romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Přerov si stále neví rady s opuštěným romským ghettem

23.7.2015 10:03
Škodova ulice v Přerově (FOTO: Google Maps)
Škodova ulice v Přerově (FOTO: Google Maps)

Přerovská radnice přišla s novým plánem, jak se konečně vypořádat s ruinami opuštěného romského ghetta. Sama ale přiznává, že ani tento pokus nemusí vyjít.

„Na dvoře u polorozbořených domů běhají mezi odpadky potkani a krysy, návštěvníkům Přerova, kteří tudy procházejí na cestě z nádraží, se nabízí „reprezentativní" pohled na hromadu sutin, vyhozený nábytek, matrace a střepy,“ popisoval vzhled Husovy ulice Přerovský deník v minulém roce.

Od té doby se prakticky nic nezměnilo. Záměr proměnit ghetto ve výstavní část města je přitom starý už osm let.

Poslední pokus?

Město v roce 2007 prodalo domy a pozemky ve Škodově ulici soukromému investorovi, který se zavázal, že ghetto zdemoluje, jeho obyvatelům zajistí náhradní bydlení a postaví nové domy. Nesplnil prakticky nic. Firma je v konkurzu a město se s ní zatím neúspěšně soudí.

Radnice proto nyní přichází s novým plánem – chce se dohodnout se správcem konkurzní podstaty. Navrhuje, že pokud by dal pozemky ve Škodově ulici do dražby, zahrnul by do podmínek prodeje představy města, jak by mohl nový majitel s nemovitostmi nakládat.

„Je ale jasné, že cílem správce konkurzní podstaty je pozemky co nejlépe prodat, zatímco hlavním zájmem města je, jak s nimi bude dále naloženo. A naše pozice je v tomto ohledu poměrně slabá,“ řekl pro server iDNES.cz náměstek přerovského primátora Pavel Košutek.

Pokud se město se správcem nedomluví, chce obnovit pozastavené soudní řízení.

Boj o sutiny

Poslední obyvatelé ghetta tu v téměř neobyvatelných domech žili ještě před dvěma lety. Většina se odstěhovala o rok dříve, město jim zajistilo náhradní bydlení.

Od té doby se tu v troskách zbořených domů vrší černé skládky a město se nemůže dohodnout s insolvenčním správcem, kdo by měl sutiny odvézt. Správce tvrdí, že na to peníze nemá. Město s investicí půl milionu na odvezení ruin, které mu nepatří, váhá.

Škodova ulice byla ve třicátých letech minulého století ukázková přednádražní čtvrť. Za minulého režimu se z ní postupně stalo romské ghetto. Město si představuje, že by se v budoucnu mohla znovu stát klidnou příjemnou částí města – s novými domy, obchody a parkem.

Zdá se ale, že naděje, že se situace ve Škodově ulici rychle změní, je nadále malá. „K tomu, aby město mohlo budoucí podobu Škodovy ulice ovlivnit, by ale muselo být majitelem parcel. Bohužel jejich získání zpět zatím moc nadějně nevypadá,“ řekl serveru iDNES.cz přerovský radní Jan Horký.

Přečteno: 637x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ghetta, PřerovHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo