romea - logo
7. prosince 2019 (sobota)
svátek má Ambrož
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie prověřuje kupčení s hlasy. V Ostravě je podezřelá i Romská demokratická strana

Litvínov/Lovosice, 10.10.2014 12:32, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 23:20)
Ilustrační foto. Okrsková volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř zaznamenala 10. října 2014 pokus o ovlivnění voleb nakupováním hlasů sociálně slabých občanů ve prospěch ODS za 200 korun. Na snímku je volební místnost okrsku číslo 2016 v Mojžíři, kde mělo ve k události dojít. (FOTO: ČTK)
Ilustrační foto. Okrsková volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř zaznamenala 10. října 2014 pokus o ovlivnění voleb nakupováním hlasů sociálně slabých občanů ve prospěch ODS za 200 korun. Na snímku je volební místnost okrsku číslo 2016 v Mojžíři, kde mělo ve k události dojít. (FOTO: ČTK)

Policie prověřuje pokusy o ovlivnění voleb nakupováním hlasů na čtyřech místech v Ústeckém kraji, v Lovosicích, Litvínově, Chomutově a Bílině. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. O údajném kupčení se mluví i v dalších částech kraje, policie ho ale nezjistila. Podle Nadačního fondu proti korupci se kupčí v Českém Těšíně na Karvinsku a v Ostravě, kde se problém týká čtvrtí Vítkovice a Slezská Ostrava a jsou zneužívání Romové. I tady případy prověřuje policie.

Český Těšín: 500 Kč za hlas

Voliči v Českém Těšíně údajně dostávají za hlas až 500 korun, hlasy se kupují zřejmě pro více stran, mimo jiné pro SOS pro Český Těšín, řekl ČTK Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

"Podání prověřujeme a detaily vzhledem ke stavu řízení zveřejňovat v tuto chvíli nelze," řekla ČTK moravskoslezská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Pro podezření na kupčení s voličskými hlasy se před čtyřmi lety musely volby v Českém Těšíně opakovat a zabýval se jimi soud.

"Máme jednoznačné poznatky jak v Českém Těšíně, tak v Ostravě. Já jsem konkrétně v Českém Těšíně, mám informace, že se platí 500 korun za jeden hlas. Máme konkrétní svědectví i důkazy," řekl Konieczny. Jedno ze svědectví podle něj mluví o kupování hlasů pro SOS pro Český Těšín, jeho představitele se zatím ČTK nepodařilo kontaktovat. Indicie ale svědčí o tom, že stran je více, dodal Konieczny.

Konieczny řekl, že už před čtyřmi lety vznikl seznam lidí, kteří byli v Českém Těšíně ochotni hlas prodat. "Tyto lidi nyní nákupčí přímo kontaktovali. Věděli, že jsou ochotni a že budou mlčet. Měli jejich telefonní čísla nebo adresy. Odchytávají ale i lidi na ulici," řekl Konieczny. Nákupčí prý rovněž vyhrožovali například nájemníkům bytů zvýšením nájmů, nebo naopak slibovali odpuštění dluhů.

Konieczny řekl, že je přesvědčen, že se daří zachytit jen malou část. Nakupování hlasů podle něj musí být masivní. "Alfou a omegou je přesvědčit ty osoby, aby svědčily," řekl Konieczny.

Ostrava: Hlasy prý kupuje Romská demokratická strana

Kupování hlasů v části Slezské Ostravy potvrdili ČTK někteří místní Romové. "Znám dost lidí odsud, kteří dostali 200 korun. Za peníze dneska půjde každý," uvedla jedna z žen, která tvrdí, že podle jejích známých se v centrálním obvodu za hlasování platilo dokonce 500 korun.

Podle Romů se takto sbíraly hlasy pro Romskou demokratickou stranu, v jejímž čele je provozovatel ubytoven Vladimír Leško. Ostravští Romové už před volbami tvrdili, že jim chybí hlasovací lístky a nové se snažili získat například v Moravské Ostravě a Přívozu, kde na úřednících požadovali 3000 lístků. Jakékoliv nakupování hlasů ale odmítali. Stejně se dnes pro ČTK vyjádřil i moravskoslezský předseda Romské demokratické strany Jan Malar, který se do místa, kde se s hlasy mělo obchodovat, přijel podívat. "Romská demokratická strana nemá peníze na to, aby platila za hlasy," uvedl Malár. Tvrdí, že Romy uplácí politická konkurence.

Zuzana Skvarčková, předsedkyně volební komise v místě, kde k uplácení mělo docházet, ČTK řekla, že se několik Romů přímo členů komise ptalo, kde dostanou vyplacené peníze. Komisi také bylo podezřelé, že hlasování se domáhali bezdomovci či slovenští Romové, kteří neměli právo volit. "Máme několik oznámení z Ostravy v souvislosti s volbami, které prověřujeme. Zatím protiprávní jednání kvalifikováné jako trestný čin nemáme," řekla dnes večer ČTK policejní mluvčí Holčáková.

Chomutov: Na romské zábavě dostávali lidé vyplněné lístky

V Chomutově se na policii obrátila iniciativa Nechceme žít v Palermu."Ve věci možného nakupování hlasů v obecních volbách jsme dnes podali trestní oznámení na neznámého pachatele," řekla ČTK Tereza Dvořáková z iniciativy. Vedla je k tomu romská zábava na sídlišti Písečná. Podle aktivistů tam lidé, kterých dorazily desítky, dostávali nejdříve občerstvení, pak už vyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty. Cena za hlas prý byla 200 či 400 korun, ale vyplněný lístek nikdo z aktivistů neviděl. Většina z těch, kdo byli manipulováni, si prý myslela, že jdou volit KSČM.

"Skutečnost však byla jiná, s čímž jsme seznámili také šéfa místní KSČM Jaroslava Komínka. Tyto poznatky předáme také policii," uvedla Dvořáková. "Je to naprostý nesmysl," řekl k tomu ČTK Komínek. Strana žádnou akci pro Romy nepořádá ani se na ní nepodílí, uvedl.

Janov: Kupčení nesouvisí s jednou stranou

Nabídku na peníze za hlas prý dostali někteří lidé ze sídliště Janov, které obývají hlavně sociálně slabí. Bližší informace nechtěla mluvčí s ohledem na vyšetřování říct. Možné kupčení s hlasy potvrdil ČTK i starosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN). "Slyšel jsem o tom, ale bližší informace nemám," řekl. Podle informací ČTK nesouvisí kupčení s jednou konkrétní stranou nebo hnutím. Odměna za vhozený hlas má dosahovat až 500 korun. O možném kupčení s hlasy se v Litvínově mluvilo už v roce 2010, prokázané ale nebylo.

Lovosice: Starostka se obrátila na policii

V Lovosicích kriminalisté od středy prověřují údajné nakupování hlasů v okolí ubytovny v Nádražní ulici, postupně si zvou svědky. Na policii se obrátila lovosická starostka Lenka Lízlová (ČSSD). "Informace o možném pokusu u ovlivnění voleb se ke mně dostávaly z více zdrojů, proto jsem se obrátila na policii," řekla už dříve ČTK Lízlová. Na radnici zaznamenali zvýšený zájem o volební lístky, které si tam mohou vyzvednout lidé s trvalým bydlištěm na městském úřadu a žijící právě na ubytovně.

"Takový zájem není obvyklý, ti lidé si většinou nevyzvedávají ani poštu," řekla ČTK mluvčí městského úřadu Jana Hejdová.

Mojžíř: Kupovala od Romů hlasy ODS?

Údajný pokus o ovlivnění voleb zaznamenala volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř. Sociálně slabí se podle předsedkyně Romany Vrbíčkové ve vyšší míře dotazovali, jak mají volit stranu číslo 13. To má ve městě ODS. "Hned po čtrnácté hodině přišla velká skupina voličů, kteří se dožadovali volebních lístků. Neměli jakékoli povědomí o volbách, pouze se dotazovali, kde mají zaškrtnout třináctku," uvedla Vrbíčková. Podle ní po otevření volební místnosti přišly takových voličů tři desítky.

Voliči se netajili tím, že jim za hlas pro číslo 13 bylo slíbeno 200 korun, což ČTK potvrdila i jedna volička, která však prý nabídku odmítla. Ani prý nevěděla, koho by za úplatek měla volit.

"Jeden muž se této částky dožadoval přímo ve volební místnosti," řekl ČTK zapisovatel volební komise Michal Vrbíček. Kvůli potyčkám mezi některými voliči zasahovala v místnosti policie.

Zatím poslední informace o nákupu hlasů za několik set korun se objevily navečer v Bílině na Teplicku. "V Bílině prověřujeme jedno starší oznámení a jedno aktuální, obě se týkají možného ovlivňování voleb kupčením s hlasy," řekla Bartošová.

"Nevím konkrétně, co se v Mojžíři odehrálo. Pokud by se ale případně prokázalo, že byl kdokoli z ODS účasten kupčení s hlasy, pak pro něj v ODS není místo. Od takového jednání se důrazně distancuji," řekl ČTK předseda ústecké ODS Radim Holeček. Za případem vidí pokus o diskreditaci ODS.

Policie prověřovala i údajný nákup hlasů v teplických Proseticích. "V Mojžíři i Proseticích jsme ověřili situaci na místě. Nebylo zjištěno žádné kupčení s hlasy ani jiný pokus o manipulaci voleb," doplnila Bartošová.

VIDEO

Přečteno: 2809x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Komunální, Komunální volby 2014HLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo