romea - logo
18. ledna 2019 (pátek)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Poslední prázdninový týden s BARUVAS na Vysočině: "Rosteme" se studenty už posedmé

11.9.2018 17:07

Skupina pětatřiceti romských studentů středních a vysokých škol strávila poslední prázdninový týden na dalším z pravidelných setkání „BARUVAS“ (romský výraz pro rosteme), které v průběhu roku pořádá organizace ROMEA. Odehrálo se na Vysočině nedaleko Chotěboře a bylo již sedmé v pořadí. Za studenty přijela řada zajímavých osobností, byl mezi nimi například i uznávaný módní návrhář Pavel Berky, romista Michal Mižigár a mnozí další.

"Každé setkání je specifické, pokud jde o prostředí a pozvané hosty. To, co mají ale společné, jsou mladí lidé, kteří jsou odhodlaní měnit věci k lepšímu, jsou motivovaní, mají přehled a zajímavé nápady. Zároveň mnozí bojují se sociálním vyloučením, nedůvěrou okolí a někdy vyloženě diskriminačním přístupem kvůli tomu, že jsou Romové," vysvětluje manažerka Romského stipendijního programu Jitka Votavová.

Program týdenního setkání byl připravený ve spolupráci s lektory a některými studenty, kteří se zúčastnili už předchozích akcí. Vzešla z toho série interaktivních workshopů a přednášek, které byly zaměřené na témata občanské a politické angažovanosti, na zajímavosti z romské kultury a společenskéhisotrický přehled a také na téma romské identity a motivace.

Mezi pozvanými hosty byl talentovaný módní návrhář Pavel Berky, který je oceňovaný v ČR i v mezinárodních módních soutěžích. Studentům povídal o své profesní dráze a spolu se studenty uspořádal zábavnou soutěž o nejlepší improvizovanou módní přehlídku. Vítězný tým získal možnost zdarma se zúčastnit reálné módní přehlídky Pavlových modelů v Brně nebo v Praze.

Blok o romské historii a jazyce měl na starosti romista a student historie na prestižní Středoevropské univerzitě v Budapešti Michal Mižigár společně s romistkou Renatou Berkyovou.

"Jsem moc rád, že jsem se tohoto setkání mohl zúčastnit. Odnáším si z něj velikou naději, že jsou zde mladí Romové, kteří chtějí být nejen úspěšní, nestydí se za svůj původ, ale i cítí nějakou zodpovědnost vůči společnosti. To mě velice těší, protože vím, že tito mladí lidé budou inspirovat další mladé Romy a Romky ve svém okolí. A zároveň fungovat ve společnosti jako profesionálové, čímž budou pouhou svou existencí bourat předsudky vůči Romům, což je pro naše soužití velice důležité," zhodnotil setkání pro server Romea.cz lektor Michal Mižigár.

FOTOGALERIE

Za studenty přijela také malířka Ladislava Gažiová, která je zároveň zakladatelka romské knihovny Romafuturismo v Praze. Díky ní měli studenti možnost nahlédnout do desítek knih od romských i neromských autorů, kteří se zabývají tématy spojenými s romskou historií, kulturou a aktuálními společenskými problémy. Mnohé z titulů nejsou v běžných knihovnách k dostání. Dalším hostem byl policista Petr Torák, který získal Řád britského impéria. Zavítal za studenty na BARUVAS už potřetí a seznámil je s náplní své práce v Anglii a tím, jak tamní úřady pracují s minoritami. 

Mezi hosty byli také zástupci Nadačního fondu proti korupci, kteří seznámili studenty se svou "protikorupční akademií" a nástroji, které může jednotlivec v boji proti korupčnímu jednání použít. Společně s představiteli z NF proti korupci dorazil také Jakub Čech, středoškolský student a aktivista, který se dlouhodobě angažuje v prosazování svobodného přístupu k informacím a upozorňuje na nekalé praktiky veřejně činných osob.

"Mezi studenty sklidil obrovský úspěch a obdiv za to, jak se odvážně snaží upozorňovat na porušování zákonů a nekalé praktiky mezi politiky. A to i navzdory tomu, že ho mnozí odmítají brát kvůli nízkému věku vážně. Jeho povídání bylo velmi inspirující," uvedla pro server Romea.cz Jitka Votavová.

Setkání se studenty jako nejlepší zakončení prázdnin

Michal Gábor, student prvního ročníku fyzická geografie a geologie na vysoké škole, se zúčastnil setkání už poněkolikáté. To poslední zhodnotil pro server Romea.cz takto: "Srpnové setkání bylo pro mě výjimečně nezapomenutelné. Přátelství, které jsme navázali v minulých setkáních, se jen prohloubila a tak není divu, že jsme se loučili se slzami v očích. Skvělé přednášky, ze kterých čerpám už teď. Jedním slovem TOP."

Student třetího ročníku ekonomie a managementu na VŠ Robin Olah vyzdvihl BARUVAS hlavně jako zdroj motivace k dalšímu studiu. "Na setkání romských studentů Baruvas jsem byl již po páté a stále si odnáším spoustu nových zkušeností, kamarádů, zážitků a zejména řadu motivací, proč studovat. Je povzbuzující vidět kolem sebe tolik nadaných mladých romských studentů, kteří se snaží změnit svůj dosavadní život právě vzděláním, i když často musí překonat řadu předsudků. Tímto bych vyjádřil velké díky celému týmu Romey, která tato setkání organizuje, protože věřím, že to dává smysl."

Svoje dojmy ze setkání popsala také studentka maturitního ročníku střední školy sociální a zdravotnické Gabriela Janičová. "Na setkání jsem se moc těšila. Proč? Neboť jsem byla už na dvou setkání a těšila jsem se na kamarády a na to, až poznám opět nové studenty. Ale netěšila jsem se jen na ně, ale také na program, který připravili organizátoři z ROMEA, na zábavu a různé přednášky. Například mě zaujala přednáška, kterou měl romista Mižu Mižigár, nebo také přednáška romského návrháře Pavla Berkyho. Moc jsem si to užila a odnesla jsem si opět nové zážitky a poznala jsem se s novými studenty. Bylo to super. Jsem moc ráda, že jsem byla jeho součástí a za vše děkuji organizaci ROMEA."

Další účastník, Leon Kuru, který studuje druhý ročník bezpečnostně právní činnosti na střední odborné škole, vidí přínos setkávání hlavně v další motivaci ke studiu: "Poslední týden prázdnin na Doubravce bylo nejlepší zakončení. Potkal jsem nové přátele a získal mnoho a mnoho informací a hlavně motivaci ke studiu. Těším se na další setkání!"

Důvěra ve vlastní schopnosti

Romský stipendijní program, v rámci kterého se BARUVAS pravidelně koná, není tedy jen o jednorázové finanční pomoci studentům, kteří bojují se sociálním vyloučením. Klíčovou myšlenkou celého projektu je zmocňování mladých lidí, podpora jejich společenské, politické a ekonomické síly jakožto jednotlivců i jako budoucích představitelů romských komunit. Setkávání posiluje důvěru studentů ve vlastní schopnosti a motivuje je, aby se zapojili do rozhodovacích procesů, které mohou pozitivně ovlivnit život celé společnosti.

Do stipendijního programu se na školní rok 2018/19 přihlásilo 150 studentů rozličných oborů z celé ČR. V tuto chvíli vrcholí hodnocení žádostí o stipendium na aktuální školní rok. Organizace ROMEA bude moci podpořit 50 nejúspěšnějších středoškoláků a 10 studentů VOŠ.

Organizace ROMEA realizuje stipendijní projekt pro studenty SŠ a VOŠ již třetím rokem. Za tu dobu udělila 143 stipendií, bylo zaplaceno téměř 200 doučování a kurzů a proběhlo již 7 vícedenních setkání romských studentů "BARUVAS". V rámci programu probíhá také mentoring studentů a jednou ročně literární soutěž.

Pomoci studentům v dosažení jejich studijních snů můžete díky kampani MÁM SEN! I HAVE A DREAM! HIN MAN SUNO! Více informací naleznete na webu https://www.romskastipendia.cz/darujte/

Přečteno: 1524x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Baruvas - Rosteme, Studenti, Stipendia, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jaromír Balda, obžalovaný ze dvou teroristických útoků na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

videoTerorista obdivující Okamurovu SPD dostal 4 roky vězení. Podle soudce byl ovlivněn lidmi, kteří veřejně šíří extremismus

(AKTUALIZOVÁNO), 14.1.2019 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 20:15)
Za způsobení nehod dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku dnes poslal soud seniora Jaromíra Baldu na čtyři roky do vězení a nařídil mu ambulantní psychiatrické léčení.
 celý článek

Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

V kauze napadeného Afričana v tramvaji nechtějí svědci vypovídat. Bojí se o život.

11.1.2019 10:21
Obvodní soud pro Prahu 10, pokračuje v řešení rasistického zločinu, který se stal předloni na podzim. Svědci nechtějí vypovídat na soudu, mají strach o vlastní život. Informoval o tom zpravodajský server Seznam.cz
 celý článek

Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Dva lidé byli odsouzeni za nenávistné výroky vůči novorozenci. Další tři jsou stále ve vyšetřování

10.1.2019 11:55
Soudy loni v listopadu potrestaly dva z pěti vyšetřovaných v kauze nenávistných komentářů vyřčených na adresu novorozeného chlapce, který se narodil v roce 2017 v Třinci české matce a kurdskému otci. Další podezřelí jsou stále v šetření. Informoval o tom týdeník Respekt.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo