romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie zadržela při protestech v Praze 144 agresorů, 14 lidí podezírá z trestného činu. Podle expertky šlo o typický střet extremistů s policisty

19.10.2020 18:45
Demonstrace proti vládním nařízením 18. 10. 2020 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Demonstrace proti vládním nařízením 18. 10. 2020 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Policisté při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením zadrželi 144 lidí. Kriminalisté 14 z nich podezírají z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví, uvedla na webu policejní mluvčí Eva Kropáčová. Část demonstrantů se po oficiálním konci akce na pražském Staroměstském náměstí střetla s policií. Házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Podle expertky šlo o typický střet policistů s extremisty.

Policie proti nim použila slzný plyn, vodní dělo či zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Jeden z policistů má podle policejního prezidenta Jana Švejdara těžký otřes mozku.

"Z celkového počtu bylo 130 osob zajištěno podle zákona o Policii ČR a 14 osob zadrženo pro podezření z trestného činu. Kriminalisté ve všech čtrnácti případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví," napsala Kropáčová.

Při protestech bylo zraněno 25 policistů, dva byli převezeni do nemocnice. Švejdar v České televizi řekl, že jeden z policistů má těžký otřes mozku poté, co byl zasažen skleněnou lahví. Útok na něj a další policistku podle médií celý incident začal.

Zranění utrpěli i demonstranti, do nemocnice byli podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové také převezeni dva z nich. Celkem záchranná služba ošetřila devět lidí, z toho pět na místě, i mezi nimi byl jeden policista. Zbylí zranění nevyžadovali lékařské ošetření. Policisté, kteří byli odvezeni do nemocnice, již byli propuštěni do domácího léčení, doplnila Kropáčová.

FOTOGALERIE

Expertka: Typický střet extremistů s policisty

Podle expertky na českou extremistickou scénu a absolventky policejní akademie Barbory Vegrichtové šlo o typický střet s extremistů s policisty, tak jak je Česká republika zažila v devadesátých letech nebo v první dekádě nového tisíciletí. Vegrichtová připomněla například střet neonacistů s policisty při pokusu o pogrom na janovské Romy v roce 2007.

"Oděvní symbolika a hesla měla u části účastníků nenávistný charakter, který je běžně užívaný zejména krajně pravicovou extremistickou scénou, hooligans anebo obdobnými kriminálními subkulturami. Celková dynamika střetu, požívání alkoholu, dehonestace, napadání policistů, házení předmětů a další verbální a neverbální útoky jsou charakteristické pro tyto stiuace," uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz Barbora Vegrichtová.

Propojení fotbalových hooligans s extremistickou scénou má podle Vegrichtová v českém prostředí již historické kořeny, a to zejména s pravicovými extremisty, ať již formou členství v těchto strukturách nebo neformálně sdílením stejných názorů a idejí, zejména s rasistickým, xenofobním nebo antisemitským podtextem, ať již během demonstrací, v užívané symbolice nebo na sociálních sítích.

Hamáček: Tresty by měly být tvrdé

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl rádiu Impuls, že očekává vysoké exemplární tresty pro útočníky. Svolavatel protestu podle něj nese za dění na akci odpovědnost a bude čelit správnímu řízení.

"Já předpokládám, že budou (tresty) velmi drakonické," uvedl v rádiu Impuls k potrestání útočníků Hamáček. Lidé, kteří při nedělní demonstraci napadli policisty, nepřišli podle ministra protestovat, ale jen se poprat s policií. "Ti, kteří se vrhli na policisty, tak podle mě musí dostat exemplární tresty. Ale je to můj názor, ve finále rozhoduje soud," dodal.

Podle Švejdara bylo kvůli demonstraci nasazeno asi 1000 policistů, což zkomplikovalo práci sboru. "Jsou to policisté, kteří doprovázeli chuligány z různých koutů republiky, kteří vykonávali službu na silnicích, kteří byli přítomni na Staroměstském náměstí," řekl v České televizi Švejdar. Upozornil, že práci policie ztěžuje i to, že přibývá policistů, kteří jsou buď nakažení koronavirem, nebo jsou v karanténě. "Začátkem října jsme měli doma mimo zaměstnání necelých 600 policistů a k dnešnímu dni počet převyšuje 2000, a to už je výrazná ztráta pro policii," řekl policejní prezident.

Policie se ohradila proti spekulacím, že konfikt sama vyvolala

Police se dnes také ohradila proti spekulacím šířeným na sociálních sítích, kde jsou policisté v civilu označováni za policejní provokatéry a iniciátory včerejšího násilného střetu. Po sociálních sítích se například šíří video, kde jeden údajně "tajný policista" nastupuje do policejního vozu a přihlížející muž ho označuje za iniciátora střetu.

"Na videu je policista antikonfliktního týmu, který se přesouvá plnit služební úkoly na jiné místo. Před zraky novinářů a veřejnosti, na místě s vysokou koncentrací osob nasedl do označeného policejního vozidla a odjel. Úvaha, že pár minut před tím úmyslně vyvolal konflikt mezi PČR a fanoušky a následně před zraky všech odjel policejním vozidlem, nedává smysl. V okamžiku, kdy byl potenciál antikonfliktního týmu vyčerpán a nevedl k uklidnění situace, byli policisté AKT vysláni k plnění jiných úkolů. Bezkonfliktní opuštění místa v reflexní vestě AKT bylo ve vyhrocené situaci nereálné. Z toho důvodu opouští místo vždy bez vest," napsala polici ena Twitter.

Akci svolal občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Podle jeho vyjádření na facebooku policie nezákonně zablokovala všechny východy ze Staroměstského náměstí. Poté "agresivní elementy" a policejní provokatéři rozpoutali střety, uvedl spolek. Zablokování únikových koridorů z akce však podle HON vyvolalo v části demonstrantů velmi silné negativní emoce, a ti se tak ke střetům připojili. "Od všech projevů násilí po konci demonstrace se distancujeme a žádáme policii, aby se napříště zdržela takovýchto neprofesionálních akcí," uvedl občanský spolek.

"To je samozřejmě nesmysl, svolavatelé se snaží vyvinit ze své odpovědnosti," reagoval na výroky spolku Hamáček ve vyjádření pro server Deník N. Ve vysílání Impulsu ministr řekl, že svolavatel protestu nese odpovědnost za dění na akci a bude kvůli tomu čelit správnímu řízení.

Podle expertky Barbory Vegrichtové patří stylizace do role „obětí“ systému a policejní brutality dlouhodobě do tradičních scénářů a rétoriky extremistických skupin i hooligans a je zcela účelová. "Nasazení policistů v civilu je běžnou součástí operativní a taktické činnosti policie a slouží především k mapování, vyšetřování a dokumentaci situace na místě události a efektivnímu přijetí opatření," vysvětlila nasazení policistů v civilu v davu Vegrichtová.

Fotbaloví a hokejoví fanoušci různých klubů předem avizovali, že se k demonstraci připojí. Spolek původně počítal s dvouhodinovým programem, demonstraci ale ukončil už po hodině. Magistrát jej vyzval k ukončení akce, protože počet účastníků několikanásobně překročil 500. Podle odhadu úřadu jich bylo zhruba 2000, stejný odhad zveřejnila i policie. Většina z demonstrantů neměla roušky.

Útoky na policii odsoudili také premiér Andrej Babiš (ANO), prezident Miloš Zeman i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

VIDEO

Přečteno: 621x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, COVID-19, Vláda České republiky, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo