romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předvolební klip Hollana, Vituly a Feriho není rasistický

4.1.2017 10:05
Dominik Feri v předvolebním klipu TOP 09 s Žít Brno v Jihomoravském kraji. (FOTO: repro z klipu)
Dominik Feri v předvolebním klipu TOP 09 s Žít Brno v Jihomoravském kraji. (FOTO: repro z klipu)

Předvolební klip TOP 09 s Žít Brno v Jihomoravském kraji neměl podle Městského státního zastupitelství v Brně rasistický podnět. Uvedla to dnes Česká televize s odkazem na mluvčího zastupitelství Iva Hahna. V klipu vystupuje hejtmanův náměstek Jan Vitula (TOP 09) a primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno), kteří umývají ve vaně radního Teplic Dominika Feriho (TOP 09). Ten má africké předky a je tmavé pleti. Klip doplňuje slogan o odstranění špíny z kraje.

Vitula s Hollanem v klipu drhnou ve vaně Feriho, místo nějž potom z pěny vyleze čistý Michal Doležel (Žít Brno). Klip končí větou: Vyprali jsme Feriho, vyperem i Haška. Michal Hašek byl lídrem ČSSD v loňských podzimních krajských volbách, před nimiž byl hejtmanem. Podnět na klip dostalo Nejvyšší státní zastupitelství, které ho podle jeho mluvčího Petra Malého postoupilo Městskému státnímu zastupitelství v Brně.

Hollan dnes ČTK řekl, že to je už několikáté trestní oznámení, které skončilo neúspěchem. Vitula už dříve uvedl, že každý musel pochopit, že jde v klipu o satiru, nikoliv o rasistický kontext. "Spoluautorem je sám Dominik Feri," doplnil Vitula.

TOP 09 s Žít Brno se už před volbami vymezovaly vůči Haškovi stejně jako hnutí ANO nebo Zelení a Piráti. Volby nakonec vyhrálo hnutí ANO před KDU-ČSL a ČSSD. ANO pak uzavřelo koalici s ČSSD, Starosty pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno. Podmínkou bylo, aby Hašek neměl uvolněnou funkci. Hašek žádnou nepožadoval.

Koalice má 34 mandátů z 65. ANO jich získalo 15, KDU-ČSL a ČSSD po jedenácti, KSČM sedm, ODS šest, Starostové s SPD a SPO a TOP 09 s Žít Brno mají po čtyřech a poslední tři získali Zelení a Piráti.

Přečteno: 1788x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Žít BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo