romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prezident Zeman podporuje diskriminaci romských dětí

Praha, Brandýs nad Orlicí, 16.1.2015 11:18
Miloš Zeman. (Zdroj: stránky Miloše Zemana)
Miloš Zeman. (Zdroj: stránky Miloše Zemana)

„Handicapované děti by neměly chodit do společných tříd s dětmi nehandicapovanými“ - přibližně takto se ve středu vyjádřil prezident Miloš Zeman na návštěvě v Rehabilitačním ústavu v Brandýse nad Orlicí. Jeho slova vyvolala bouři kritiky ze strany odborníků i politiků (například tady nebo tady).

V naprosté většině reakcí nicméně zanikla jedna podstatná skutečnost: Prezident ani zdaleka nehovořil „pouze“ o dětech s těžkým zdravotním handicapem, zjednodušeně o „vozíčkářích“. Jak mohlo nasvědčovat místo, které navštívil. Mluvil i o „etnických skupinách“ a "zvláštních školách". Byť slovo „Rom“ nepoužil, vstoupil tak evidentně do aktuální diskuse o budoucnosti "zvláštních škol" a rovných šancích na vzdělávání.

Připomeňme prezidentova slova, jak je zaznamenala ČTK: „Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, měly být umisťovány do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Opakuji - neštěstí pro oba. Že?... sám se domnívám, a to není žádný rasismus ani preference nějaké etnické skupiny, že ty děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě, než tehdy, když jsou zasazeny do komunity...

Takže já hrozně miluju ten multikulturalismus. Já si myslím, že si to vymysleli blázniví intelektuálové z pražské kavárny, kteří nikdy nebyli ve škole, a když, tak do ní nakoukli na půl hodiny. No, a ještě se jim předváděla Potěmkinova vesnice. Čili jsem proti inkluzi. Já vím, že multikulturalisté mě napadnou, že jsem rasista, nebo já nevím co všechno, ale vůbec ne. Z hlediska duševní pohody těch dětí je daleko lepší, když budou existovat - ono se tomu říká praktická třída, protože to je méně dehonestující než předchozí známý název, takže chcete-li znát můj názor, vůbec se mi to nelíbí a jsem proti tomu.“

Pokusme se prezidentova slova shrnout a pochopit:

Obecně - Multikulturalismus je výmysl bláznů, kavárenských intelektuálů. Inkluze – tedy společné učení co největšího možného počtu dětí – je neštěstí. Konkrétně - děti mají zůstat v rámci své komunity, zdravotní, etnické, prostě „své“. K tomu je výborný nástroj „zvláštní škola“

Prezident rozhodně není rasista, jen chce posílat romské děti do zvláštních škol.

Přečteno: 2885x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zeman, Praktické školy, Diskriminace, Inkluzivní vzdělávání, Romské dětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo