišťovnu nyní obrátí, registrace bude zrušena a pojišťovna administrativně zajistí návrat klienta k původní zdravotní pojišťovně.

O případ se začala zajímat i další média. Začíná se potvrzovat, že se tento problém netýká pouze ˇPZP,ale i dalších pojišťoven, včetně Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Lýdie Poláčková z Poradny pro občanství/Občanská a lidská práva potvrzuje podobnou zkušenost. "Moje sestra mi vyprávěla případ shodný s těmi, které teď vypluly na povrch. Nedávno ji navštívil agent soukromé pojišťovny. Pod záminkou informací systému iZIP, internetových zdravotních knížek, kdy si nechal podepsat předběžný zájem, ji nechal podepsat také souhlas s odchodem ze Všeobecné zdravotní pojišťovny k jiné. Sestra si to ovšem vůbec nevšimla a on to také nezmiňoval. Asi za 14 dní ji přišlo oznámení, že již není mezi pojištěnci VZP, což ji velmi překvapilo a byla v šoku. Pak musela kontaktovat pojištovnu,opět se k ní nechat zaregistrovat, vzalo jí to čas a energii, kterou mnohdy ale nemají sociálně slabí a nejsou to jen Romové, ale také senioři, velmi chudí lidé. Je mi smutno z toho, že si podvodníci zcela chladnokrevně vybírají ty nejzranitelnější, kteří se dokáží bránit jen omezeně, pokud se vůbec o podvodu na nich spáchaných dozví, " říká pro sever Romea.cz Poláčková. 

jab, deník Právo
Přečteno: 965x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zdravotnictví, Romové, pojišťovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo