romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie obvinila sedm lidí. Měli vozit drogy z Ústeckého kraje na Slovensko

Praha, 20.1.2015 12:15
Policií zadržené drogy (FOTO: Policie ČR)
Policií zadržené drogy (FOTO: Policie ČR)

Na základě česko-slovenské policejní spolupráce se na přelomu let 2014 a 2015 podařilo na území obou států zadržet v rámci dvou operací celkem 15 pachatelů, a to v souvislosti s rozsáhlým nelegálním organizovaným mezinárodním obchodem s metamfetaminem. Národní protidrogová centrála (NPC) obvinila sedm lidí, kteří mají na svědomí údajnou drogovou trestnou činnost, a to vývoz marihuany a pervitinu několika kurýrními cestami z Ústeckého kraje na východní Slovensko. Policisté vazebně stíhají tři Čechy a čtyři Slováky, zajistili kilo metamfetaminu a tři kilogramy marihuany. Mezi obviněným je podle informací Romea.cz zastupitel Trmic a učitel na místní základní škole Marcel Cichý.

V rámci operace „SIESTA“ se začátkem roku 2015 se na základě spolupráce Národní protidrogové centrály a Národnej protidrogovej jednotky NAKA podařilo rozkrýt sedmičlennou mezinárodní organizovanou skupinu pachatelů, zabývající se nelegálním obchodem s metamfetaminem a marihuanou.

Operace byla zahájena detektivy Národní protidrogové centrály v listopadu 2014 na základě spolupráce s policií Slovenské republiky, kdy jejím cílem byla dokumentace trestné činnosti organizované skupiny osob, které se zabývaly nákupem metamfetaminu a marihuany, popř. jejím indoor pěstováním na území České republiky a vývozem na Slovensko.

V průběhu prověřování se detektivům podařilo zadokumentovat několik kurýrních cest s vyrobeným metamfetaminem a vypěstovanou marihuanou na Slovensko, kde byly drogy dále distribuovány. Tato skupina pachatelů v době nejméně od listopadu 2014 do svého zatčení začátkem ledna 2015 vyvezla cca 3 kg marihuany a 1 kg metamfetaminu.

Šéf slovenské Národní protidrogové jednotky Marián Geleta uvedl, že kurýři používali hlavně auta, někdy cestují vlakem nebo autobusem. "V pravidelných intervalech byli zásobováni dealeři na vyšších pozicích ve východoslovenském regionu. Na základě toho začala naše jednotka práci, který spočívala v odhalení sítě dodavatelů," řekl.

V ČR jsou tři osoby stíhány pro zvlášť závažné zločiny nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle 283/1, 3 c), 4c ) trestního zákoníku, za které jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody v délce 10 až 18 let. Osobám zadrženým na Slovensku hrozí trest odnětí svobody v rozmezí 20 až 25 let.

Geleta ČTK řekl, že ačkoliv je drogová scéna posledních pět let poměrně stabilní, lze přesto na Slovensku pozorovat určité změny. Je to například vymizení obchodování s heroinem. "Na Slovensku jakoby neexistoval. Nahradily ho syntetické drogy," dodal.

V posledních zhruba třech letech je podle něj také typická výměna zboží za zboží, tzv. barterový obchod. "Na jižním Slovensku na hranicích s Maďarskem dochází k výměně drog. Od nás putuje do zahraničí metamfetamin a marihuana a opačným směrem nové psychoaktivní látky. Některé již jsou na seznamu zakázaných látek, ale některé se stále vymykají kontrole," dodal Geleta.

Slovensko je podle něj podobné Česku v užívání a obchodu s pervitinem a marihuanou. "Proto je policejní spolupráce tolik důležitá. Ostatní okolní země jako Maďarsko, Polsko a Rakousko tento trend nemají," dodal.

V Česku se podle odhadů ročně spotřebuje asi šest tun pervitinu. V tuzemsku jsou velkovýrobny, které za jeden výrobní cyklus dokážou vyprodukovat 20 až 40 kilogramů drogy. Předloni se české policii podařilo zabavit rekordní množství téměř 70 kilogramů pervitinu.

VIDEO

Přečteno: 1299x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Trmice, Drogy, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo