romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přes tisíc lidí demonstrovalo proti fašizaci společnosti: Politici způsobili, že se lidé nestydí za nenávist

8.5.2016 23:04
Přes tisíc převážně mladých lidí dorazilo 8. 5. 2016 na pražské náměstí Jiřího z Poděbrad na shromáždění nazvané Mlčet nehodlám (FOTO: repro YouTube.com)
Přes tisíc převážně mladých lidí dorazilo 8. 5. 2016 na pražské náměstí Jiřího z Poděbrad na shromáždění nazvané Mlčet nehodlám (FOTO: repro YouTube.com)

Přes tisíc převážně mladých lidí dorazilo dnes odpoledne na pražské náměstí Jiřího z Poděbrad na shromáždění nazvané Mlčet nehodlám. Akce věnované připomínce konce druhé světové války v Evropě a nárůstu antisemitismu a rasismu v Česku se zúčastnily různé skupiny lidí, příznivci radikální levice i liberální pravice.

V davu vedle sebe vlály vlajky Strany zelených, České pirátské strany, Izraele, Sýrie, Evropské unie i Česka. Setkání provázené produkcí hudební nezávislé scény zahájila minuta ticha za všechny padlé a trpící v Sýrii. V projevech řečníků zaznívaly obavy z fašizace společnosti, kritika syrského prezidenta Bašára Asada, ale také českých politiků včetně prezidenta Miloše Zemana.

„Je třeba stát na straně lidí prchajících před válkou," prohlásila členka předsednictva Strany zelených Monika Horáková, která loni na pražském hlavním nádraží pomáhala se skupinou dobrovolníků uprchlíkům propuštěným z detenčních zařízení. „Množí se útoky z nenávisti, které jsou reakcí na jistě ne snadnou dobu, již prožíváme. Počmárané výlohy a výhružky smrtí však situaci jen zhoršují. Nepomohou ani lidem na útěku, ani těm, kteří se příchodu uprchlíků obávají," dodala.

Další řečníci v projevech kritizovali například práci policie. Za vyhrocenou atmosféru ve společnosti se omluvil senátor Václav Láska (za Stranu zelených a KDU-ČSL). „Lidé se přestali za nenávist stydět. Můžeme za to my, politici. Dali jsme společnosti ve svých debatách signál, že hrubé jednání je normální," prohlásil Láska.

VIDEO

Přečteno: 1363x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Demonstrace, proti násilí, proti nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo