Připomenutí Památného dne romského holocaustu a 70. výročí založení tábora se v Letech u Písku zúčastnilo velmi málo lidí

Pouhých 12 lidí si dnes připomnělo na pietním aktu v Letech u Písku Památný den romského holocaustu a 70. výročí založení „Cikánského tábora Lety“. Akci pořádal památník Lidice, pod který Lety spadají.. Celkem se jednalo už o třetí pietní akt v tomto roce. V květnu již tradičně pořádá pietní akt Výbor pro odškodnění romského holocaustu společně s pozůstalými. Letos v červenci poprvé pietní akt za účasti premiéra Petra Nečase uspořádal lidický památník.
Prakticky nulová účast na červencové a srpnovém pietním aktu je důsledkem dlouhodobých sporů mezi představiteli Výboru pro odškodnění romského holocaustu a lidickým památníkem. V červenci některé romské organizace vyzvaly dokonce k bojkotu akce.
Podle pracovnice památníku Renaty Hanzlíkové nevadí, že je tolik tryzen, naopak. „Není důležité, kolikrát si ho v tom roce připomeneme. Čím častěji se připomíná, tím spíše si zachováme takovou tu upomínku na tyhle místa, na památníky,“ uvedla Hanzlíková pro Český rozhlas. „Každé datum, které s tím má nějakým způsobem něco společného, je dobré si připomínat. Vždyť když se podíváme do statistiky návštěvnosti, tak ta je tam vysoká. My jenom za červenec máme přes tři tisíce návštěvníků, to je úžasné. Vemte si, jak je to tady na odlehlém místě, přesto sem ti lidé trefí,“ dodal ředitel památníku Lidice Milouš Červencl.
„Je škoda nepřipomínat romské oběti. Vemte si v Lidicích, Terezíně, Ležákách je samozřejmě hlavní pietní vzpomínka k nějakému významnému datu, pak tam ale probíhá řada dílčích pietních vzpomínek a nikomu to nevadí. Myslím si, že ani tady by nemuselo vadit těch víc piet. Čím víc si to připomínáme, tím lépe z hlediska historie a hlavně výuky mládeže,“ dodává Červencl.
Dnešní vzpomínková akce v Letech byla opravdu komorní. Sjelo se jen dvanáct lidí, nechyběl ale mezi nimi romský aktivista Karel Holomek.
Za rok památník Lety navštíví přes 10 tisíc lidí, což je přibližně stejný počet návštěvníků, který dorazí do Ležáků
Kam dál:
- Před šestasedmdesáti lety nacisté zavraždili Romy ze Zajišťovacího tábora v Dubnici nad Váhom
- Očkování jako holokaust? Británie řešení nechutnou kauzu a zatkla dva muže
- Skupinu Slováků, kteří přežili holokaust, očkoval proti covidu-19 slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí
- Představitelka německých Židů Charlotte Knoblochová varovala před zlehčováním nacismu
- Česká republika uspořádá v roce 2022 konferenci signatářů Terezínské deklarace, která se zabývá odkazem holokaustu
- Zemřel Siegfried Heilig, čestný předseda Bavorského sdružení německých Sintů a Romů
- Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin
- Šéfové Parlamentu kritizovali pužití židovské hvězdy demonstrujícími antirouškaři
- Předseda Senátu Miloš Vystrčil pro ROMEA TV: Památku obětí holocaustu si musíme stále připomínat, jinak zlo přijde přivřenými dveřmi
- Liberec dá milion na exkurze do míst spjatých s holocaustem
- Izrael plánuje na celém světě očkovat židovské přeživší holokaustu proti koronaviru
- Poslanec Volný zveřejnil nechutnou koláž: Očkování přirovnal k holokaustu, místo "Arbeit macht frei" je na bráně koncentráku v Osvětimi nápis "Vakcínou ke svobodě"
Štítky:
Lety u Písku, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
22.2.2021 10:30
videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme
19.2.2021 16:25