romea - logo
26. září 2022 (pondělí)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM a ROZHOVORY: Leperiben. My nezapomínáme. Připomínka obětí romského holokaustu

1.8.2022 23:47

Druhý srpnový den si veřejnost na pražském Náměstí míru připomněla oběti romského holokaustu během 2. světové války, kdy nacisté zavraždili více jak 500 tisíc Romů. Brutální vraždění Romů nacisty dokládá i akce z noci z 2. na 3. srpna 1944, kdy  bylo ve vyhlazovacím koncentračním táboře Osvětim-Březinka zavražděno až 4300 Romů ze čtrnácti zemí světa. Práceschopné osoby v několika hromadných transportech převezli do koncentračních táborů Ravensbrücku a Buchenwaldu.  

Během pietní akce, kterou už počtvrté pořádalo sdružení ARA ART bylo složené ze scénického vyprávění příběhu přeživších pamětníků, písní, které převážně vznikaly v koncentračních táborech a předčítání jmen z knihy zemřelých. První romská internetová televize ROMEA TV vysílala akci v přímém přenosu.

„Je důležité si každoročně připomínat utrpení romského národa během 2. světové války a vzpomínat na naše předky. Leperiben a další aktivity odhalují, čím si romský národ prošel. Navíc za každým ztraceným lidským životem se skrývá jedinečný příběh. To je to, co chceme veřejnosti ukazovat,“ uvedl za organizátory ředitel sdružení ARA ART David Tišer.

„Je vidět, že naše osvětové aktivity mají smysl a jsme rádi, že veřejnost, stejně jako vedoucí představitelé vnímají, že na romský holokaust a s ním spojené hrůzy, nezapomeneme. To dokládá i fakt, že konečně začala demolice bývalého areálu vepřína v Letech u Písku a z místa, které už dávno mělo být výhradně pietním, zmizí vepřín a vznikne důstojný památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách,“ dodal pro server Romea.cz Tišer.

VIDEO

Scénické vyprávění autentických osudů přeživších v podání zpěvačky a herečky Pavlíny Matiové, doplnili zpěvem Tereza Ondičová, Jitka Matiová, Petr Horváth a dětský pěvecký sbor Loľi ruža, to vše za hudebního doprovodu slovenského virtuose Viliama Didiáše.

Jména z knihy zemřelých četli osobnosti veřejného života z řad Romů i Neromů, mimo jiné: Adéla Šípová (senátorka), Claudie Laburdová (koordinátorka Ženské romské skupiny Manushe), Patrik Banga (novinář), Michal Hába (divadelní režisér), David Maxa (rabín), Tom Bílý (ředitel festivalu Prague Pride).

ROZHOVORY

Přečteno: 1037x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Přímý přenos, Historie, Pietní akce, 2.srpna, Nacismus, ARA ARTHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo