romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie: Okamura se výroky o táboře v Letech u Písku nedopustil trestného činu

Praha, 13.11.2014 19:09, (ROMEA)
Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)
Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Poslanec a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura se výroky o bývalém táboře v Letech u Písku nedopustil trestného činu. Vyplývá to z vyrozumění Policie ČR, které má server Romea.cz k dispozici.

Okamura v létě  plivl na oběti tábora v Letech u Písku, když ve vyjádření pro politický bulvár ParlamentniListy.cz o táboře mluvil jako o lži a mýtu. Okamura tvrdil, že v táboře nebyl nikdo zabit a vězni umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života.

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) Čeněk Růžička podal 2. září 2014 společně s ROMEA, o.p.s., Miroslavem Kováčem ze Strany rovných příležitostí a Michalem Mikem ze sdružení Slovo 21 na Tomia Okamuru kvůli jeho výrokům v předvečer Památného dne romského holocaustu trestní oznámení.

Policisté nyní po "kvalifikovaném posouzení" trestního oznámení a po provedeném šetření došli k závěru, že "nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin."

"Policejní orgán má po zajištění potřebných písemných materiálů a jejich podrobném prozkoumání za prokázané, že k protiprávnímu jednání, jak jej popisují oznamovatelé ve svém podání, nedošlo. Je bez jakýchkoliv pochyb, že prohlášení Tomia Okamury, je populistické a v žádném případě nemá historickou hodnotu, ovšem jak sami oznamovatelé uvádějí v části má historicky doložený pravdivý podklad," uvádí se ve vyrozumění, které má server Romea.cz k dispozici.

Policisté také oznamovatelům připomněli, že název tábora "koncentrační" popíral v minulosti i komunistický europoslanec Miroslav Ransdorf a orgány činné v trestním řízení došly v roce 2005 k závěru, že se o protiprávní jednání v trestní rovině nejedná.

Kalibová: "Je smutným obrazem praktického výkonu spravedlnosti, že popírání romského holocastu není vnímáno stejně závažně jako popírání holocaustu Židů."

"V případě prověřování trestního oznámení postupovala policie stále klasičtějším způsobem - podle zákona o policii. Takový postup znemožňuje poškozeným v případě, že se závěrem policie nejsou spokojeni, podat opravný prostředek. V případech násilí z nenávisti verbálního charakteru řešených v Praze se s takovýmto nestandardním postupem setkáváme velmi často," uvedla k výsledkům šetření pro server Romea.cz právnička Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA.

"Argumentace, že nelze stíhat jednoho podezřelého, neboť nebyl stíhán jiný, je úsměvná. Žádný takový postup trestní řád nezná. Prakticky by to znamenalo rezignaci na dobrý výkon policejní práce," dodala k postupu policie Kalibová.

Podle Kalibové je smutným obrazem praktického výkonu spravedlnosti, že popírání romského holocastu není vnímáno stejně závažně jako popírání holocaustu Židů.

"Oznamovatelé mohou nyní využít dalších mimořádných kontrolních nástrojů a obrátit se přímo na státní zastupitelství. Za úvahu stojí též podnět ministrovi pro lidská práva, veřejné ochránkyni práv a komisi ECRI, která navštíví ČR koncem listopadu," naznačila další možný postup Klára Kalibová.

Okamura: Lidé v táboře umírali na choroby, které tam přivlekli

"Pokud jde o Lety, bude dobře si ujasnit, co tu chceme budovat. Mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež. Byl tu pracovní tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci, včetně Čechů a Němců z protektorátu. Internováni nebyli na základě etnika, ale cikánského způsobu života, to znamená, že pracující Romové tu nebyli. Dozorci téměř do konce fungování tábora nebyli ozbrojeni a velitel tábora bral svou služku a zřejmě milenku do kina. V táboře nebyl nikdo nikdy zabit – lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života. Zásadní problém byl však velitel, který jednak skutečně bil vězně a tajil špatný stav tábora, ale byl odvolán a do tábora byla poslána lékařská pomoc. Oběti v táboře rozhodně nebyly oběti jakéhokoli holokaustu. Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holokaustu, ať už Romů nebo Židů, ve skutečných koncentračních táborech. Samozřejmě platí, že jakékoli násilí na lidech odmítám a odsuzuji," uvedl pro bulvární server Tomio Okamura.
Přečteno: 4223x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tomio Okamura, Okamura - popírání romského holocaustu, Holocaust, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo