romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policejní expert: Nesouhlasím s tím, aby Romové byli během demonstrací zavření doma

Praha, 10.12.2014 10:20, (ROMEA)
Policejní expert David Janda (vpravo) během setkání
Policejní expert David Janda (vpravo) během setkání "Společně bez předsudků" Nadace OSF Praha (foto: Nadace Open Society Fund Praha)

Minulý týden proběhl v Americkém centru v Praze kulatý stůl k problematice násilí z nenávisti. Setkání pořádala nadace Open Society Fund Praha a jeho cílem, kterého se zúčastnili zástupci neziskových organizací a orgánů státní správy, byla reflexe protiromských pochodů a atmosféry ve společnosti. Prostor dostaly také příklady úspěšných projektů.

Během kulatého stolu vystoupil se svým příspěvkem také ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý. Hovořil o projektu "Zajištění vyváženého zpravodajství z protiromských akcí" a představil jeho výstupy.

"O protiromských akcích se často informuje velmi povrchně. Média zajímají pouze konfliktní situace, ale nezajímá je, co v tu chvíli prožívají Romové, kteří jsou terčem nenávistných pochodů. Snažíme se přinést kvalitní a pravdivé informace a předat je velkým médiím, aby měli čtenáři komplexní obraz toho, co se v daný okamžik děje," uvedl k hlavní myšlence projektu Zdeněk Ryšavý.

Na setkání vystoupili představitelé i dalších neziskových organizací, například z In IUSTITIA, Osvětové besedy s programem "Romský (?) hlavolam", Konexe či Educonu. Za státní správu se u kulatého stolu sešli vedoucí odboru odhalování závažné obecné kriminality Krajského ředitelství hl.m. Prahy David Janda, vedoucí projektu "Zavádění policejních specialistů v oblasti policejní práce ve vztahu k minoritní skupině Romů v sociálně vyloučených lokalitách" Václav Vlček z Ředitelství pořádkové policie Policejního prezidia a Jitka Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality MVČR.

David Janda seznámil účastníky se situací na poli extremismu a případů násilí z nenávisti za rok 2014. Podle jeho informací policisté zatím zaznamenali 228 akcí, pochodů a útoků extremistů, z čehož je 74 přičítáno pravicovým radikálům. Zároveň evidují zvýšenou aktivitu z řad extrémní levice.

"Vandas a DSSS už tolik netáhnou a neonacistické hnutí je v útlumu. Témata jim sebraly některé velké politické strany," uvedl policejní expert David Janda.

Janda během svého výstupu také vypíchl otázku působení policistů na Romy během protiromských demonstrací. Často totiž prosazují názor, že by Romové měli být během těchto demonstrací neaktivní, což Janda nepovažuje za správné. "Nesouhlasím se strategií, kdy se na Romy tlačí, aby během protiromských akcí zůstali zavření v bytech," řekl Janda.

Janda také upozornil na to, že ve společnosti je nové nebezpečné téma - posilující protiislámské nálady.

Poté vystoupil Václav Vlček, který přiblížil plánovaný průběh projektu, v rámci kterého má být do terénu Moravskoslezského, Olomouckého, Ústeckého a Karlovarského kraje uvedeno na 40 speciálně proškolených policistů, jejichž práce bude zaměřena na preventivní služby v sociálně vyloučených, převážně romských lokalitách. Projekt začne už v lednu 2015 a rok poběží jakási "sžívací" fáze. Od roku 2016 bude projekt fungovat naplno.

„Minimálně 50 procent fondu pracovní doby musí pracovat v lokalitě. Měl by znát prostředí a prostředí by mělo znát jeho. Je to pořád četník, ale zároveň je to terénní pracovník. Není to nováček, není vyhořelý a měl by na oddělení nějakou dobu vydržet,“ popsal Vlček čtyři desítky vybraných policistů.

Vlček se zmínil i o předpokládaném tlaku, jemuž budou muset vybraní specialisté zřejmě čelit. Může vzejít jak od některých Romů, mezi nimiž budou polovinu pracovní doby působit, tak také od policejních kolegů, kteří jim mohou závidět třeba měsíční příplatek 500 korun nebo lepší boty do terénu, a také od nadřízených, kteří nemusí mít pochopení pro jejich zvýšenou aktivitu v romských lokalitách.

V současné době působí v 53 českých městech již 177 asistentů prevence kriminality spadající pod ministerstvo vnitra. Jedná se o proškolené Romy, kteří v rámci spolupráce s policií pomáhají ve vyloučených lokalitách udržovat pořádek.

Přečteno: 1589x
 

Kam dál:

Štítky:  

OSF, Projekt - násilí z nenávisti, Média, Medializace, Mediální reflexe, Extremismus, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo