romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Při nedělním pietním aktu se vzpomínalo na Romy odvlečené do Osvětimi a zemřelé během holocaustu

Hodonín u Kunštátu, 25.8.2014 20:42, (ROMEA)
Pietní shromáždění k uctění památky obětí romského holocaustu proběhlo v neděli 24. 8. 2014 v místě tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu. Na snímku Kateřina Kalistová, 1. náměstkyně ministra kultury. (FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury)
Pietní shromáždění k uctění památky obětí romského holocaustu proběhlo v neděli 24. 8. 2014 v místě tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu. Na snímku Kateřina Kalistová, 1. náměstkyně ministra kultury. (FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury)

Před jednasedmdesáti lety vypravili nacisté z tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu nejpočetnější transport romských vězňů do vyhlazovacího koncentračního tábora Osvětim II Březinka. Jen málokdo se odtamtud dokázal vrátit živý. Na místě, odkud transporty tehdy vyjely, se proto každoročně v srpnu koná pietní akt k uctění památky romského holocaustu. Vzpomínkovou akci pořádalo Muzeum romské kultury ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského.

Po mši, která se konala ve zrekonstruovaném vězeňském baráku a celebroval ji kněz Martin Kopecký, se účastníci shromáždění přesunuli k nedalekému památníku Žalov. Kříž symbolicky překrytý paprsky čakry - mimo jiné dominanta romské vlajky - stojí v místě hromadných hrobů vězňů, kteří v táboře zahynuli. Tam příchozí položili věnce.

Pietní akt zakončili organizátoři na hřbitově v nedalekých Černovicích, kde je pochováno prvních sedmdesát obětí z hodonínského tábora. Na hřbitově je pamětní deska, kterou vytvořila nevidomá romská sochařka Božena Přikrylová.

Památku Romů a jejich tragický osud během druhé světové války bude v místě bývalého tábora v Hodoníně u Kunštátu připomínat nová budova památníku. Vybudováním bylo rozhodnutím vlády ČR pověřeno Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a stavět by se mělo začít zkraje příštího roku.

U příležitosti pietního aktu byla veřejnosti ve vězeňském baráku zrekonstruovaném v roce 2012 představena podrobná projektová dokumentace budovaného Památníku Hodonín, která vychází z architektonického návrhu Richarda Pozdníčka z Fakulty architektury ČVUT, jenž v loňském roce vyhrál studentskou soutěž o ideový návrh dostavby Památníku.

Areál bude sloužit nejen jako památka obětí romského holocaustu, ale také jako místo pro vzdělávání škol i zástupců neziskových organizací.

FOTOGALERIE


FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury

voj, Muzeum romské kultury, http://blanensky.denik.cz
Přečteno: 829x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hodonín u Kunštátu, Holocaust, Holokaust Romů po Česku, Pietní akce, Vzpomínková akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo