romea - logo
21. října 2021 (čtvrtek)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pražské oslavy Mezinárodního dne Romů vyvrcholí slavnostním galavečerem

8.4.2018 8:30
V pražském klubu LaFabrika proběhly 8. 4. 2016 oslavy Mezinárodního dne Romů tentokrát s tématem Pocta neviditelným. (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)
V pražském klubu LaFabrika proběhly 8. 4. 2016 oslavy Mezinárodního dne Romů tentokrát s tématem Pocta neviditelným. (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)

Pražské oslavy Mezinárodního dne Romů vyvrcholí v neděli v divadle Archa slavnostním galavečerem, který bude plný romských i neromských osobností. Zakončí se tak třídenní oslavy v režii organizace Ara Art.

V neděli 8. dubna oslavíme již poosmnácté Mezinárodní den Romů. Tématem letošního ročníku oslav bylo romipen (romství) a jeho obsah v 21. století.

Samotnému galavečeru bude od 17:30 předcházet v divadle Archa NGO Market, na kterém se představí některé neziskové organizace. Od 19:30 pak vystoupí Gejza Horváth, Gitana (SK), Antonín Gondolán, Veronika Kačová a Cikne čhave, Marta Balážová, Matuš Bagár, Pavlína Matiová, Romano Zorba – Horváth, Kaminiko, Anna Slováčková, Ondra Gizman ml., Milan Kratejl a David Kandráč. Zpěváky doprovodí Milan Kroka Live Band. Večer budou moderovat Ladilav Goral a Iveta Demeterová.

Již tradičně zde bude také udělena Cena Mileny Hübschmannové za zvláštní přínos v oblasti romského jazyka, jejíž laureáty každoročně vybírá Seminář romistiky při FF UK v Praze.

Mezinárodní den Romů je dnem, kdy Romové po celém světě oslavují bohatství své kultury, připomínají si svou historii a také reflektují situace, kterým čelí jak v majoritních společnostech, tak i uvnitř vlastních komunit. Jednotící téma každého ročníku oslav je voleno vždy tak, aby odráželo některou z aktuálních problematik.

„Termínem romipen označujeme soubor kulturních tradic, hodnot a způsobů jednání, vystupování a chování nejen v rámci rodiny a komunity, ale také na veřejnosti. Jde o nepsané zákony předávané z generace na generaci, kterými se (mimo jiné) odlišuje romská společnost od majority,“ vysvětlil David Tišer, ředitel organizace Ara Art a hlavní režisér pražských oslav.

Odpovědi na otázky týkající se hodnot a vlastní identity Romů jsou podle organizátorů nesmírně důležité. „Abychom jako celek mohli dobře fungovat v majoritní společnosti, musíme především rozumět sobě samým. Jak jednou trefně popsal novinář Petr Uhl: ´Romipen je základem kulturní emancipace Romů´. A já k tomu dodávám, že tato emancipace je bezpodmínečně nutná k tomu, aby Romové žili důstojně a v oboustranně přínosné symbióze s majoritou,“ dodal David Tišer.

Pražské oslavy začaly už v pátek, kdy centrem města dvakrát projela historické tROMvaj s živou hudbou. V sobotu pak mohli zájemci v klubu Uhelna shlédnout sitcom Miri Fajta a mohli se stát účastníky oslav životního jubilea brněnské hudební legendy Gejzy Horvátha.

Přečteno: 1401x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Praha, oslava, ARA ARTHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo