romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prej kradu, prej mlátím lidi, prej mám léky zadarmo! Nová kampaň upozorňuje na předsudky vůči Romům

31.3.2016 10:20
Vizuály kampaně #PrayForPrej, která vznikla k oslavám Mezinárodního dne Romů 2016 a upozorňuje na předsudky a stereotypy vůči Romům. (FOTO: Martin Babic)
Vizuály kampaně #PrayForPrej, která vznikla k oslavám Mezinárodního dne Romů 2016 a upozorňuje na předsudky a stereotypy vůči Romům. (FOTO: Martin Babic)

Novou kampaň proti předsudkům vůči Romům, která vznikla k letošním oslavám Mezinárodního dne Romů, spustila dnes společnost Ara Art. Její název je #PrayForPrej a jedna z hlavních myšlenek kampaně zní: Žijeme jinak a jsme plnohodnotnou součástí společnosti, nevěřte lžím, kteří o nás někteří šíří.

Ve spotu kampaně nazvaném "My žijeme jinak" můžete v hlavní roli vidět Romana Michalčíka, který už má zkušenosti s hraním v celovečerních filmech. V celé stopáži nabízí divákovi obvyklé předsudky o sociálních dávkách, kriminalitě nebo oblíbený předsudek, že mají Romové "něco" v genech. "Prej kradu, prej mlátím lidi, prej mám léky zadarmo," říká například Michalčík ve spotu, který končí konstatování: "Prej tomu věříte, ale my žijeme jinak."

"Upozorňujeme na předsudky a stereotypy, které vůči naší komunitě stále panují. Při příležitosti Mezinárodního dne Romů 2016 vzkazujeme, že ať už máme jakékoli nálepky, žijeme jinak a jsme plnohodnotnou součástí společnosti," řekl pro server Romea.cz David Tišer, ředitel Ara Art.

Kampaň byla spuštěna u příležitosti letošních oslav Mezinárodního dne Romů. Hlavním tématem oslav je Pocta neviditelným - mladým Romům, kteří jsou stále vystaveni mnoha společenským "prej…“.

Slavnostní večer k oslavám proběhne v pátek 8. dubna 2016 v 19.30 v holešovickém divadle La Fabrika. Vystoupí zde Gejza Horváth, Antonín Gondolán, Marta Balážová, Gitana, Radek Bagár, Funky Brothers, Jan Bendig, Miro Bartoš a mnoho dalších.

VIDEO

brf, Ara Art
Přečteno: 5797x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kampaň, Předsudky, Rasismus, Sociální, Romové, Video, ARA ART, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo