romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Přes tisíc lidí demonstrovalo proti fašizaci společnosti: Politici způsobili, že se lidé nestydí za nenávist

8.5.2016 23:04
Přes tisíc převážně mladých lidí dorazilo 8. 5. 2016 na pražské náměstí Jiřího z Poděbrad na shromáždění nazvané Mlčet nehodlám (FOTO: repro YouTube.com)
Přes tisíc převážně mladých lidí dorazilo 8. 5. 2016 na pražské náměstí Jiřího z Poděbrad na shromáždění nazvané Mlčet nehodlám (FOTO: repro YouTube.com)

Přes tisíc převážně mladých lidí dorazilo dnes odpoledne na pražské náměstí Jiřího z Poděbrad na shromáždění nazvané Mlčet nehodlám. Akce věnované připomínce konce druhé světové války v Evropě a nárůstu antisemitismu a rasismu v Česku se zúčastnily různé skupiny lidí, příznivci radikální levice i liberální pravice.

V davu vedle sebe vlály vlajky Strany zelených, České pirátské strany, Izraele, Sýrie, Evropské unie i Česka. Setkání provázené produkcí hudební nezávislé scény zahájila minuta ticha za všechny padlé a trpící v Sýrii. V projevech řečníků zaznívaly obavy z fašizace společnosti, kritika syrského prezidenta Bašára Asada, ale také českých politiků včetně prezidenta Miloše Zemana.

„Je třeba stát na straně lidí prchajících před válkou," prohlásila členka předsednictva Strany zelených Monika Horáková, která loni na pražském hlavním nádraží pomáhala se skupinou dobrovolníků uprchlíkům propuštěným z detenčních zařízení. „Množí se útoky z nenávisti, které jsou reakcí na jistě ne snadnou dobu, již prožíváme. Počmárané výlohy a výhružky smrtí však situaci jen zhoršují. Nepomohou ani lidem na útěku, ani těm, kteří se příchodu uprchlíků obávají," dodala.

Další řečníci v projevech kritizovali například práci policie. Za vyhrocenou atmosféru ve společnosti se omluvil senátor Václav Láska (za Stranu zelených a KDU-ČSL). „Lidé se přestali za nenávist stydět. Můžeme za to my, politici. Dali jsme společnosti ve svých debatách signál, že hrubé jednání je normální," prohlásil Láska.

VIDEO

Přečteno: 1351x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Demonstrace, proti násilí, proti nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo