Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

POTVRZENO: V blízkosti památníku v Letech u Písku se našly lidské ostatky

06. září 2019
Čtení na 2 minuty

V blízkosti památníku v Letech u Písku byly během archeologického průzkumu nalezeny lidské ostatky. Serveru Romea.cz to potvrdil vedoucí průzkumu Pavel Vařeka ze Západočeské univerzity v Plzni a Čeněk Růžička.
Podle mluvčí Muzea romské kultury Lucie Horákové se bude nález zkoumat, s velkou
pravděpodobností by ostatky mohly patřit jedné z obětí bývalého tábora.
Podrobnosti zástupci muzea a archeologové uvedou na tiskové konferenci v úterý.

“Archeologové našli ostatky poblíž tábora, kde je dnes kulturní památka Lety
a pomník navržený akademickým malířem Zdeňkem Hůlkou,” uvedla Horáková. V místě
bylo dříve pohřebiště a podle Horákové by tam mohly být masové hroby.

“Kostra, kterou jsme vypátrali, je v hloubce asi 160 cm. Antropoložka potvrdila, že jde o ženu, která měla vyražené přední zuby a byla pohřbena v dřevěné rakvi,” uvedl pro Romea.cz Čeněk Růžička.

“Je potřeba provézt analýzu DNA, abychom s jistotou určili, jestli ostatky
patří oběti tábora. Zkoumání bude dále pokračovat,” dodala Horáková.

“Ještě jsme narazili na další znaky hrobů, kde jsou zřejmě dospělí a děti. Někteří jsou pohřbeni zhruba 20 – 30 cm pod povrchem země. Nyní víme, kde je místo s ostatky dalších Romů. Toto místo nějakým způsobem zabezpečíme, aby se tam nešlapalo,” dodal Růžička.

Podle dřívějších vyjádření ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové by měl být celý průzkum hotový do konce září. První výsledky ohlásí muzeum na připravované tiskové konferenci v úterý 10. 9. ve 13 hodin v areálu Kulturní památky Lety.

Na přelomu září a října se pak uskuteční architektonická soutěž na podobu památníku. Muzeum by jej chtělo otevřít do roku 2023.

Před dvěma lety se uskutečnil jeden průzkum, při kterém archeologové našli například kliky nebo hřebíky z budov tábora, ale také drobnosti vězňů, jako třeba knoflíky nebo korálky. Podle Horváthové byl ale průzkum mimo areál vepřína. V areálu měla firma Agpi prasata, proto průzkum nepovolila.

Stát dal na demolici vepřína více než 100 milionů korun. Už dříve vepřín koupil od firmy Agpi za 450 milionů. Firma v areálu ještě loni měla ve 13 halách kolem 13 000 prasat.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo nejméně 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon