romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policista byl za nepřiměřený zásah proti romským brigádníkům obviněn ze zneužití pravomoci

15.9.2016 17:08
Fotografie zranění jednoho z napadených Romů (foto: www.facebook.com)
Fotografie zranění jednoho z napadených Romů (foto: www.facebook.com)

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu, který loni v září zasáhl na Českolipsku proti romským brigádníkům na poli s legálně pěstovaným konopím u Bukovan na Českolipsku. O případu jsme tehdy informovali na našem serveru Romea.cz a o vývoji v této kauze před několika dny zveřejnil zprávu server Novinky.cz s odkazem na informace z Práva. Mluvčí inspekce Radka Sandorová Právu uvedla, že vůči jednomu ze zasahujících policistů bylo zahájeno trestní stíhání a za přečin zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí zákaz činnosti nebo trest odnětí svobody až na pět let.

Podle očitého svědka zásahu Radka Honzátka, s nímž server Romea.cz hovořil, policisté vloni v září provedli brutální zásah, během kterého vystupovali agresivně pouze proti přítomným romským pracovníkům. Proti Honzátkovi, v čase policejního zákroku jedinému neromskému pracovníkovi na poli, policisté vystupovali zdrženlivě a dovolili mu se volně pohybovat. Policisté použili proti romským pracovníkům, včetně jednoho nezletilého brigádníka, který chtěl bránit svého otce, slzný plyn a teleskopický obušek.

"Od místa, kde došlo k zásahu, jsem byl asi 100 metrů. Najednou jsem uslyšel řev a viděl, jak se k tomu místu sbíhají z pole další Romové na pomoc dvěma, které ti policisté "pacifikovali", takže jsem se tam rozběhl taky. To už jsem jen viděl, jak jeden z policistů tlačí botou hlavu toho kluka k zemi. Proti mně policisté neútočili, řešili jen Romy. Pohyboval jsem se mezi policisty, chodil jsme mezi nimi a snažil se situaci klidnit. Romy mezitím drželi opodál," popsal pro server Romea.cz incident Radek Honzátko.

"Policisté byli velmi nervózní. Romové se přitom chovali normálně a nikoho nenapadali. Můžu dosvědčit, že ze strany Romů nebyla žádná agrese. Jen babička kluka, kterému jeden z policistů šlapal botou na hlavu, na policisty křičela, ať toho nechají. Já ty lidi znám, nejsou to agresivní lidi, proti kterým by bylo nutné takhle zasáhnout," doplnil tehdy Honzátko.

Majitel pole s technickým konopím a firmy na jeho zpracování Jan Bešík podal na postup policistů stížnost na GIBS, jelikož zákrok na brigádníky byl podle něj zcela neospravedlnitelný. "Pokud policisté považují za nutné použít donucovací prostředky, dobře. Ale šlapat někomu po hlavě je pro mě otevřené násilí, které není ospravedlnitelné," vyjádřil se Jan Bešík pro server Romea.cz. "Podle mě je jasné, že ti policisté si pak hledali záminku, jak zákrok odůvodnit. Nic závadného ale nenašli," zhodnotil jednání zasahujících policistů tehdy Bešík.

Přečteno: 1741x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Soud, Rasismus, obviněníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo