romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podvodník Václav Prokůpek, který si vymyslel zprávu o romské straně, kandiduje za Sdružení nestraníků. A s ním další extremisti

Praha, 25.9.2012 13:53, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Známý podvodník Václav Prokůpek se z veřejného života na čas vytratil. Nyní je však se vší slávou zpět. Stal se lídrem Sdružení nestraníků v Plzeňském kraji, v nastávajících krajských volbách. Prokůpek nekandiduje poprvé. Zprvu byl šéfem neonacistické Dělnické strany (DS) v Plzeňském kraji. A v roce 2010 se stal volebním lídrem její nástupkyně, Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), v Olomouckém kraji, ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Podvodník a extremisté

Na kandidátce Sdružení nestraníků za Plzeňský kraj jsou další lidé, kteří kandidovali za extremistické strany. Například Martin Michl, fotbalový trenér ze Spáleného Poříčí, který byl členem DSSS a kandidoval za ni v Plzeňském kraji, Gabriela Tolarová, která kandidovala za DSSS ve Zlínském kraji, Karel Hák, který kandidoval za DSSS ve Zlínském kraji nebo Norbert Naxera, jenž v roce 2006 kandidoval za Národní stranu v Plzeňském kraji.

Václav Prokůpek je vedle svého členství v neonacistické straně a kandidatury za její nástupkyni znám jako podvodník:

  • Lhal o tom, že absolvoval několik vysokých škol a že obdržel nějaké akademické tituly,
  • zcela si vymyslel novinový článek namířený proti Romům, který převzala téměř všechna celostátní média,
  • založil hnutí na podporu mafiána Vratislava Kutala obviněného a odsouzeného za vraždu v kauze lehkých topných olejů (LTO),
  • kradl texty druhých, namísto, aby psal své,
  • vydával se za advokáta, a pod různými záminkami lákal z lidí peníze. Svým klientům namlouval, že je bývalý manžel Lucie Talmanové,
  • stál dvakrát před soudem - zbil důchodce a napadl poslance.

Váhání předsedy Kryčera

A co na to Jan Kryčer, předseda Sdružení nestraníků? Během posledních dnů celkem třikrát děkoval různým lidem, kteří ho na minulost Václava Prokůpka upozorňovali, proti jeho kandidatuře však nepodnikl nic. Prvnímu z nich odpověděl toto:

Děkujeme za váš příspěvek. Své kandidáty prověřujeme v rámci našich možností. Každý kandidát dokládá lustrační osvědčení a trestní rejstřík. U p. Prokůpka bylo obé v pořádku. Vaše informace necháme prověřit a pokud se ukážou validními, odvoláme p. Prokůpka z kandidátky.

Dalšímu zase toto:
Děkuji vám velice za upozornění. O temné minulosti pana Prokůpka jsme neměli nejmenší tušení. Jsme vám vděčni a co nejdříve Prokůpka vyškrtneme z kandidátky. On na nás udělal dobrý dojem. Předložil negativní lustrační osvědčení, čistý výpis z trestního rejstříku a čestné prohlášení že nebyl členem KSČ a není členem žádné strany a to nám spolu s jeho životopisem stačilo.

A třetímu nakonec odpověděl tímto tvrzením:
Děkujeme za informaci. O těchto skutečnostech jsme neměli ani tušení a moc nás to mrzí. Bohužel vaše informace přišly příliš pozdě a my s tím teď už nic nemůžeme udělat, jen se můžeme od těchto lidí distancovat. S politickým subjektem DSSS nemáme vůbec nic společného a cítíme se podvedeni stejně jako vy.

Jan Kryčer se nakonec 25. září na webu Sdružení nestraníků od Prokůpka distancoval a vyzval občany, aby ho nevolili (Prohlášení ke krajským volbám v Plzeňském kraji):

Vedení hnutí Sdružení nestraníků se seznámilo s předvolebními politickými aktivitami p. Václava Prokůpka v Plzeňském kraji a v této souvislosti prohlašuje:

  • Pan Václav Prokůpek není členem Sdružení nestraníků a nikdy jím nebyl.
  • Pan Václav Prokůpek zatajil vedení hnutí Sdružení nestraníků svoji politickou minulost a lživě informoval o svém společenském postavení.
  • Vedení hnutí Sdružení nestraníků se distancuje od veškerých politických aktivit pana Václava Prokůpka a prohlašuje, že s nimi nesouhlasí.
  • Vedení hnutí Sdružení nestraníků vyzývá voliče v Plzeňském kraji, aby p. Václava Prokůpka v nastávajících volbách do zastupitelstva Plzeňského kraje nevolili.

K ostatním kandidátům, kteří kandidovali za extremistické strany, Kryčer nenapsal nic, přestože i o nich byl informován.

Lídři ve středočeském a jihomoravském kraji, které jsme oslovili, byli Prokůpkovou minulostí nemile překvapeni. Jihomoravský lídr František Lukl se od neonacismu distancoval ihned poté, kdy byl s věcí seznámen. Nebyl ovšem příliš ochoten situaci řešit. Lídr středočeské kandidátky Petr Hůla byl naopak ochoten se zasadit o vyřazení Prokůpka. Odepsal, že je plzeňskou kandidátkou zděšen a že se, zprvu bezvýsledně, pokoušel Kryčera přimět aby se Sdružení nestraníků od Prokůpka distancovalo. Teprve poté vyšlo na webu SN Prohlášení ke krajským volbám v Plzeňském kraji a zároveň byla z webu stažena plzeňská kandidátka.

Mnohonásobný podvodník

Václav Prokůpek má za sebou více podvodů, nejvíce se však proslavil tím, že si zcela vymyslel článek o vzniku Evropské romské strany v Ústí nad Labem, kterou prý okradl její pokladník. Tento článek (a další Prokůpkovy články na romská témata, mnohé z nich též nejspíš vymyšlené) zveřejnil bulvární a protiromsky zaměřený server Parlamentní listy.cz. Tento podvod odkryl server Romea.cz a Parlamentní listy se musely od Prokůpka distancovat a čtenářům se omluvit.

O Prokůpkovi se postupem doby psalo víckrát, na různých místech. Například v časopise Romano hangos 22-2009 jeho šéfredaktor Pavel Pečínka o něm napsal mimo jiné toto:
„Před lety založil hnutí na podporu Vratislava Kutala obviněného z vraždy v kauze lehkých topných olejů. Prokůpek vystupuje jménem různých institucí, rád vyhrožuje soudy i fyzickým násilím… Prokůpek už před lety patřil k lídrům koalice Právo a spravedlnost, stále se angažuje v Dělnické straně a přispívá do Dělnických listů.“

K tomu zbývá připomenout dvě věci:
Vratislav Kutal byl v kauze LTO jedním z odsouzených mafiánů, jehož za podivných okolností propustila soudkyně po odsezení poloviny trestu. (Podrobnosti naleznete v rozhovoru s investigativní novinářkou Janou Lorencovou.)
Dělnická strana byla předchůdkyní Dělnické strany sociální spravedlnosti. Nejvyšší správní soud rozpustil Dělnickou stranu jako neonacistickou i  se sklonem k hitlerovskému nacionálnímu socialismu, podjatou rasisticky a xenofobně. Soud také zdůraznil silné personální i další propojení DS s neonacistickými iniciativami a aktivitami.

Česká televize: pravá ruka neví, co dělá levá

Na internetu jsou umístěné i informace o tom, že zcizil texty, které vydával za své. Prokůpek si také přivlastnil akademické tituly, které nikdy nezískal a lhal o tom, že absolvoval několik vysokých škol. Na základě toho dokonce i na jedné s vyšších odborných škol učil.

Blesk o něm napsal toto: „Podvodníček Václav Prokůpek se vydával za advokáta, a pod různými záminkami lákal z lidí peníze. Byl tak drzý, že svým klientům namlouval, že je bývalý manžel Lucie Talmanové, která žije s premiérem Mirkem Topolánkem.“

Vedle kandidatury za extremistickou DSSS stál Václav Prokůpek před soudem kvůli dvěma napadením. Za násilí na poslanci Vladislavu Vilímcovi z ODS jej plzeňský soud potrestal podmínkou čtyři měsíce s odkladem na rok a půl. Před soudem stál i za zbití důchodce. Podle žalobce v dubnu 2010 v Mirošově na Rokycansku bil a kopal staršího muže.

Zvláštní je způsob, jakým se k Václavovi Prokůpkovi postavila Česká televize. Pořad Reportéři ČT přinesl 7. 5. 2012 informaci o jeho podvodnické kariéře a načapala ho při lžích. V pořadu Politické spektrum - volby 2012, který byl odvysílán 15. záři 2012 na ČT24,  představila veřejnoprávní televize Prokůpka jako důvěryhodného kandidáta Sdružení nestraníků. (Celý pořad je zde. Vystupuje tu i další výtečník, Jiří Štěpánek z DSSS.)

František Kostlán, Tomáš Pavlíček
Přečteno: 2123x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby do zastupitelstev krajů 2012HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo