Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Poslanec Miloslav Rozner čelí trestnímu oznámení kvůli popírání holocaustu. Tábor v Letech označil jako "neexistující pseudokoncentrák"

05. února 2018
Čtení na 4 minuty

Další poslanec SPD zpochybnil existenci utrpení obětí romského holocaustu v koncentračním táboře v Letech u Písku. Miloslav Rozner, poslanec a předseda Stálé komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu, na prosincovém sjezdu SPD kritizoval prodej vepřína v Letech kvůli “neexistujícímu pseudokoncentráku”. Martin Uhlíř,
člen dobrovolnické skupiny SPOLEČNĚ TO DÁME, na Roznera za tato slova podal trestní oznámení.

Zvukový záznam s doslovným přepisem Roznerových slov ze sjezdu v neděli zveřejnil pořad 168 hodin České televize. “Ano, nejsem takový odborník na kulturu jako třeba pan exministr Herman, ale bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,” říká na záznamu Miloslav Rozner.

Rozner se tak připojil k předsedovi SPD Tomia Okamury, který v rozhovoru pro DVTV tvrdil, že tábor nebyl oplocený a lidé tam měli volný pohyb. Na Okamoru kvůli zpochybňování genocidy podalo trestní oznámení česko-romské sdružení Konexe.

Trestnímu oznámení čelí od pondělí i Miloslav Rozner. To se rozhodl na něj podat Martin Uhlíř,
člen dobrovolnické skupiny SPOLEČNĚ TO DÁME.

“Mám důvodné podezření, že se pan poslanec Rozner tímto výrokem dopustil trestného činu popírání holokaustu. Věřím, že Česká televize nebude mít problém s poskytnutím důkazního materiálu,” uvedl pro server Romea.cz Martin Uhlíř.

“Dále se domnívám, že se pana poslance Roznera netýká hmotně-právní imunita, jelikož výrok nepronesl na půdě Sněmovny, ale na stranickém sjezdu SPD dne 9. 12. 2017. Pana poslance se týká procesně-právní imunita, v tom případě by před případným stíháním musela sněmovna rozhodnout o jeho vydání,” dodal Uhlíř, který v trestním oznámení uvedl, že v táboře zahynulo 241 dětí mladších 14 let.

“Zcela záměrně ve vysvětlení, proč jsem se rozhodl podat trestní oznámení, zmiňuji pouze počet zemřelých dětí, byť samozřejmě vím, že tam bylo i mnoho obětí na životech mezi dospělými, buď přímo v letském táboře nebo po transportu do některého z vyhlazovacích táborů. Zásadně nesouhlasím s relativizací spáchaného zla na lidských bytostech. Věřím, že když si většinová česká společnost představí ty zástupy bezmála 250 dětí, že si konečně uvědomí hloubku oné tragédie. Stovky lidí mohly žít dál své životy nebýt tábora v Letech a je jedno, zda použije termín internační či koncentrační,” vysvětlil pro server Romea.cz důvody podání trestního oznámení Martin Uhlíř, který také připomněl otřesný výrok Andreje Babiše z roku 2016.

Trestní oznámení na Miloslava Roznera podali i Mladí sociální demokraté.
"Dnes jsme podali trestní oznámení na poslance SPD Miloslava Roznera pro
podezření z přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování
genocidia podle § 405 trestního zákoníku," uvedli sociální demokraté na svém
oficiálním facebookovém profilu.

Podle právníků, které oslovila redakce Aktuálně.cz, by Roznerovo vyjádření policii mělo zajímat. “To by byl paragraf 405, popírání, schvalování a ospravedlňování genocidia, za což by mu hrozily až tři roky vězení,” řekl Aktuálně.cz advokát a bývalý vrchní státní zástupce Stanislav Mečl. Souhlasí s ním i právnička Ligy pro lidská práva Zuzana Candigliota nebo advokát Jaroslav Ortmann, podle kterého by veřejně pronesená slova mohla být posuzována i jako propagace extremistického hnutí, kde je horní sazba až pět let vězení.

Podle informací serveru Romea.cz chystají na Tomia Okamuru i Miloslava Roznera občansko-právní žaloby také pozůstalí po obětech tábora v Letech u Písku. Budou po nich požadovat omluvu a finanční odškodnění.

Popírání holocaustu konečně začali kritizovat i politici

Roznera  a Okamuru zkritizovala za jeho slova také celá řada politiků a historiků. “Kdyby blbost nadnášela, ani by se nemusel pan poslanec a celá SPD vybrušovat. Jinak chtěl bych vidět, jak by poslanci SPD mluvili, kdyby tam zemřel někdo z jejich předků, a pak pro ten odkup hlasovala celá vláda včetně ministrů za ANO!” napsal na svém twitterovém účtu Marian Jurečka z KDU-ČSL.

“Jak může vůbec někdo jednat o jejich podpoře vládě,” uvedl europoslanec za ANO Pavel Telička.

“Bejval to hodnej kluk. Rád si hrál s bruskou. Nikomu by neublížil. Pak se ale začal vyjadřovat k táboru v Letech, kde zemřelo 326 lidí a odkud byli vězni transportováni do Osvětimi,” napsal zase na Facebooku Dominik Feri z TOP 09.

"Demokratičtí politici v Poslanecké sněmovně by neměli tolerovat setrvání
osoby s takovými názory na pozici jejího místopředsedy," vyzval senátor Jiří
Dienstbier, aby byl Tomio Okamura odvolán z postu místopředsedy Poslanecké
sněmovny.

"Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR se důrazně ohrazuje proti účelovým
výrokům pana Tomia Okamury týkajících se cikánského koncentračního tábora v
Letech. Jeho slova zlehčují a znevažují obrovskou tragédii, která postihla české
Romy a Sinthy," uvedla sekce na facebookovém profilu Lidská práva.

Židovská obec v Praze pak vyzvala Tomia Okamuru, aby se veřejně omluvil
obětem za pošlapávání jejich památky. „Stejně tak vyzývá k omluvě také
historikům a dalším odborníkům, kteří se tímto tématem zabývají, za lživé
překrucování informací o koncentračním táboře v Letech u Písku,“ uvedla na svém
Facebooku.

Tábor v Letech podle historiků otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů – mužů, žen i dětí, minimálně 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon