romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Třetí romská LGBTI konference: Jedním z témat byla homofobie mezi Romy i ze strany většinové společnosti

16.6.2017 13:51
Průvod hrdosti - Prague Pride 2016 (Foto: Yveta Kenety)
Průvod hrdosti - Prague Pride 2016 (Foto: Yveta Kenety)

Začátkem června proběhla ve francouzském Štrasburku již třetí mezinárodní konference zaměřená na téma dodržování lidských práv romské LGBTI komunity. Konferenci spoluorganizoval spolek ARA ART, jehož ředitelem je romský LGBTI aktivista, romista a umělec David Tišer.

Na setkání se věnovali homofobii ze strany většinové společnosti i samotných Romů, diskutovali o potřebě nastavení efektivních intervencí, které umožní, aby se tito lidé s odlišnou orientací cítili ve společnosti bezpečně. Přítomnost vrcholných představitelů mezinárodních institucí podle Davida Tišera potvrzuje závažnost této problematiky. Vzhledem ke skutečnosti, že romská LGBTI menšina čelí vícečetné diskriminaci, zdůrazňuje Tišer potřebu používat při prezentaci tohoto tématu jak symbolickou duhovou vlajky LGBTI komunity, tak vlajku romskou.

Redakce serveru Romea.cz se Davida Tišera zeptala na to, jak konference probíhala, a také na to, jak vnímá současnou situaci, pokud jde o respektování práv LGBTI komunity mezi Romy.

Jak hodnotíte průběh letošní konference? Lišila se něčím oproti dvěma předchozím?

Všechny tři uskutečněné konference pro mě měly velký význam. Zaměření předešlých dvou konferencí se soustředilo na vytvoření Evropské romské LGBTI platformy, sdílení zkušeností a formulování potřeb romské LGBTI menšiny v Evropě. Úvodem je potřebné uvést, že třetí konference byla organizována Oddělením pro sexuální orientaci a rodovou identitu (SOGI Unit), SRSG a ředitelstvím mládeže Rady Evropy ve spolupráci a ARA ART, z.s.

Hlavním cílem tohoto setkání za účasti významných mezinárodních institucí, které se zabývají bojem proti diskriminaci a porušování lidských práv, bylo formulovat doporučení pro Radu Evropy, která je následně předá svým členským státům.

Jaký příspěvek vás během konference zaujal nejvíc? Co byste z programu vyzdvihl?

Každý příspěvek, který prezentovali jak kolegové z jiných států, tak reprezentanti evropských institucí, byl pro mě velmi přínosný. Přeci jenom se nejedná o běžné informace. Ale osobně pro mě byly také velmi důležité výstupy z různých tematických pracovních skupin. Tyto závěrečné výstupy budou zveřejněny v dohledné době i na naší webové stránce.

Je situace v České republice, pokud jde o prosazování lidských práv romské LGBTI komunity, nějak specifická oproti jiným státům např. EU?

Romská LGBTI menšina je vícečetně diskriminovaná bez ohledu na to, o jakou zemi se jedná. Tito lidé ve svých zemích čelí velmi podobným problémům. Zde je potřeba uvést dvě roviny. Tou první je legislativa státu a tou druhou je vnímání romské LGBTI menšiny samotnými Romy. Pokud se jedná o legislativu, tak obecně platí, že čím dál na západ od ČR je situace příznivější, a naopak bohužel platí, že východní země nadále nemají dostatečnou legislativu v oblasti ochrany lidských práv této menšiny. Z mého pohledu se Česká republika nachází někde uprostřed tohoto procesu.

Fotka, na které s účastníky konference držíte romskou vlajku spolu se symbolickou duhovou vlajkou LGBTI komunity, vyvolala na vašem facebookovém profilu bouřlivou diskuzi. O co v ní jde?

Zprvu jsem přesvědčený o tom, že nešlo o diskuzi. Šlo o homofobní a nenávistné projevy hodné rasistů. Čest výjimkám! „Diskuze“ neprobíhala pouze na mém facebookovém profilu, ale i na řadě dalších. Zpočátku oné „diskuze“ se zdálo, že některým Romům opravdu vadí fakt, že LGBTI Romové drží romskou vlajku. Zdůvodňovali to například i tím, že když se romská LGBTI menšina prezentuje i romskou vlajkou, tak to může znamenat, že všichni Romové jsou lesby a gayové. Také operovali s Romipen – tradicemi, odkazem předků apod. Během této několikadenní výměny názorů vyústila „diskuze“ do skutečného a velmi přízemního důvodu, kterým má být mé vlastní finanční obohacování na této tématice.

Jak si vysvětlujete to, že někteří lidé, kteří sami často narážejí na diskriminaci a odmítání kvůli příslušnosti k nějaké menšině, se sami dopouštějí takového jednání? Navíc výpady ve zmíněné "diskuzi" na Facebooku přeci nevedou pouze „neznámí“ Romové, ale Romové a Romky, kteří jsou aktivní na poli boje proti diskriminaci Romů ...

No toto bych také rád věděl. Jsem více než šokován faktem, že dovolíme takovým lidem, kteří se označují za lidskoprávní aktivisty/ky obhajovat naše práva. O to víc šokující je, že někteří „diskutující“ s homofobními názory jsou představitelé romských politických stran hájící romská práva a některé členky romské ženské sítě hájící práva romských žen.

Jsou pro vás jako organizaci, která provozuje poradnu pro gaye a lesby, takové komentáře určující pro další práci?

Ačkoli víme, že tyto homofobní komentáře zrcadlí předsudky, kterým čelí mnoho klientů a klientek naší poradny, pro naši organizaci nejsou takové formy „diskuzí“ směrodatné. Našim cílem je pomáhat lidem, kteří se na nás obrátí. A v tomto úsilí budeme i nadále pokračovat. Součástí naší práce je i organizování a podpora různých kampaní a osvětových akcí, mezi které patří i Prague Pride.

Nemůže taková diskuze negativně ovlivnit gaye nebo lesby, kteří se ještě neodvážili ke své orientaci přiznat?

Prvně bych rád uvedl, že pod fotkou bylo mnoho pozitivních reakcí od lidí, kteří nám vyjadřovali solidaritu a podporu. Velmi si vážím zejména podpory dříve narozených Romů a Romek, kteří projevili tolik důležitou lidskost. V souvislosti s položenou otázkou samozřejmě existuje možné riziko, že tito mladí lidé ztratí odvahu a nebo propadnou ještě větší beznaději. Je politováníhodné, že si iniciátoři „diskuze“ tyto následky vůbec neuvědomují. Je na místě pojmenovat problémy, se kterými se na nás obracejí nejen mladí Romové a Romky. Jde o celou škálu problémů počínající od posměšků, které přerostou v šikanu, vyhrožování, nucení k heterosexuálnímu vztahu, fyzické ubližování, vyloučení z rodiny, deprese, sebevražedné sklony atd.. S tímto se potýkají v romských rodinách, které jsou přesvědčeny, že konají ve jménu tradice. A proto chci poděkovat celé své rozvětvené rodině, že se opravdu chovají podle romských tradic, které staví na tom, že milují své dítě za každých životních okolností!

S jakou mírou homofobie se setkáváte mezi Romy v porovnání s tím, jakou zaznamenáváte u lidí z majority?

Ono ani tak nejde o míru homofobie, ale o to, co se tě více dotkne. Obecně je míra homofobie v romských komunitách zrcadlem míry homofobie ve většinové společnosti. Vždy ti nejvíce dokáže ublížit člověk, který ti je nejblíž, kterého máš nejradši. Proto je homofobie z řad samotných Romů mnohem nebezpečnější, protože Rom/ka z LGBTI menšiny tak přichází o jediné bezpečné prostředí.

Lidé s odlišnou sexuální orientací byli zavíráni do koncentračních táborů během druhé světové války. Dnes k nám proudí děsivá svědectví o tom, že k něčemu podobnému dochází v současnosti třeba v Čečně. Podařilo se vám na konferenci otevřít toto téma a konfrontovat s ním zástupce Rady Evropy?

Toto téma bylo součástí diskuze také. Avšak převážně jsme se věnovali situaci romské LGBTI menšiny. Jako příklad uvedu příběh romského gay páru ze Srbska, který musel emigrovat do Německa, protože jednoho z nich chtěla rodina doslova podříznout. V Německu je umístili do detenčního tábora, kde jim ovšem nebezpečí hrozí nadále. Ale v reakci na tuto otázku bych rád zmínil, že lidé z LGBTI menšiny byli nacisty systematicky likvidováni stejně jako Romové, Židé a příslušníci dalších skupin, které nacistický režim považoval za asociální, nepřizpůsobivé, deviantní a podřadné. Například česká historička Anna Hájková, působící jako odborná asistentka na Univerzitě v anglickém Warwicku, o tomto bílém místě na historické mapě holocaustu velmi působivě píše. Je proto zarážející, že Romové, kteří se staví k LGBTI příslušníkům romských komunit odmítavě a homofobně, si nejsou vědomi těchto historických paralel a podobností, a pokud ano, nejsou schopni empatie a soucitu.

Přečteno: 3759x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

LGBT, Konference, Soužití, homofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo