romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policista, který zbil romského brigádníka za údajný sběr marihuany, podle soudu trestný čin nespáchal

12.9.2019 12:42
Fotografie zranění jednoho z napadených Romů (foto: www.facebook.com)
Fotografie zranění jednoho z napadených Romů (foto: www.facebook.com)

Okresní soud v České Lípě včera rozhodl v případu policisty Jiřího Stejskala, který teleskopickým obuškem zbil sběrače legálního technického konopí. Policisté v září 2015 zasahovali proti skupince romských brigádníků, o kterých se domnívali, že sklízí marihuanu. Podle verdiktu policista nespáchal trestný čin a za zákrok ho má případně potrestat jeho nadřízený. U soudu mu přitom hrozilo až pět let vězení za zneužití pravomoci.
  
Jiří Stejskal velel před čtyřmi lety zásahu proti údajným pěstitelům marihuany. Nicnetušící sběrači seděli ve chvíli, kdy přijela policie, u pole v Písečné u Dobranova a svačili. Jiří Stejskal je měl podle spisu vyzvat, ať si stoupnou k policejnímu autu. Na výzvu reagoval jeden z brigádníků, jednačtyřicetiletý muž, podle Stejskala pomalu, chytil ho proto za krk. Muž měl pak Stejskala následně odstrčit, na to ho začal policista bít teleskopickým obuškem.

V únoru tohoto roku se předseda libereckého odvolacího senátu František Jahůdka vyjádřil, že sice v první fázi nebyl Stejskalův zákrok přiměřený, nešlo ale o trestný čin.

„Věc jsem postoupil nadřízeným pana Stejskala. Ti posoudí, jestli šlo o kázeňský přestupek, nebo ne, popřípadě jej mohou potrestat. Nešlo ale o trestný čin,“ konstatoval nyní podle serveru iDNES.cz soudce Okresního soudu Česká Lípa Milan Vencl.

Státní zástupkyně ještě může proti usnesení podat stížnost. „Ale nemyslím si, že to udělá. Soud dopadl tak, jak sama navrhovala,“ dodal podle iDNES.cz Stejskalův advokát Radek Hlaváček. 

Zbitý sběrač konopí u soudu nyní nebyl. Při předchozím stání připustil, že na policejní výzvu reagoval zpomaleně. „Reagoval jsem, i když zpožděně. Řekl jsem jim, že to je legální sběr technického konopí. Nechtěli doklady. Jen křičeli, že si máme stoupnout k autu. Nebyl jsem agresivní. Ani jsem nechtěl utéct,“ uvedl v dřívější výpovědi zbitý muž. 

Stejskal smí i nadále zůstat u policie, maximálně mu bude zasláno písemné napomenutí nebo mu sníží plat. Trestní rejstřík mu zůstane čistý. Případ řešily soudy čtyři roky, tím se podle informací na iDNES.cz cítí policista potrestaný dost.

Za zneužití pravomoci úřední osoby hrozilo Stejskalovi rok až pět let vězení, státní zástupce navrhoval podmíněný trest. Incident se stal 29. září 2015, kdy romští brigádníci na poli u Dobranova sbírali technické konopí, které neobsahuje psychoaktivní látky THC. Šest policistů tam tehdy vyjelo na žádost kolegy z kriminální policie, aby prověřili sběr marihuany. Pochybnosti o oprávněnosti takového výjezdu zmínil i soudce. Podle něj to ale nelze dávat k tíži Stejskalovi, který jednal na pokyn nadřízeného.

Přečteno: 1372x
 

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Soud, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo