romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podvodná registrace pacientů mezi pojišťovnami v Ostravě se týká zejména sociálně slabých rodin.

Ostrava, 18.2.2013 11:19, (ROMEA)
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán

Nedávno zveřejněná podvodná registrace pacientů mezi pojišťovnami v Ostravě se týká zejména sociálně slabých rodin s vícero dětmi a zejména Romů. Ukázalo se, že na přelomu roku změnilo pojišťovnu nebývale velké množství sociálně slabých obyvatel bývalých hornických kolonií v městském obvodě Ostrava-Radvanice. Nyní se ale ukázalo, že řada z nich o změně pojišťovny vůbec netušila a že jejich podpisy byly nejspíš zfalšovány. Případem se bude zabývat i policie.

Lékaři teprve nyní zjišťují, kolik pacientů si na konci uplynulého roku změnilo pojišťovnu a zda to v jejich případě byly dobrovolné nebo byly žádosti rovně zfalšovány. Podle informací deníku Právo například radvanická dětská lékařka Eva Schallerová v tomto týdnu zjistila, že zdravotní pojišťovnu si ke konci uplynulého roku změnilo asi deset procent jejích pacientů, což je ve srovnání s předchozími lety mimořádně vysoké číslo. Mnozí o změně ale vůbec netušili.

Asi ne náhodou, jde téměř bez výjimek o sociálně slabé, většinou romské rodiny s velkým počtem dětí. Existuje totiž celkem logický předpoklad, že tito lidé přes vysoké množství problémů změnu zdravotní pojištovny vůbec nezaregistrují.

„U několika pacientů, kteří byli přeregistrováni na Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu, je už prokázáno, že to bylo bez jejich vědomí. Považuji to za obrovský skandál,“ řekla Právu lékařka. Zatím nedokáže říct, jaké procento z přeregistrovaných pacientů o žádnou změnu nestálo. Průkazky našla rodina ve schránce. „Se všemi jsem o tom samozřejmě ještě nemluvila. V minulých dnech mi ale začaly chodit od různých zdravotních pojišťoven chybové výpisy s tím, že pacienti už nejsou jejich pojištěnci. Předpokládám, že nepůjde jen o několik ojedinělých případů,“ řekla lékařka.

Právu se podařilo kontaktovat jednu z poškozených. Marcela Dömeová dostala před několika týdny do poštovní schránky novou průkazku zdravotní pojišťovny nejen pro sebe, ale také pro čtyři děti. Žena, která pracuje jako romská asistentka v jedné z ostravských škol, se pak spolu s manželem vydala na Českou zdravotní pojišťovnu, kde začali pátrat po příčině. „Když porovnali můj podpis s podpisem na registračním listu, vyšlo najevo, že někdo můj podpis prostě padělal,“ tvrdí Dömeová, která na konci minulého týdne podala také trestní oznámení.

To potvrzuje i záznam z opakovaného jednání s pracovnicí pojišťovny. „Při kontrole bylo zjištěno, že přihlášky byly zfalšovány a podpis klientky nesouhlasí,“ píše se v zápise, který má Právo k dispozici. ČPZP následně na žádost klientky registraci zrušila a převedla ji opět pod původní zdravotní pojišťovnu.

Mluvčí ČPZP Elenka Mazurová potvrdila, že pojišťovna se skutečně potýká s takovým problémem. „V tomto konkrétním případě šlo o selhání jednotlivce, se kterým již byla ukončena spolupráce,“ řekla s tím, že na registrace nových klientů si ČPZP najímá externí spolupracovníky. Neodpověděla ale na otázku, o kolika takových případech pojišťovna ví. Řekla pouze, že pokud se klienti, kteří byli přeregistrováni bez jejich vědomí, na pojišťovnu nyní obrátí, registrace bude zrušena a pojišťovna administrativně zajistí návrat klienta k původní zdravotní pojišťovně.

O případ se začala zajímat i další média. Začíná se potvrzovat, že se tento problém netýká pouze ˇPZP,ale i dalších pojišťoven, včetně Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Lýdie Poláčková z Poradny pro občanství/Občanská a lidská práva potvrzuje podobnou zkušenost. "Moje sestra mi vyprávěla případ shodný s těmi, které teď vypluly na povrch. Nedávno ji navštívil agent soukromé pojišťovny. Pod záminkou informací systému iZIP, internetových zdravotních knížek, kdy si nechal podepsat předběžný zájem, ji nechal podepsat také souhlas s odchodem ze Všeobecné zdravotní pojišťovny k jiné. Sestra si to ovšem vůbec nevšimla a on to také nezmiňoval. Asi za 14 dní ji přišlo oznámení, že již není mezi pojištěnci VZP, což ji velmi překvapilo a byla v šoku. Pak musela kontaktovat pojištovnu,opět se k ní nechat zaregistrovat, vzalo jí to čas a energii, kterou mnohdy ale nemají sociálně slabí a nejsou to jen Romové, ale také senioři, velmi chudí lidé. Je mi smutno z toho, že si podvodníci zcela chladnokrevně vybírají ty nejzranitelnější, kteří se dokáží bránit jen omezeně, pokud se vůbec o podvodu na nich spáchaných dozví, " říká pro sever Romea.cz Poláčková. 

jab, deník Právo
Přečteno: 963x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zdravotnictví, Romové, pojišťovna



HLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo