romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Slavnostní otevření stálé expozice v Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě

15.7.2021 17:13

Dobové fotografie, dokumenty i vzpomínky pamětníků obsahuje dnes otevřená expozice v památníku romského holokaustu v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku. V tiskové zprávě to uvedla Bohdana Kuzmová z Muzea romské kultury, které má památník na starosti. V místě býval za války takzvaný cikánský tábor. V roce 1943 se uskutečnil velký transport stovek Romů do nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Expozice nazvaná "Tábor Hodonín u Kunštátu: Průsečík tragických osudů 1940–1950. Střední Evropa" je ve dvou hlavních prostorách a připomíná historii místa i osudy lidí. Větší část expozice je v novostavbě informačního centra památníku. Poukazuje na vznik Československa i na postavení Romů a Sintů ve státě, ale také na opatření cílená na Romy v protektorátu Čechy a Morava. Stěžejní část expozice je věnovaná cikánskému táboru v Hodoníně u Kunštátu, který byl podle Kuzmové spolu s Lety u Písku místem utrpení, smrti a transportu do Osvětimi pro stovky romských mužů, žen a dětí.

Expozice obsahuje místnost s audiovizuálními záznamy vybraných vzpomínek pamětníků, nabízí také informace k transportu vězňů do Osvětimi a jejich osudu v koncentračním táboře. "Závěrečná pasáž přibližuje poválečné osudy táborového areálu, který se mimo jiné stal místem internace německy mluvících obyvatel určených k odsunu, později táborem nucené práce pro odpůrce komunistického režimu a následně po desítky let sloužil jako rekreační areál," uvedla Kuzmová.

Druhá část expozice je ve zrekonstruované budově bývalého vězeňského baráku, který ukazuje repliky vězeňských paland s poslechovými místy, v nichž zaznívají vzpomínky pamětníků na dobu existence tábora. Texty jsou v českém i anglickém jazyce.

Expozice vznikla po dlouholeté snaze. Tvůrcem je Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze, které bylo dřívějším správcem památníku. "Muzeum romské kultury získalo expozici po převzetí areálu v roce 2018 před stadiem finálního dokončení. V následujících letech jsme ji podle původního plánu správce a po nutném a zdlouhavém procesu vyjasnění autorských práv dovedli ke zdárné finalizaci," uvedla Kuzmová.

Tábor měl za druhé světové války kapacitu 300 míst, přesto se v něm tísnilo ve špatných hygienických podmínkách asi 1200 lidí. Proto v místě vypukla epidemie tyfu. V noci na 22. srpna 1943 se uskutečnil velký transport 749 Romů do nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

TZ Muzeum romské kultury
Přečteno: 927x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, Muzeum romské kultury, Hodonín u Kunštátu, Pietní akce, Přímý přenosHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo