Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Pouliční festival Ghettofest přilákal stovky Brňanů do sociálně vyloučené lokality

17. června 2013
Čtení na 3 minuty

Pouliční festival Ghettofest letos 15. června podruhé přilákal stovky Brňanů do takzvané sociálně vyloučené lokality kolem ulic Bratislavská a Francouzská. Podle tiskové mluvčí Alice Herákové přišlo během odpoledne na 2000 lidí. Mohli tu vidět vystoupení 150 umělců, převážně tanečníků, ale i hudebních skupin či malířů. Druhý ročník festivalu s rozpočtem kolem 100.000 korun téměř celý vybudovali dobrovolníci, řekla ČTK Heráková.

Cílem celé akce bylo i letos přitáhnout obyvatele Brna do lokality, které se mnozí z nich vyhýbají obloukem a ukázat na to pozitivní ze soužití většinové společnosti s Romy.

"Chtěli jsme ukázat, že brněnský Bronx není nebezpečným místem, kde se na vás někdo vrhne hned, jak sem vkročíte," podotkla tisková mluvčí. Velkou část účastníků podle ní tvořili místní obyvatelé, řada z nich ale přijela či přišla speciálně kvůli Ghettofestu.

Desetihodinový program proměnil ulice tzv. brněnského „Bronxu“ ve festivalový areál plný umění, mezilidského i interkulturního propojování a pohodové atmosféry. Také letos se totiž festival odehrál zcela bez konfliktů, za vysoké účasti místních Romů i ostatních obyvatel nejen z města Brna.

Velký zájem byl letos nejen o hudební program, ale také o odborné části festivalu –  diskuze, prohlídky lokality i stálé expozice Muzea romské kultury nebo dokumenty.

„Na všechny části odborného programu jsme měli plně obsazenou kapacitu,“ říká koordinátor odborné části, David Oplatek a dodává: „Naším tématem byla letos minulost „Bronxu“, na které se výrazně podepsaly celé dějiny 20. století.“

Spontánně vznikla také prohlídka bývalé káznice na ulici Bratislavská, kterou město plánuje přebudovat na Kreativní centrum, s nímž festival Ghettofest spolupracuje. Letos se na její zeď promítala 3D projekce a jako vzpomínka na festival na ní po půl roku budou viset velkoformátové fotografie, které vznikly ve spolupráci s americkou nadací InsideOut Project.

„Fotografie nesou společný název Oči ghetta a jsou působivým monumentem, který upozorňuje na to, že „Bronx“ není zdaleka jen romskou lokalitou, říká umělecký ředitel festivalu, Pavel Strašák.

„O bezpečnost na festivalu se staraly desítky dobrovolníků, připravená byla také policie, ale žádný konflikt se neodehrál, nedošlo k jediné krádeži a zásahů policie proto nebylo třeba. „Dokazuje to, že „Bronx“ není ani zdaleka jen místem, kde se Brňané musí bát,“ uvádí koordinátorka programu, Šárka Kropáčková.

„Letošní účast byla o něco nižší než v loňském roce,“ shrnuje návštěvnost mluvčí festivalu  Alica Heráková. „Rozpočet na kapely i propagaci byl minimální,“ vysvětluje. „Přesto se nám podařilo naplnit program kvalitními koncerty i vystoupeními a namísto placené propagace jsme využívali prakticky pouze facebook,“ dodává.

„Příští ročník otevírá nové možnosti, máme podněty od místních lidí, kteří nabídli svou pomoc a chtějí se do organizace zapojit,“ říká mluvčí festivalu. „Dokazuje to pro nás, že Ghettofest si po dvou ročnících našel v lokalitě svoje místo. Už letos bychom se bez spolupráce s místními organizacemi, podnikateli a veřejnou správou neobešli. Také díky nim jsme mohli realizovat výjimečnou akci s výjimečnou atmosférou. Všem partnerům, účinkujícím a návštěvníkům tak patří náš velký dík,“ uzavírá.

Lokalita brněnského "Bronxu" kolem ulic Bratislavská, Francouzská a Cejl je vedením radnice nazývaná sociálně vyloučenou. Žije zde několik tisíc Romů. Nebylo to tak však vždy. "Dříve to tu byla výkladní skříň Brna. Bydleli tu Židé a Němci a po 2. světové válce zůstala řada domů úplně prázdných. Potom se sem v několika vlnách nastěhovali Romové. Některé domy nebyly za celou dobu vůbec opravené," řekla Heráková. Magistrát nyní několik domů nechal zrekonstruovat a poměry v lokalitě se pomalu zlepšují.

Také otevřených útoků na Romy podle dobrovolníka Jana Klementa z Amnesty International v posledních letech ubylo. "Už se nesetkávám s otevřenými útoky, že by někdo zbil Romy. Protiromská nálada je ale ve společnosti patrná stále více," řekl ČTK. Festival Ghettofest je jednou z akcí, která může podle něj toleranci pomoci.

Akce se konala v místech, kde má v proluce mezi domy v budoucnu vzniknout park Hvězdička s centrem pro mladé lidi. Magistrát také letos zaměstnává tři Romy, kteří v oblasti působí jako asistenti prevence kriminality.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon