romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prasečák musí pryč, shodli se Růžička a Beňák při diskusi o koncentráku v Letech

Praha, 10.7.2012 15:21, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ve včerejším pořadu České televize Události komentáře se probíralo téma bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Ani vláda Petra Nečase nevykoupí a nezboří vepřín v blízkosti současného pietního místa, protože na to podle předsedy vlády nejsou ve státním rozpočtu prostředky. Premiér to potvrdil při včerejší vzpomínce na oběti romského holocaustu. Zástupci některých romských organizací se však od této akce distancovali.

Proč Romové dnešní připomínku romského utrpení bojkotovali? Proč přijel premiér do Let dnes, když příbuzní obětí drží pietu už v květnu? A proč české vlády nedokážou sehnat peníze na vykoupení a zbourání vepřína? Na toto téma ve studiu diskutovali předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička a člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny David Beňák.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Události komentáře ČT- pasáž o koncentráku v Letech naleznete od 16.00 minuty pořadu.

Podle Čeňka Růžičky není bojkot akce zbytečné vyhrocování situace. „My máme s památníkem Lidice jistý spor. Je to o tom, že pozůstalí po obětech nacismu byli manipulováni a podvedeni,“ řekl Růžička.

K tomu, aby památník Lidice mohl správcovat pietní místo v Letech u Písku, potřeboval podle něj souhlas Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Ten se před tím, než vláda řekla konečné slovo, s památníkem dohodl, že bude souhlasit za určitých podmínek.

„Domluvili jsme se na spolupráci, která spočívala třeba v tom, že při výkopové práce zde budou dělat Romové z regionu. Víte, jaká je tam romská nezaměstnanost. Potom jsme se taky džentlmensky dohodli na tom, že památník podpoří prezentaci naší výstavy Zaniklý svět. A taky jsme s dohodli na tom, že i nadále budou konat pietní akty pozůstalí. No a po vládním rozhodnutí lidický památník otočil a nic z toho nesplnil... My nebudeme spolupracovat s lidmi, kteří nás podvádějí. Máme svou hrdost,“ řekl Čeněk Růžička.

David Beňák vidí souvislost, proč se o Lety stará lidický památník v tom, že ten souvisí s utrpením za druhé světové války. „Lidický památník je profesionálně veden, takže chápu, že tam mohly být pragmatické důvody,“ odpověděl Beňák na otázku, proč vláda rozhodla o správě pietního místa v Letech právě takto.

K Růžičkovým argumentům, že památník nedodržel dohodu, Beňák řekl: „Musím s politováním říct, že je to trochu smutné to takhle slyšet, jak to říká pan Růžička. Já jsem u toho, kdy tyto dohody měly být údajně vyřčeny nebyl, takže těžko říci. Pokud to tak skutečně bylo, tak mně to mrzí.

To však Beňák nepovažuje za stěžejní. Na prvním místě je podle něj to, že na území bývalého tábora stále stojí vepřín. „Ačkoli se tím několik vlád zabývalo, tak nikdy nedošlo k tomu, aby byl ten vepřín odstraněn. Dneska se pan premiér vyjádřil velmi jasně. Toho si jako člen rady, jejíž předsedou je pan Nečas vážím. Ale na druhé straně, o tom, jestli ty peníze jsou, nebo nejsou, není záležitost čísel, ale politického rozhodnutí.

Radě vlády pro záležitosti romské menšiny se podle Beňákových slov nelíbí, že vepřín stále vedle pietního místa stojí a bude o tom jednat. „Pokud budu mít příležitost, tak nepochybně to téma opět otevřu. V minulosti byly na spadnutí projekty i představa, jak to financovat…“

Růžička, který se zasazuje o odstranění prasečáku už dlouhé roky, s Beňákem pochopitelně souhlasil. „Vemte si ale průběh toho dnešního pietního aktu. Víte dobře, že letský koncentrák má dvě pohřebiště. Pan ředitel lidického památníku doprovodil pana premiéra jenom na pohřebiště vedle prasečáku, přestože ví, že v nedalekých Mirovicích je druhé pohřebiště, kde jsou pohřbeny především děti. Takže tady je jasný důkaz toho, jak památník Lidice celou tuto záležitost cítí. A to je organizace, která Lety spravuje. Kdybychom pana premiéra doprovázeli my, tak k tomu samozřejmě nemohlo dojít a předseda vlády by dostal relevantní informace.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Události komentáře ČT- pasáž o koncentráku v Letech naleznete od 16.00 minuty pořadu.

Přečteno: 1742x
 

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, Lety u Písku, NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo