romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Pokud se jednalo o cikánskou sebranku, tak jejich smrt je naším štěstím." Spekulace o tom, že útočník a oběti tragického požáru v Bohumíně jsou Romové, vyvolaly vlnu rasistických komentářů

9.8.2020 8:54, (AKTUALIZOVÁNO 10:57)
Rasistické komentáře pod článkem na serveru Novinky.cz informujícím 8. 8. 2020  o tragické události v Bohumíně, kde při požáru v panelového domě zemřelo v sobotu 11 lidí, z toho 3 děti. (Koláž: Romea.cz)
Rasistické komentáře pod článkem na serveru Novinky.cz informujícím 8. 8. 2020 o tragické události v Bohumíně, kde při požáru v panelového domě zemřelo v sobotu 11 lidí, z toho 3 děti. (Koláž: Romea.cz)

Rasistické komentáře se začaly objevovat pod články informující o tragické události v Bohumíně, kde při požáru v panelového domě zemřelo v sobotu 11 lidí, z toho 3 děti. Podle dostupných informací mělo jít o žhářský útok a některé zpravodajské servery skrze svědkyni tragédie uvedly, že policie zadržela Roma ve věku 50 - 60 let. Navíc se spekuluje, že i oběti požáru jsou Romové. To však v neděli ráno vyvrátil podle televize CNN Prima News místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

"Nájemníci vypáleného bytu nejsou Romové. Na oslavě ale byl údajně romský chlapec a žena Romka, proto většina tvrdí, že se jedná o romskou rodinu," uvedla pro Romea.cz Jolana Šmarhovyčová.

Navíc policie nikde neuváděla, že by motiv útoku byl rasový, tedy národnost obětí nebo útočníka není v takovém případě relevantní, přesto jí některá média uvedla. Neověřené informace kolující po internetu vyvolaly okamžitě vlnu rasistických příspěvků například na serveru Novinky.cz nebo iDNES.cz.

"Nešlo o sousedské spory, šlo o rodinné spory, šlo o spory uvnitř rodiny. V tom bytě pravděpodobně probíhala oslava, ten muž, který to má na svědomí, měl přijet na parkoviště a pravděpodobně moc dobře věděl, co udělá," uvedl s odvoláním na místostarostu Bohumína Igora Bruzla reportér televize CNN Prima News Micahl Janotka. Muž měl pak vyjet do 11. patra, zapálit byt a v klidu opustit místo.

"Nemělo jít o romskou rodinu," uvedl druhou zásadní věc k případu s odvoláním na místostarostu Bohumína reportér CNN Prima News.

To potvrzuje i Jolana Šmarhovyčová z organizace Awen AMENCA, která zjišťovala informace přímo v Bohumíně. "Nájemníci vypáleného bytu nejsou Romové (pozn.: Redakce zná jména nájemníků). Na oslavě ale byl údajně romský chlapec a žena Romka, proto většina tvrdí, že se jedná o romskou rodinu," uvedla pro Romea.cz Jolana Šmarhovyčová.

"Nájemnice bytu se svým druhem měla slavit narozeniny, došlo tam k rodinné hádce. Lidé z okolních domů tvrdí, že byt zapálil bratr jejího druha a ten není Rom, ale je snědý. Jiní zase, že to byl Rom, jejich soused. Lidé mluví jen o tom co si myslí nebo slyšeli," potvrdila existenci spousty spekulací Šmarhovyčová.

"Rodina zemřelého romského chlapce se zhroutila," doplnila Jolany Šmarhovyčová.

Podle informací deníku Právo požár založil pachatel v bytě, kde žil jeho syn s přítelkyní. Na oslavě byla údajně také útočníkova bývalá žena.

"11 lidí v jednom bytě? Pokud se jednalo o cikánskou sebranku, tak jejich smrt je naším štěstím. Pevné nervy přeji pánovi, který to zapálil," napsal doslova v diskuzi pod článkem na serveru Novinky.cz čtenář vystupující pod jménem Josef Kališík.

"Prý byli nájemníci od sazí již před požárem. Takže byt dostali od města a chtějí z toho udělat další Chánov. A pak nadávat, že nemají kde bydlet," píše další diskutér.

Některé zpravodajské servery skrze svědkyni tragédie uvedly, že policie zadržela Roma ve věku 50 - 60 let. Navíc se spekuluje, že i oběti požáru jsou Romové, ani jedna informace však není potvrzená a navíc zřejmě nehraje v motivaci útoku žádnou roli.

Čtenář vystupující pod jménem Petr Hadrbolec útok omlouvá. "To tam byli na návštěvě nebo tam 11 lidí žilo? Jestli žili, tak to byli s velkou pravděpodobností sociálně problémoví. Pak se nedivím, že někomu křuplo v bedně. To je jen otázka času, kdy se něco takového stane," píše na serveru Novinky.cz.

I pro dalšího diskutéra je národnost obětí a útočníka důležitá. "Možná se romové zapálili navzájem. Jen doufám, že to nebyl nějaký běloch aby zase dal bojovníkům proti rasismu munici vysokého kalibru. Nakonec nám tu ještě budou běhat BLM extrémisti pálit nám auta...," píše.

Další však takové příspěvky odsuzují a kritizují i server Novinky.cz, který diskuzi pod článek popisující tragédii umožnil. "To je přesně ten případ, kdy bych vypnul diskuzi. Když čtu některé příspěvky, je to k zblití. Tady je totiž úplně jedno, zda se jednalo o cikány. Tohle je totiž jedno velké, LIDSKÉ neštěstí. O to větší, že se jednalo mimo jiné o děti. Někteří z vás jste opravdu nechutní!!!" napsal diskutér Petr Kleinwachter.

Server iDNES.cz se rozhodl v průběhu noci diskuzi pod články informující o tragické události v Bohumíně a obsahující velké množství rasistických komentářů vypnout.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Nový Bohumín krátce před 18:00, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Během požáru bylo rovněž deset lidí zraněno, včetně hasičů a policisty. Vše nasvědčuje tomu, že požár byl žhářský útok. Policie zadržela v souvislosti s požárem jednoho člověka, uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Zpravodajský server Denik.cz nebo iDNES.cz pak přinesly informaci, že zadrženým má být Rom. Národnost uvedly v citaci svědků. "Policie dorazila asi do dvou minut a zatkla pána – Roma ve věku asi přes padesát," citoval Denik.cz svědkyni tragédie.

Svědek pro iDNES.cz uvedl, že motivem útoku měl být spor o ženu. "Co vím z doslechu, tak prý tam byla oslava a došlo na nějaké vyřizování účtů kvůli ženské. Ten, co to zapálil, byl takový menší Rom. Policisté ho odvedli v poutech," cituje svědka iDNES.cz ve svém článku. Místostarosta Bohumína Igor Bruzl však toto tvrzení vyvrátil s tím, že šlo o rodnné spory a nešlo o romskou rodinu.

Požár v Bohumíně je co se počtu obětí nejtragičtějším v Česku od roku 1990. V říjnu 2010 zemřelo při požáru v Praze devět lidí bez domova. Letos v lednu zemřelo osm osob při požáru v domově pro lidi se zdravotním hendikepem ve Vejprtech na Chomutovsku.

AKTUALIZACE 9. 8. 2020, 9:30: Diskuzi pod články informující o tragickém požáru v Bohumíně zablokoval i server Novinky.cz.

Přečteno: 29744x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Xenofobie, Internet, Tragédie, Požár, BohumínHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo