romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přerovští zastupitelé rozhodli, že město převezme Škodovu ulici

Přerov, 6.11.2012 9:52, (ROMEA)
Škodova ulice v Přerově, Autor: iDnes.cz
Škodova ulice v Přerově, Autor: iDnes.cz

Přerovská radnice chce znovu převzít do svého majetku část Škodovy ulice, kterou před pěti lety prodala soukromému investorovi. Majitel této lokality nesplnil podmínky kupní smlouvy, ve které se zavázal přeměnit romské ghetto v moderní čtvrť. Zastupitelé zároveň schválili uložit investorovi půlmilionovou sankci. Zavázali se také k tomu, že se postarají o Romy, kteří v polorozbořených domech i nadále žijí. Náhradní byty mimo pořadník však dostanou jen lidé, kteří městu nic nedluží.

Město komplex s bytovými domy ve Škodově ulici prodalo za 1,5 milionu korun v roce 2007 firmě Immofin, jež se přejmenovala na Opera Bohemia. Investor se v kupní smlouvě zavázal k tomu, že na místě ghetta vyrostou multifunkční domy. Na místě však stále zůstává část polorozbořených domů s původními obyvateli. Termín zahájení stavby vypršel v polovině letošního září. "Nezbývá nám nic jiného než odstoupit od smlouvy, učinit právní kroky a vymáhat pokutu. Skončí to pravděpodobně v rovině právní bitvy," uvedl primátorův náměstek Michal Zácha (ODS).

Odstoupení od smlouvy bylo schváleno téměř jednomyslně. Pro město to však znamená značné komplikace. Na majitele byl totiž uvalen návrh na insolvenci. Na pozemcích je navíc zástavní právo ve prospěch další firmy Remedies, od které si společnost půjčila sedm milionů korun na demolici. "Vyzveme vlastníka, aby podepsal narovnání. Je velký předpoklad, že to odmítnou. My podáme žalobu a bude se to řešit soudně. Není možné lokalitu prodat a pak ji zpátky koupit polorozbořenou a v dezolátním stavu za trojnásobnou cenu. Budeme bojovat o bezúplatné navrácení," doplnil Zácha.

Bouřlivá diskuse se na zastupitelstvu vedla o osudu tamních obyvatel. Ve Škodově ulici nadále žije v polorozbořených domech deset romských rodin, odhadem 50 až sto lidí. Vedení města jim našlo byty v Kojetínské a Husově ulici. Velká část z nich však dluží městu za nájmy či odpady, dlužné částky se pohybují v rozmezí od tisíce až po 275.000 korun. "Situaci zavinilo město a město se nemůže zbavit odpovědnosti," uvedla například zastupitelka Helena Netopilová (Společně pro Přerov).

Byty nakonec podle rozhodnutí zastupitelstva dostanou jen ti, co nedluží nebo dluhy splatili. Jde o čtyři z deseti rodin. "Pokud budou mít vůli, další tři rodiny bychom mohli ještě řešit," dodal Zácha. Náhradní bydlení by mohli získat ještě do konce letošního roku. Radnice počítá s tím, že do některých bytů musí ještě celkem 150.000 korun investovat, chybí tam některá zařízení.

Přečteno: 446x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální vyloučení, StěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo