romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Projekt úřadu práce pomohl získat zaměstnání lidem z vyloučených lokalit

8.7.2015 13:32
Ostrava (FOTO: SPŠCHaG Ostrava, Wikimedia Commons)
Ostrava (FOTO: SPŠCHaG Ostrava, Wikimedia Commons)

Celkem 151 účastníků regionálního projektu s názvem „Příležitost dělá(t) zaměstnance“ získalo během osmi měsíců novou práci. Projekt, který realizuje krajská pobočka úřadu práce v Ostravě, je určen sociálně vyloučeným klientům. Od srpna 2014 se do něj zapojilo 273 lidí ze sociálně vyloučených lokalit na Ostravsku, Karvinsku, Novojičínsku, Bruntálsku a Frýdecko-Místecku.

Při výběru vhodných kandidátů spolupracoval úřad práce s místními neziskovými organizacemi a také lokálními konzultanty Agentury pro sociální začleňování. Přímou spolupráci navázal například s neziskovou organizací Liga o.p.s. a Althaia o.p.s., které působí na Bruntálsku. Neziskovky doporučily zhruba stovku klientů. Asi dvacet klientů doporučily obce.

Mezi účastníky tvoří většinu – 75 % - ti, kteří jsou dlouhodobě bez práce. Celkem 67 % z nich pobírá dávky v hmotné nouzi, 72 % nemá žádnou či má nevhodnou kvalifikaci, 54 % je zadluženo, 49 % je ohroženo nestabilitou bydlení (žijí na ubytovnách, v azylových domech apod.).

Řeší se exekuce i příprava na pohovor

V rámci projektu probíhá řada provázaných aktivit. Jednou z těch nejdůležitějších, která běží po celou dobu účasti v projektu, je poradenství. To poskytuje klientům jejich pracovní poradce se zkušenostmi v sociální oblasti. V jeho rámci se zaměřuje na to, co konkrétního člověka nejvíce trápí. Může jít například o dluhy, práci na černo nebo třeba nevyhovující bydlení. „Společně ve skupině, a pak i při individuálních schůzkách, řešíme exekuční srážky z mezd, učíme se platit složenky, rozlišit hrubou a čistou mzdu či odlišovat mezi dohodou a pracovním poměrem,“ přibližuje pracovní poradkyně Irena Sentenská.

Další kroky jsou pak zaměřeny na aktivizaci klientů, jejich sebepoznání a zvýšení kvalifikace. Tomu se učí mimo jiné hned na začátku v motivačním kurzu, ve kterém je kladen velký důraz na praktickou stránku věci. „Tak například při výuce přípravy k pohovoru procházejí účastníci fiktivním výběrovým řízením,“ vysvětluje lektorka Vlasta Šindlerová a dodává: „Účelem a náplní kurzu je mimo jiné podpořit klienty v práci na sobě samých. Tak aby si uvědomili, jaké dovednosti, znalosti a schopnosti mají.“

Na kurz navazuje pracovní diagnostika v gesci psychologů Úřadu práce ČR. Podstatou je  třífázový strukturovaný pohovor a testování. „Připravené testy odrážejí socioekonomické postavení klientů a volíme je vždy individuálně. Zatímco u žen jsme se více zaměřili na osobnost a sociální dovednosti, u mužů pak testová baterie pomáhá určit spíše technické dovednosti, koordinaci a psychomotorické dovednosti,“ říká psycholožka Andrea Konečná.

Významnou překážkou zaměstnatelnosti klientů je chybějící nebo nevhodné vzdělání. Projekt proto pamatuje i na možnost zvýšení či změny kvalifikace. Té prozatím využilo 19 lidí. Rekvalifikační kurz dosud ukončilo 9 z nich. Nejčastěji volili kurz zaměřený práci v sociálních službách.

Naváže nový program pro sociálně vyloučené

Krajská pobočka úřadu práce v Ostravě už začala připravovat navazující program. „Bude se jednat o komplexní a individuální pomoc lidem ze sociálně vyloučených lokalit a těm, kterým sociální vyloučení hrozí. Počítáme se zapojením neziskových organizací v regionu, obcí a Agentury pro sociální začleňování,“ říká Lucie Norysová z ostravské krajské pobočky úřadu práce.

mik, Tisková zpráva úřadu práce
Přečteno: 779x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zaměstnanost, Úřad práce, vyloučená lokalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo