romea - logo
12. srpna 2020 (středa)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podvodná registrace pacientů mezi pojišťovnami v Ostravě se týká zejména sociálně slabých rodin.

Ostrava, 18.2.2013 11:19, (ROMEA)
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán

Nedávno zveřejněná podvodná registrace pacientů mezi pojišťovnami v Ostravě se týká zejména sociálně slabých rodin s vícero dětmi a zejména Romů. Ukázalo se, že na přelomu roku změnilo pojišťovnu nebývale velké množství sociálně slabých obyvatel bývalých hornických kolonií v městském obvodě Ostrava-Radvanice. Nyní se ale ukázalo, že řada z nich o změně pojišťovny vůbec netušila a že jejich podpisy byly nejspíš zfalšovány. Případem se bude zabývat i policie.

Lékaři teprve nyní zjišťují, kolik pacientů si na konci uplynulého roku změnilo pojišťovnu a zda to v jejich případě byly dobrovolné nebo byly žádosti rovně zfalšovány. Podle informací deníku Právo například radvanická dětská lékařka Eva Schallerová v tomto týdnu zjistila, že zdravotní pojišťovnu si ke konci uplynulého roku změnilo asi deset procent jejích pacientů, což je ve srovnání s předchozími lety mimořádně vysoké číslo. Mnozí o změně ale vůbec netušili.

Asi ne náhodou, jde téměř bez výjimek o sociálně slabé, většinou romské rodiny s velkým počtem dětí. Existuje totiž celkem logický předpoklad, že tito lidé přes vysoké množství problémů změnu zdravotní pojištovny vůbec nezaregistrují.

„U několika pacientů, kteří byli přeregistrováni na Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu, je už prokázáno, že to bylo bez jejich vědomí. Považuji to za obrovský skandál,“ řekla Právu lékařka. Zatím nedokáže říct, jaké procento z přeregistrovaných pacientů o žádnou změnu nestálo. Průkazky našla rodina ve schránce. „Se všemi jsem o tom samozřejmě ještě nemluvila. V minulých dnech mi ale začaly chodit od různých zdravotních pojišťoven chybové výpisy s tím, že pacienti už nejsou jejich pojištěnci. Předpokládám, že nepůjde jen o několik ojedinělých případů,“ řekla lékařka.

Právu se podařilo kontaktovat jednu z poškozených. Marcela Dömeová dostala před několika týdny do poštovní schránky novou průkazku zdravotní pojišťovny nejen pro sebe, ale také pro čtyři děti. Žena, která pracuje jako romská asistentka v jedné z ostravských škol, se pak spolu s manželem vydala na Českou zdravotní pojišťovnu, kde začali pátrat po příčině. „Když porovnali můj podpis s podpisem na registračním listu, vyšlo najevo, že někdo můj podpis prostě padělal,“ tvrdí Dömeová, která na konci minulého týdne podala také trestní oznámení.

To potvrzuje i záznam z opakovaného jednání s pracovnicí pojišťovny. „Při kontrole bylo zjištěno, že přihlášky byly zfalšovány a podpis klientky nesouhlasí,“ píše se v zápise, který má Právo k dispozici. ČPZP následně na žádost klientky registraci zrušila a převedla ji opět pod původní zdravotní pojišťovnu.

Mluvčí ČPZP Elenka Mazurová potvrdila, že pojišťovna se skutečně potýká s takovým problémem. „V tomto konkrétním případě šlo o selhání jednotlivce, se kterým již byla ukončena spolupráce,“ řekla s tím, že na registrace nových klientů si ČPZP najímá externí spolupracovníky. Neodpověděla ale na otázku, o kolika takových případech pojišťovna ví. Řekla pouze, že pokud se klienti, kteří byli přeregistrováni bez jejich vědomí, na pojišťovnu nyní obrátí, registrace bude zrušena a pojišťovna administrativně zajistí návrat klienta k původní zdravotní pojišťovně.

O případ se začala zajímat i další média. Začíná se potvrzovat, že se tento problém netýká pouze ˇPZP,ale i dalších pojišťoven, včetně Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Lýdie Poláčková z Poradny pro občanství/Občanská a lidská práva potvrzuje podobnou zkušenost. "Moje sestra mi vyprávěla případ shodný s těmi, které teď vypluly na povrch. Nedávno ji navštívil agent soukromé pojišťovny. Pod záminkou informací systému iZIP, internetových zdravotních knížek, kdy si nechal podepsat předběžný zájem, ji nechal podepsat také souhlas s odchodem ze Všeobecné zdravotní pojišťovny k jiné. Sestra si to ovšem vůbec nevšimla a on to také nezmiňoval. Asi za 14 dní ji přišlo oznámení, že již není mezi pojištěnci VZP, což ji velmi překvapilo a byla v šoku. Pak musela kontaktovat pojištovnu,opět se k ní nechat zaregistrovat, vzalo jí to čas a energii, kterou mnohdy ale nemají sociálně slabí a nejsou to jen Romové, ale také senioři, velmi chudí lidé. Je mi smutno z toho, že si podvodníci zcela chladnokrevně vybírají ty nejzranitelnější, kteří se dokáží bránit jen omezeně, pokud se vůbec o podvodu na nich spáchaných dozví, " říká pro sever Romea.cz Poláčková. 

jab, deník Právo
Přečteno: 978x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zdravotnictví, Romové, pojišťovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo