romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie prověřuje kupčení s hlasy. V Ostravě je podezřelá i Romská demokratická strana

Litvínov/Lovosice, 10.10.2014 12:32, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 23:20)
Ilustrační foto. Okrsková volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř zaznamenala 10. října 2014 pokus o ovlivnění voleb nakupováním hlasů sociálně slabých občanů ve prospěch ODS za 200 korun. Na snímku je volební místnost okrsku číslo 2016 v Mojžíři, kde mělo ve k události dojít. (FOTO: ČTK)
Ilustrační foto. Okrsková volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř zaznamenala 10. října 2014 pokus o ovlivnění voleb nakupováním hlasů sociálně slabých občanů ve prospěch ODS za 200 korun. Na snímku je volební místnost okrsku číslo 2016 v Mojžíři, kde mělo ve k události dojít. (FOTO: ČTK)

Policie prověřuje pokusy o ovlivnění voleb nakupováním hlasů na čtyřech místech v Ústeckém kraji, v Lovosicích, Litvínově, Chomutově a Bílině. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. O údajném kupčení se mluví i v dalších částech kraje, policie ho ale nezjistila. Podle Nadačního fondu proti korupci se kupčí v Českém Těšíně na Karvinsku a v Ostravě, kde se problém týká čtvrtí Vítkovice a Slezská Ostrava a jsou zneužívání Romové. I tady případy prověřuje policie.

Český Těšín: 500 Kč za hlas

Voliči v Českém Těšíně údajně dostávají za hlas až 500 korun, hlasy se kupují zřejmě pro více stran, mimo jiné pro SOS pro Český Těšín, řekl ČTK Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

"Podání prověřujeme a detaily vzhledem ke stavu řízení zveřejňovat v tuto chvíli nelze," řekla ČTK moravskoslezská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Pro podezření na kupčení s voličskými hlasy se před čtyřmi lety musely volby v Českém Těšíně opakovat a zabýval se jimi soud.

"Máme jednoznačné poznatky jak v Českém Těšíně, tak v Ostravě. Já jsem konkrétně v Českém Těšíně, mám informace, že se platí 500 korun za jeden hlas. Máme konkrétní svědectví i důkazy," řekl Konieczny. Jedno ze svědectví podle něj mluví o kupování hlasů pro SOS pro Český Těšín, jeho představitele se zatím ČTK nepodařilo kontaktovat. Indicie ale svědčí o tom, že stran je více, dodal Konieczny.

Konieczny řekl, že už před čtyřmi lety vznikl seznam lidí, kteří byli v Českém Těšíně ochotni hlas prodat. "Tyto lidi nyní nákupčí přímo kontaktovali. Věděli, že jsou ochotni a že budou mlčet. Měli jejich telefonní čísla nebo adresy. Odchytávají ale i lidi na ulici," řekl Konieczny. Nákupčí prý rovněž vyhrožovali například nájemníkům bytů zvýšením nájmů, nebo naopak slibovali odpuštění dluhů.

Konieczny řekl, že je přesvědčen, že se daří zachytit jen malou část. Nakupování hlasů podle něj musí být masivní. "Alfou a omegou je přesvědčit ty osoby, aby svědčily," řekl Konieczny.

Ostrava: Hlasy prý kupuje Romská demokratická strana

Kupování hlasů v části Slezské Ostravy potvrdili ČTK někteří místní Romové. "Znám dost lidí odsud, kteří dostali 200 korun. Za peníze dneska půjde každý," uvedla jedna z žen, která tvrdí, že podle jejích známých se v centrálním obvodu za hlasování platilo dokonce 500 korun.

Podle Romů se takto sbíraly hlasy pro Romskou demokratickou stranu, v jejímž čele je provozovatel ubytoven Vladimír Leško. Ostravští Romové už před volbami tvrdili, že jim chybí hlasovací lístky a nové se snažili získat například v Moravské Ostravě a Přívozu, kde na úřednících požadovali 3000 lístků. Jakékoliv nakupování hlasů ale odmítali. Stejně se dnes pro ČTK vyjádřil i moravskoslezský předseda Romské demokratické strany Jan Malar, který se do místa, kde se s hlasy mělo obchodovat, přijel podívat. "Romská demokratická strana nemá peníze na to, aby platila za hlasy," uvedl Malár. Tvrdí, že Romy uplácí politická konkurence.

Zuzana Skvarčková, předsedkyně volební komise v místě, kde k uplácení mělo docházet, ČTK řekla, že se několik Romů přímo členů komise ptalo, kde dostanou vyplacené peníze. Komisi také bylo podezřelé, že hlasování se domáhali bezdomovci či slovenští Romové, kteří neměli právo volit. "Máme několik oznámení z Ostravy v souvislosti s volbami, které prověřujeme. Zatím protiprávní jednání kvalifikováné jako trestný čin nemáme," řekla dnes večer ČTK policejní mluvčí Holčáková.

Chomutov: Na romské zábavě dostávali lidé vyplněné lístky

V Chomutově se na policii obrátila iniciativa Nechceme žít v Palermu."Ve věci možného nakupování hlasů v obecních volbách jsme dnes podali trestní oznámení na neznámého pachatele," řekla ČTK Tereza Dvořáková z iniciativy. Vedla je k tomu romská zábava na sídlišti Písečná. Podle aktivistů tam lidé, kterých dorazily desítky, dostávali nejdříve občerstvení, pak už vyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty. Cena za hlas prý byla 200 či 400 korun, ale vyplněný lístek nikdo z aktivistů neviděl. Většina z těch, kdo byli manipulováni, si prý myslela, že jdou volit KSČM.

"Skutečnost však byla jiná, s čímž jsme seznámili také šéfa místní KSČM Jaroslava Komínka. Tyto poznatky předáme také policii," uvedla Dvořáková. "Je to naprostý nesmysl," řekl k tomu ČTK Komínek. Strana žádnou akci pro Romy nepořádá ani se na ní nepodílí, uvedl.

Janov: Kupčení nesouvisí s jednou stranou

Nabídku na peníze za hlas prý dostali někteří lidé ze sídliště Janov, které obývají hlavně sociálně slabí. Bližší informace nechtěla mluvčí s ohledem na vyšetřování říct. Možné kupčení s hlasy potvrdil ČTK i starosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN). "Slyšel jsem o tom, ale bližší informace nemám," řekl. Podle informací ČTK nesouvisí kupčení s jednou konkrétní stranou nebo hnutím. Odměna za vhozený hlas má dosahovat až 500 korun. O možném kupčení s hlasy se v Litvínově mluvilo už v roce 2010, prokázané ale nebylo.

Lovosice: Starostka se obrátila na policii

V Lovosicích kriminalisté od středy prověřují údajné nakupování hlasů v okolí ubytovny v Nádražní ulici, postupně si zvou svědky. Na policii se obrátila lovosická starostka Lenka Lízlová (ČSSD). "Informace o možném pokusu u ovlivnění voleb se ke mně dostávaly z více zdrojů, proto jsem se obrátila na policii," řekla už dříve ČTK Lízlová. Na radnici zaznamenali zvýšený zájem o volební lístky, které si tam mohou vyzvednout lidé s trvalým bydlištěm na městském úřadu a žijící právě na ubytovně.

"Takový zájem není obvyklý, ti lidé si většinou nevyzvedávají ani poštu," řekla ČTK mluvčí městského úřadu Jana Hejdová.

Mojžíř: Kupovala od Romů hlasy ODS?

Údajný pokus o ovlivnění voleb zaznamenala volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř. Sociálně slabí se podle předsedkyně Romany Vrbíčkové ve vyšší míře dotazovali, jak mají volit stranu číslo 13. To má ve městě ODS. "Hned po čtrnácté hodině přišla velká skupina voličů, kteří se dožadovali volebních lístků. Neměli jakékoli povědomí o volbách, pouze se dotazovali, kde mají zaškrtnout třináctku," uvedla Vrbíčková. Podle ní po otevření volební místnosti přišly takových voličů tři desítky.

Voliči se netajili tím, že jim za hlas pro číslo 13 bylo slíbeno 200 korun, což ČTK potvrdila i jedna volička, která však prý nabídku odmítla. Ani prý nevěděla, koho by za úplatek měla volit.

"Jeden muž se této částky dožadoval přímo ve volební místnosti," řekl ČTK zapisovatel volební komise Michal Vrbíček. Kvůli potyčkám mezi některými voliči zasahovala v místnosti policie.

Zatím poslední informace o nákupu hlasů za několik set korun se objevily navečer v Bílině na Teplicku. "V Bílině prověřujeme jedno starší oznámení a jedno aktuální, obě se týkají možného ovlivňování voleb kupčením s hlasy," řekla Bartošová.

"Nevím konkrétně, co se v Mojžíři odehrálo. Pokud by se ale případně prokázalo, že byl kdokoli z ODS účasten kupčení s hlasy, pak pro něj v ODS není místo. Od takového jednání se důrazně distancuji," řekl ČTK předseda ústecké ODS Radim Holeček. Za případem vidí pokus o diskreditaci ODS.

Policie prověřovala i údajný nákup hlasů v teplických Proseticích. "V Mojžíři i Proseticích jsme ověřili situaci na místě. Nebylo zjištěno žádné kupčení s hlasy ani jiný pokus o manipulaci voleb," doplnila Bartošová.

VIDEO

Přečteno: 2852x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Komunální, Komunální volby 2014HLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo