romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přestaňte mlčet k nenávisti a xenofobii. Romové z vládní rady vyzvali osobnosti veřejného života

30.11.2016 13:59
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)

Občanští členové Rady vlády pro romské záležitosti vyzvali osobnosti českého veřejného života, aby se jasně vymezily vůči xenofobní hudební skupině Ortel, která šíří nenávist a byla oceněna v anketě Český slavík. "Oceněná skupina má jasné napojení na extrémní pravici a hlásá myšlenky neslučitelné se základními právními dokumenty České republiky tím, že podporuje nenávist vůči skupinám osob. Takovým interpretům nelze vyjadřovat jakoukoliv podporu," uvádí se v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Výzva osobnostem českého veřejného života

My, občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, se obracíme k těm osobnostem veřejného života, které tak ještě neučinily, aby zvážily svůj občanský postoj ve věci udělení ocenění v anketě Český slavík xenofobní hudební skupině a veřejně se k němu vyjádřily.

Oceněná skupina má jasné napojení na extrémní pravici a hlásá myšlenky neslučitelné se základními právními dokumenty České republiky tím, že podporuje nenávist vůči skupinám osob. Takovým interpretům nelze vyjadřovat jakoukoliv podporu.

Uvědomujeme si, že Český slavík je anketou mezi veřejností, o to více lze považovat přední umístění této xenofobní kapely již druhý rok po sobě za odraz současného trendu radikalizace společnosti. Současně je to také výsledek absolutní absence zásahů veřejně známých apolitických osobností do společenského diskurzu.

Jako osoby velmi dobře viditelné ve veřejném prostoru máte významný vliv na veřejné mínění. Nepodporujte tedy xenofobii a nenávist tím, že budete hledat omluvy, přehlížet fakta a mlčet. Využijte svého vlivu pro nastolení korektní a konstruktivní společenské diskuse. Podpořte demokracii tím, že jasně vyjádříte svůj názor.

Děkujeme těm osobnostem, které tak již učinily. Jejich postoj není jen výrazem jakési osobní statečnosti, ale především projevem zdravého občanského sebevědomí a uvědomělé snahy chránit základní hodnoty demokracie.

Členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny:

 • Jan Balog, místopředseda za občanskou část
 • Bc. Martina Horváthová, členka
 • Bc. Lýdia Poláčková, členka
 • PhDr. Jana Horváthová, členka
 • PhDr. Renáta Köttnerová, členka
 • Mgr. Jan Kudry, Ph.D., člen
 • Mgr. Lucie Fuková
 • František Bikár, člen
 • Ing. Emi Horvát, člen
 • Čeněk Růžička, člen
 • Ing. Karel Holomek, člen
 • Edita Pišojová, členka
Přečteno: 4155x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Ortel, Ocenění, Nenávist, Xenofobie, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Romové, demokracie, výzvaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo