romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policejní specialisté na práci s Romy se budou školit v Berouně. Přednášet budou i zástupci organizace ROMEA

4.2.2016 16:49
V Berouně proběhlo v září 2015 školení styčných důstojníků a policejních specialistů na práci s romskou menšinou (FOTO: MV ČR)
V Berouně proběhlo v září 2015 školení styčných důstojníků a policejních specialistů na práci s romskou menšinou (FOTO: MV ČR)

V Berouně proběhne příští týden další ze seminářů, na kterém se budou školit policejní specialisté pro práci s romskou menšinou. Policie nasazuje tyto specialisty pilotně v Ústeckém, Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a v budoucnu by mohli přibýt i v dalších regionech. Od pondělí do středy budou šedesátce policistů přednášet i zástupci neziskových organizací ROMEA, Člověk v tísni nebo DROM.

Jedná se už o několikátý seminář, na kterém se policisté seznamují s nevládními neziskovými organizacemi, jejich programy a projekty s možností navázání kontaktů do budoucna. Cílem semináře je vyškolení policistů z obvodních oddělení, kteří budou primárně pracovat s romskou menšinou.

"Na programu se podílí i organizace ROMEA, jejíž lektorky účastníky seznámí s romským etnolektem češtiny, významem romštiny, subetnickými skupinami Romů v České republice, přiblíží některé oblasti romské kultury a života a představí úspěšné romské osobnosti a jejich přijímání v romské komunitě," uvedl pro server Romea.cz ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

O předlužení a sociálních službách pro sociálně ohrožená místa bude hovořit Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni. O aktivitách své organizace v sociálně vyloučených lokalitách budou hovořit také zástupci organizací DROM Brno nebo Vzájemné soužití.

Podle Václava Vlčka z ředitelství služby pořádkové policie je specialista v podstatě kombinací policisty a terénního pracovníka. "I když to neříkám úplně rád, protože je to pořád policista. Ale metody a formy práce jsou trošku jiné. Je to hodně o komunikaci, o detailní znalosti prostředí," uvedl již dříve Vlček.

"Kromě normální policejní práce má na starosti i budování vztahů a komunikaci s druhou stranou," dodal Vlček.

Specialisty pro práci s menšinami má například Slovensko, kde se česká policie inspirovala. Bohaté zkušenosti s komunitními policisty mají také v Británii. "Tam je komunitní policista něco běžného. Je to člověk, který žije s komunitou, každá škola má svého policistu. To je pro nás zatím samozřejmě personálně nedosažitelné," podotkl Vlček.

Pilotní projekt s rozpočtem 16,5 milionu korun je z 80 procent financován z takzvaných norských fondů. Zahájen byl na podzim 2014 a skončit by měl v dubnu letošního roku. "Bude pak následovat pětileté období, kdy musí být zajištěna udržitelnost, to znamená, že ti lidé musejí fungovat podle nastavených parametrů. Ale předpokládáme, že i potom funkce specialisty neskončí, ba naopak na základě zkušeností z pilotního projektu budou specialisté zaváděni do celé policie, do všech ostatních krajů," uvedl Vlček.

Přečteno: 1802x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Vzdělávání, seminář, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo