romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Projekt úřadu práce pomohl získat zaměstnání lidem z vyloučených lokalit

8.7.2015 13:32
Ostrava (FOTO: SPŠCHaG Ostrava, Wikimedia Commons)
Ostrava (FOTO: SPŠCHaG Ostrava, Wikimedia Commons)

Celkem 151 účastníků regionálního projektu s názvem „Příležitost dělá(t) zaměstnance“ získalo během osmi měsíců novou práci. Projekt, který realizuje krajská pobočka úřadu práce v Ostravě, je určen sociálně vyloučeným klientům. Od srpna 2014 se do něj zapojilo 273 lidí ze sociálně vyloučených lokalit na Ostravsku, Karvinsku, Novojičínsku, Bruntálsku a Frýdecko-Místecku.

Při výběru vhodných kandidátů spolupracoval úřad práce s místními neziskovými organizacemi a také lokálními konzultanty Agentury pro sociální začleňování. Přímou spolupráci navázal například s neziskovou organizací Liga o.p.s. a Althaia o.p.s., které působí na Bruntálsku. Neziskovky doporučily zhruba stovku klientů. Asi dvacet klientů doporučily obce.

Mezi účastníky tvoří většinu – 75 % - ti, kteří jsou dlouhodobě bez práce. Celkem 67 % z nich pobírá dávky v hmotné nouzi, 72 % nemá žádnou či má nevhodnou kvalifikaci, 54 % je zadluženo, 49 % je ohroženo nestabilitou bydlení (žijí na ubytovnách, v azylových domech apod.).

Řeší se exekuce i příprava na pohovor

V rámci projektu probíhá řada provázaných aktivit. Jednou z těch nejdůležitějších, která běží po celou dobu účasti v projektu, je poradenství. To poskytuje klientům jejich pracovní poradce se zkušenostmi v sociální oblasti. V jeho rámci se zaměřuje na to, co konkrétního člověka nejvíce trápí. Může jít například o dluhy, práci na černo nebo třeba nevyhovující bydlení. „Společně ve skupině, a pak i při individuálních schůzkách, řešíme exekuční srážky z mezd, učíme se platit složenky, rozlišit hrubou a čistou mzdu či odlišovat mezi dohodou a pracovním poměrem,“ přibližuje pracovní poradkyně Irena Sentenská.

Další kroky jsou pak zaměřeny na aktivizaci klientů, jejich sebepoznání a zvýšení kvalifikace. Tomu se učí mimo jiné hned na začátku v motivačním kurzu, ve kterém je kladen velký důraz na praktickou stránku věci. „Tak například při výuce přípravy k pohovoru procházejí účastníci fiktivním výběrovým řízením,“ vysvětluje lektorka Vlasta Šindlerová a dodává: „Účelem a náplní kurzu je mimo jiné podpořit klienty v práci na sobě samých. Tak aby si uvědomili, jaké dovednosti, znalosti a schopnosti mají.“

Na kurz navazuje pracovní diagnostika v gesci psychologů Úřadu práce ČR. Podstatou je  třífázový strukturovaný pohovor a testování. „Připravené testy odrážejí socioekonomické postavení klientů a volíme je vždy individuálně. Zatímco u žen jsme se více zaměřili na osobnost a sociální dovednosti, u mužů pak testová baterie pomáhá určit spíše technické dovednosti, koordinaci a psychomotorické dovednosti,“ říká psycholožka Andrea Konečná.

Významnou překážkou zaměstnatelnosti klientů je chybějící nebo nevhodné vzdělání. Projekt proto pamatuje i na možnost zvýšení či změny kvalifikace. Té prozatím využilo 19 lidí. Rekvalifikační kurz dosud ukončilo 9 z nich. Nejčastěji volili kurz zaměřený práci v sociálních službách.

Naváže nový program pro sociálně vyloučené

Krajská pobočka úřadu práce v Ostravě už začala připravovat navazující program. „Bude se jednat o komplexní a individuální pomoc lidem ze sociálně vyloučených lokalit a těm, kterým sociální vyloučení hrozí. Počítáme se zapojením neziskových organizací v regionu, obcí a Agentury pro sociální začleňování,“ říká Lucie Norysová z ostravské krajské pobočky úřadu práce.

mik, Tisková zpráva úřadu práce
Přečteno: 799x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zaměstnanost, Úřad práce, vyloučená lokalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo