romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Přestaňte mlčet k nenávisti a xenofobii. Romové z vládní rady vyzvali osobnosti veřejného života

30.11.2016 13:59
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)

Občanští členové Rady vlády pro romské záležitosti vyzvali osobnosti českého veřejného života, aby se jasně vymezily vůči xenofobní hudební skupině Ortel, která šíří nenávist a byla oceněna v anketě Český slavík. "Oceněná skupina má jasné napojení na extrémní pravici a hlásá myšlenky neslučitelné se základními právními dokumenty České republiky tím, že podporuje nenávist vůči skupinám osob. Takovým interpretům nelze vyjadřovat jakoukoliv podporu," uvádí se v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Výzva osobnostem českého veřejného života

My, občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, se obracíme k těm osobnostem veřejného života, které tak ještě neučinily, aby zvážily svůj občanský postoj ve věci udělení ocenění v anketě Český slavík xenofobní hudební skupině a veřejně se k němu vyjádřily.

Oceněná skupina má jasné napojení na extrémní pravici a hlásá myšlenky neslučitelné se základními právními dokumenty České republiky tím, že podporuje nenávist vůči skupinám osob. Takovým interpretům nelze vyjadřovat jakoukoliv podporu.

Uvědomujeme si, že Český slavík je anketou mezi veřejností, o to více lze považovat přední umístění této xenofobní kapely již druhý rok po sobě za odraz současného trendu radikalizace společnosti. Současně je to také výsledek absolutní absence zásahů veřejně známých apolitických osobností do společenského diskurzu.

Jako osoby velmi dobře viditelné ve veřejném prostoru máte významný vliv na veřejné mínění. Nepodporujte tedy xenofobii a nenávist tím, že budete hledat omluvy, přehlížet fakta a mlčet. Využijte svého vlivu pro nastolení korektní a konstruktivní společenské diskuse. Podpořte demokracii tím, že jasně vyjádříte svůj názor.

Děkujeme těm osobnostem, které tak již učinily. Jejich postoj není jen výrazem jakési osobní statečnosti, ale především projevem zdravého občanského sebevědomí a uvědomělé snahy chránit základní hodnoty demokracie.

Členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny:

 • Jan Balog, místopředseda za občanskou část
 • Bc. Martina Horváthová, členka
 • Bc. Lýdia Poláčková, členka
 • PhDr. Jana Horváthová, členka
 • PhDr. Renáta Köttnerová, členka
 • Mgr. Jan Kudry, Ph.D., člen
 • Mgr. Lucie Fuková
 • František Bikár, člen
 • Ing. Emi Horvát, člen
 • Čeněk Růžička, člen
 • Ing. Karel Holomek, člen
 • Edita Pišojová, členka
Přečteno: 4124x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Ortel, Ocenění, Nenávist, Xenofobie, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Romové, demokracie, výzvaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo