Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Policie zadržela při protestech v Praze 144 agresorů, 14 lidí podezírá z trestného činu. Podle expertky šlo o typický střet extremistů s policisty

19. října 2020
Čtení na 5 minut

Policisté při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením zadrželi 144 lidí. Kriminalisté 14 z nich podezírají z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví, uvedla na webu policejní mluvčí Eva Kropáčová. Část demonstrantů se po oficiálním konci akce na pražském Staroměstském náměstí střetla s policií. Házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Podle expertky šlo o typický střet policistů s extremisty.

Policie proti nim použila slzný plyn, vodní dělo či zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Jeden z policistů má podle policejního prezidenta Jana Švejdara těžký otřes mozku.

“Z celkového počtu bylo 130 osob zajištěno podle zákona o Policii ČR a 14 osob zadrženo pro podezření z trestného činu. Kriminalisté ve všech čtrnácti případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví,” napsala Kropáčová.

Při protestech bylo zraněno 25 policistů, dva byli převezeni do nemocnice. Švejdar v České televizi řekl, že jeden z policistů má těžký otřes mozku poté, co byl zasažen skleněnou lahví. Útok na něj a další policistku podle médií celý incident začal.

Zranění utrpěli i demonstranti, do nemocnice byli podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové také převezeni dva z nich. Celkem záchranná služba ošetřila devět lidí, z toho pět na místě, i mezi nimi byl jeden policista. Zbylí zranění nevyžadovali lékařské ošetření. Policisté, kteří byli odvezeni do nemocnice, již byli propuštěni do domácího léčení, doplnila Kropáčová.

FOTOGALERIE

Expertka: Typický střet extremistů s policisty

Podle expertky na českou extremistickou scénu a absolventky policejní akademie Barbory Vegrichtové šlo o typický střet s extremistů s policisty, tak jak je Česká republika zažila v devadesátých letech nebo v první dekádě nového tisíciletí. Vegrichtová připomněla například střet neonacistů s policisty při pokusu o pogrom na janovské Romy v roce 2007.

"Oděvní symbolika a hesla měla u části účastníků nenávistný charakter, který je běžně užívaný zejména krajně pravicovou extremistickou scénou, hooligans anebo obdobnými kriminálními subkulturami. Celková dynamika střetu, požívání alkoholu, dehonestace, napadání policistů, házení předmětů a další verbální a neverbální útoky jsou charakteristické pro tyto stiuace," uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz Barbora Vegrichtová.

Propojení fotbalových hooligans s extremistickou scénou má podle Vegrichtová v českém prostředí již historické kořeny, a to zejména s pravicovými extremisty, ať již formou členství v těchto strukturách nebo neformálně sdílením stejných názorů a idejí, zejména s rasistickým, xenofobním nebo antisemitským podtextem, ať již během demonstrací, v užívané symbolice nebo na sociálních sítích.

Hamáček: Tresty by měly být tvrdé

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl rádiu Impuls, že očekává vysoké exemplární tresty pro útočníky. Svolavatel protestu podle něj nese za dění na akci odpovědnost a bude čelit správnímu řízení.

“Já předpokládám, že budou (tresty) velmi drakonické,” uvedl v rádiu Impuls k potrestání útočníků Hamáček. Lidé, kteří při nedělní demonstraci napadli policisty, nepřišli podle ministra protestovat, ale jen se poprat s policií. “Ti, kteří se vrhli na policisty, tak podle mě musí dostat exemplární tresty. Ale je to můj názor, ve finále rozhoduje soud,” dodal.

Podle Švejdara bylo kvůli demonstraci nasazeno asi 1000 policistů, což zkomplikovalo práci sboru. “Jsou to policisté, kteří doprovázeli chuligány z různých koutů republiky, kteří vykonávali službu na silnicích, kteří byli přítomni na Staroměstském náměstí,” řekl v České televizi Švejdar. Upozornil, že práci policie ztěžuje i to, že přibývá policistů, kteří jsou buď nakažení koronavirem, nebo jsou v karanténě. “Začátkem října jsme měli doma mimo zaměstnání necelých 600 policistů a k dnešnímu dni počet převyšuje 2000, a to už je výrazná ztráta pro policii,” řekl policejní prezident.

Policie se ohradila proti spekulacím, že konfikt sama vyvolala

Police se dnes také ohradila proti spekulacím šířeným na sociálních sítích, kde jsou policisté v civilu označováni za policejní provokatéry a iniciátory včerejšího násilného střetu. Po sociálních sítích se například šíří video, kde jeden údajně "tajný policista" nastupuje do policejního vozu a přihlížející muž ho označuje za iniciátora střetu.

2/2kde bude třeba. Prosím, nenechte to tak. Jiste jde o omyl, ale reakce toho muže je autenticky překvapená…bylo by smutné, nepředstavitelné, kdyby se na tom včrejšku policie podílela prostřednictvím svých lidí. Bylo by to příšerné a věřím, že to tak není. Děkuji. pic.twitter.com/yvHrtSpUEX

— Michaela Kudláčková (@MisaPopelky) October 19, 2020

"Na videu je policista antikonfliktního týmu, který se přesouvá plnit služební úkoly na jiné místo. Před zraky novinářů a veřejnosti, na místě s vysokou koncentrací osob nasedl do označeného policejního vozidla a odjel. Úvaha, že pár minut před tím úmyslně vyvolal konflikt mezi PČR a fanoušky a následně před zraky všech odjel policejním vozidlem, nedává smysl. V okamžiku, kdy byl potenciál antikonfliktního týmu vyčerpán a nevedl k uklidnění situace, byli policisté AKT vysláni k plnění jiných úkolů. Bezkonfliktní opuštění místa v reflexní vestě AKT bylo ve vyhrocené situaci nereálné. Z toho důvodu opouští místo vždy bez vest," napsala polici ena Twitter.

Akci svolal občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Podle jeho vyjádření na facebooku policie nezákonně zablokovala všechny východy ze Staroměstského náměstí. Poté “agresivní elementy” a policejní provokatéři rozpoutali střety, uvedl spolek. Zablokování únikových koridorů z akce však podle HON vyvolalo v části demonstrantů velmi silné negativní emoce, a ti se tak ke střetům připojili. “Od všech projevů násilí po konci demonstrace se distancujeme a žádáme policii, aby se napříště zdržela takovýchto neprofesionálních akcí,” uvedl občanský spolek.

“To je samozřejmě nesmysl, svolavatelé se snaží vyvinit ze své odpovědnosti,” reagoval na výroky spolku Hamáček ve vyjádření pro server Deník N. Ve vysílání Impulsu ministr řekl, že svolavatel protestu nese odpovědnost za dění na akci a bude kvůli tomu čelit správnímu řízení.

Podle expertky Barbory Vegrichtové patří stylizace do role „obětí“ systému a policejní brutality dlouhodobě do tradičních scénářů a rétoriky extremistických skupin i hooligans a je zcela účelová. "Nasazení policistů v civilu je běžnou součástí operativní a taktické činnosti policie a slouží především k mapování, vyšetřování a dokumentaci situace na místě události a efektivnímu přijetí opatření," vysvětlila nasazení policistů v civilu v davu Vegrichtová.

Fotbaloví a hokejoví fanoušci různých klubů předem avizovali, že se k demonstraci připojí. Spolek původně počítal s dvouhodinovým programem, demonstraci ale ukončil už po hodině. Magistrát jej vyzval k ukončení akce, protože počet účastníků několikanásobně překročil 500. Podle odhadu úřadu jich bylo zhruba 2000, stejný odhad zveřejnila i policie. Většina z demonstrantů neměla roušky.

Útoky na policii odsoudili také premiér Andrej Babiš (ANO), prezident Miloš Zeman i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

VIDEO

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon