Přes 20 lidí z rušené kladenské ubytovny stále nemá ubytování, primátor Jiránek na ně útočí

Dvě třetiny lidí z končící ubytovny v Americké ulici v Kladně si našly náhradní bydlení. Zbývá asi 22 lidí, kteří nevědí, kam po uzavření objektu půjdou. Magistrát je vyzval, aby ve spolupráci se sociálními pracovnicemi začali svou situaci řešit. ČTK o tom včera informovala Eva Havelková z kanceláře primátora.
Záměr ukončit provoz ubytovny, kde žily převážně sociálně slabší rodiny, oznámil majitel objektu na konci srpna. Provozovatel pak předal obyvatelům výpovědi s termínem na konci září. Podle ubytovací knihy bylo koncem srpna v objektu hlášeno 72 lidí, z toho 29 dospělých a 43 dětí. Byly to početnější i malé rodiny, zároveň bylo v objektu ubytováno několik seniorů.
"Děsí nás bohorovnost rodičů, kteří vědí, že ubytovna za pár dní končí, a vlastní situaci neřeší. Zřejmě čekají, že za ně město převezme jejich zodpovědnost a na poslední chvíli jim bydlení poskytne," zaútočil na lidi v ubytovně primátor Dan Jiránek (ODS). To se ale podle něj nestane. "Město celou dobu deklaruje a zdůrazňuje, že po uzavření dvou velkých soukromých ubytoven ve čtvrti Rozdělov a nedalekém Libušíně už skutečně nemá žádné volné ubytovací kapacity. Nehledě k tomu, že město nemá povinnost jim ubytování hledat. Azylové i městské byty jsou plné," upozornil primátor.
Magistrát tvrdí, že jakmile dostal informaci o ukončení provozu ubytovny, sociální pracovnice začaly přímo pracovat s jejími obyvateli a jsou v kontaktu s jejím správcem. Sociální odbor zatím požádalo o pomoc pět klientů. Romský koordinátor současně přímo v objektu řešil situaci všech ubytovaných. Do pátku nemělo zajištěno ubytování sedm rodin a tři jednotlivci. "Opakovaně jsme jim nabídli naši poradenskou pomoc, a přestože jsou dosud neumístěné rodiny opravdu velkopočetné, i jim jsme nalezli a nabídli ubytování. Zda ho přijmou, je na nich. Termín vystěhování se blíží," tvrdí vedoucí sociálního odboru Petra Černá.
Na území města je kolem dvou desítek ubytoven, jejichž obyvatelé jsou příjemci sociálních dávek. Vedle toho je podle vedení města i trendem ubytování sociálně slabých lidí v rodinných domech. V 75 až 80 procentech případů nejsou příjemci doplatku na bydlení z ubytoven. Například v kladenské části Dubí se objevují případy, kdy v rodinném domě bydlí nadměrný počet lidí.
Kam dál:
- Roman Máca: Dezinformátoři jsou jako prodejci předražených hrnců
- Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
- Vláda navrhuje zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu uprchlíků z Ukrajiny
- Jurečka se opravil: Příspěvek 5000 Kč na dítě bude do ročního příjmu rodiny 1 milion Kč hrubého
- O využití objektů pro ubytování Romů z Ukrajiny má být finálně jasno do pátku
- Většina romských uprchlíků z Ukrajiny v Bezděčíně chce v Česku zůstat
- Vláda chce dát 5000 Kč na dítě domácnostem s příjmem do 1 milionu korun čistého
- V kostele v pražských Holešovicích se lidé rozloučili s Pavlínou Radlovou z organizace R-mosty
- David Beňák skončil na pozici ředitele Agentury pro sociální začleňování, odchází na pozici ředitele odboru sociální integrace na MPSV
- Životní a existenční minimum se zvýší od dubna o deset procent
- ŽIVĚ: Konference Sociální práce ve veřejné správě
- VIDEO: Zhruba 90 ukrajinských uprchlíků, Romů i Neromů, bydlí v ubytovně v Mladé Boleslavi