romea - logo
17. ledna 2020 (pátek)
svátek má Drahoslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Projekt úřadu práce pomohl získat zaměstnání lidem z vyloučených lokalit

8.7.2015 13:32
Ostrava (FOTO: SPŠCHaG Ostrava, Wikimedia Commons)
Ostrava (FOTO: SPŠCHaG Ostrava, Wikimedia Commons)

Celkem 151 účastníků regionálního projektu s názvem „Příležitost dělá(t) zaměstnance“ získalo během osmi měsíců novou práci. Projekt, který realizuje krajská pobočka úřadu práce v Ostravě, je určen sociálně vyloučeným klientům. Od srpna 2014 se do něj zapojilo 273 lidí ze sociálně vyloučených lokalit na Ostravsku, Karvinsku, Novojičínsku, Bruntálsku a Frýdecko-Místecku.

Při výběru vhodných kandidátů spolupracoval úřad práce s místními neziskovými organizacemi a také lokálními konzultanty Agentury pro sociální začleňování. Přímou spolupráci navázal například s neziskovou organizací Liga o.p.s. a Althaia o.p.s., které působí na Bruntálsku. Neziskovky doporučily zhruba stovku klientů. Asi dvacet klientů doporučily obce.

Mezi účastníky tvoří většinu – 75 % - ti, kteří jsou dlouhodobě bez práce. Celkem 67 % z nich pobírá dávky v hmotné nouzi, 72 % nemá žádnou či má nevhodnou kvalifikaci, 54 % je zadluženo, 49 % je ohroženo nestabilitou bydlení (žijí na ubytovnách, v azylových domech apod.).

Řeší se exekuce i příprava na pohovor

V rámci projektu probíhá řada provázaných aktivit. Jednou z těch nejdůležitějších, která běží po celou dobu účasti v projektu, je poradenství. To poskytuje klientům jejich pracovní poradce se zkušenostmi v sociální oblasti. V jeho rámci se zaměřuje na to, co konkrétního člověka nejvíce trápí. Může jít například o dluhy, práci na černo nebo třeba nevyhovující bydlení. „Společně ve skupině, a pak i při individuálních schůzkách, řešíme exekuční srážky z mezd, učíme se platit složenky, rozlišit hrubou a čistou mzdu či odlišovat mezi dohodou a pracovním poměrem,“ přibližuje pracovní poradkyně Irena Sentenská.

Další kroky jsou pak zaměřeny na aktivizaci klientů, jejich sebepoznání a zvýšení kvalifikace. Tomu se učí mimo jiné hned na začátku v motivačním kurzu, ve kterém je kladen velký důraz na praktickou stránku věci. „Tak například při výuce přípravy k pohovoru procházejí účastníci fiktivním výběrovým řízením,“ vysvětluje lektorka Vlasta Šindlerová a dodává: „Účelem a náplní kurzu je mimo jiné podpořit klienty v práci na sobě samých. Tak aby si uvědomili, jaké dovednosti, znalosti a schopnosti mají.“

Na kurz navazuje pracovní diagnostika v gesci psychologů Úřadu práce ČR. Podstatou je  třífázový strukturovaný pohovor a testování. „Připravené testy odrážejí socioekonomické postavení klientů a volíme je vždy individuálně. Zatímco u žen jsme se více zaměřili na osobnost a sociální dovednosti, u mužů pak testová baterie pomáhá určit spíše technické dovednosti, koordinaci a psychomotorické dovednosti,“ říká psycholožka Andrea Konečná.

Významnou překážkou zaměstnatelnosti klientů je chybějící nebo nevhodné vzdělání. Projekt proto pamatuje i na možnost zvýšení či změny kvalifikace. Té prozatím využilo 19 lidí. Rekvalifikační kurz dosud ukončilo 9 z nich. Nejčastěji volili kurz zaměřený práci v sociálních službách.

Naváže nový program pro sociálně vyloučené

Krajská pobočka úřadu práce v Ostravě už začala připravovat navazující program. „Bude se jednat o komplexní a individuální pomoc lidem ze sociálně vyloučených lokalit a těm, kterým sociální vyloučení hrozí. Počítáme se zapojením neziskových organizací v regionu, obcí a Agentury pro sociální začleňování,“ říká Lucie Norysová z ostravské krajské pobočky úřadu práce.

mik, Tisková zpráva úřadu práce
Přečteno: 791x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zaměstnanost, Úřad práce, vyloučená lokalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Soud: Maďarsko má odškodnit romské děti kvůli segregaci ve vzdělávání. Orbán rozhodnutí zpochybnil a zaútočil na Romy

13.1.2020 12:38
Soud ve městě Debrecín rozhodl, že za segregaci budou odškodněny rodiny romských dětí z obce Gyöngyöspata finanční částkou v rozmezí od 1 000 až 11 000 EUR. Rozsudek ještě není pravomocný, ale už na něj zaútočil maďarský premiér Viktor Orbán.
 celý článek

Ptáčata (FOTO: repro ČT2)

Téměř dospělá Ptáčata. Deset let života v třetí řadě dokumentárního cyklu

10.1.2020 10:20
Tento týden spatřila světlo světa již třetí řada dokumentárního cyklu Ptáčata. První díl třetí řady popisuje cestu dnes již sedmnáctiletého Patrika, který si prošel různými peripetiemi a dnes žije v Londýně. V dalších dílech uvidíme osudy ostatních Ptáčat. Od premiéry první řady uběhlo téměř deset let. Můžeme tedy nahlédnout do života těchto mladých lidí a vidět cestu, kterou za celou tu dobu ušli. Režie se znovu zhostila Kamila Zlatušková.
 celý článek

Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Muzeum romské kultury bude vzdělávat studenty v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku

9.1.2020 15:45
Muzeum romské kultury připravuje vzdělávací program pro studenty v Letech u Písku. Program věnovaný holokaustu Romů a Sintů se bude konat 21. - 24.4. 2020 a 16. - 19. 6. 2020 přímo v areálu Památníku holokaustu Romů a Sintů. Muzeum informaci zveřejnilo na svých webových stránkách.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo