romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Připomenutí Památného dne romského holocaustu a 70. výročí založení tábora se v Letech u Písku zúčastnilo velmi málo lidí

Lety u Písku, 2.8.2012 22:56, (ROMEA)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Pouhých 12 lidí si dnes připomnělo na pietním aktu v Letech u Písku Památný den romského holocaustu a 70. výročí založení „Cikánského tábora Lety“. Akci pořádal památník Lidice, pod který Lety spadají.. Celkem se jednalo už o třetí pietní akt v tomto roce. V květnu již tradičně pořádá pietní akt Výbor pro odškodnění romského holocaustu společně s pozůstalými. Letos v červenci poprvé pietní akt za účasti premiéra Petra Nečase uspořádal lidický památník.

Prakticky nulová účast na červencové a srpnovém pietním aktu je důsledkem dlouhodobých sporů mezi představiteli Výboru pro odškodnění romského holocaustu a lidickým památníkem. V červenci některé romské organizace vyzvaly dokonce k bojkotu akce.

Podle pracovnice památníku Renaty Hanzlíkové nevadí, že je tolik tryzen, naopak. „Není důležité, kolikrát si ho v tom roce připomeneme. Čím častěji se připomíná, tím spíše si zachováme takovou tu upomínku na tyhle místa, na památníky,“ uvedla Hanzlíková pro Český rozhlas. „Každé datum, které s tím má nějakým způsobem něco společného, je dobré si připomínat. Vždyť když se podíváme do statistiky návštěvnosti, tak ta je tam vysoká. My jenom za červenec máme přes tři tisíce návštěvníků, to je úžasné. Vemte si, jak je to tady na odlehlém místě, přesto sem ti lidé trefí,“ dodal ředitel památníku Lidice Milouš Červencl.

„Je škoda nepřipomínat romské oběti. Vemte si v Lidicích, Terezíně, Ležákách je samozřejmě hlavní pietní vzpomínka k nějakému významnému datu, pak tam ale probíhá řada dílčích pietních vzpomínek a nikomu to nevadí. Myslím si, že ani tady by nemuselo vadit těch víc piet. Čím víc si to připomínáme, tím lépe z hlediska historie a hlavně výuky mládeže,“ dodává Červencl.

Dnešní vzpomínková akce v Letech byla opravdu komorní. Sjelo se jen dvanáct lidí, nechyběl ale mezi nimi romský aktivista Karel Holomek.

Za rok památník Lety navštíví přes 10 tisíc lidí, což je přibližně stejný počet návštěvníků, který dorazí do Ležáků

ryz, Český rozhlas
Přečteno: 943x
 

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo