romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Prolhaná cikánka, IQ bublajícího bahna," ředitel bytového družstva Krušnohor Ryba urážel členku "romské rady". Kauzu začal řešit soud

12.2.2021 17:35
Andrej Babiš (vpravo) v doprovodu senátora Jaroslava Doubravy (vlevo) spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky (Foto: reprint z videa, facebookový profil Andreje Babbiše)
Andrej Babiš (vpravo) v doprovodu senátora Jaroslava Doubravy (vlevo) spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky (Foto: reprint z videa, facebookový profil Andreje Babbiše)

Okresní soud v Mostě začal včera projednávat dva a půl roku starou kauzu dehonestujícího výroku ředitele Stavebního bytového družstva Krušnohor Františka Ryby vůči Ivetě Theuserové, členky Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Stalo se tak v rámci reportáže týdeníku Respekt popisující aktivity kritiků družstva a jeho kontroverzní politické tažení proti „lůze“.

V reportáži se objevila též Rybova reakce na adresu Theuserové: „Ta cikánka prolhaná? Myslíte tu cikánku, co má IQ bublajícího bahna?“ Té se tato slova dotkla, a tak na ředitele družstva podala žalobu na ochranu osobnosti. Prostřednictvím svého právního zástupce Davida Strupka požaduje po Rybovi omluvu a náhradu újmy ve výši padesát tisíc korun.

„Požadovaná náhrada újmy 50 tisíc korun se může zdát malá, původně jsem chtěla žádat více. Ostatně i pan Strupek mi potvrdil, že je to poměrně malá částka. Já jsem ovšem dala na tvrzení tehdejší mojí právní zástupkyně, která tvrdila, že vyšší sumu nemá smysl žádat,“ uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Iveta Theuserová.

Na další jednání, které bude 8. dubna, budou předvoláni jako svědci redaktorka a fotograf týdeníku Respekt, kteří v roce 2018 rozhovor s ředitelem Stavebního bytového družstva Krušnohor vedli.

„Podle mě půjde už jen o formální potvrzení jejich svědectví. Neboť soudce si ještě před zahájením řízení vyžádal od Respektu písemné vyjádření. V něm potvrdili, že vše, co si čtenáři mohli v rozhovoru přečíst, skutečně z úst pana Ryby zaznělo. To je podle mě zcela zásadní, neboť pan Ryba od roku 2018 tvrdí, že nic takového neřekl,“ dodala pro Romea.cz Theuserová.

Stavební družstvo Krušnohor nechvalně proslulo svým výrazným propojením se Sdružením Mostečané Mostu, které ve svém volebním programu v komunálních volbách mělo vystěhování těch, které uzná za problémové, a to do „vesnice pro lůzu“. S tímto programem zaznamenalo výrazný úspěch a získalo 8 míst v městském zastupitelstvu.

Přečteno: 1206x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Most, Rasismus, Romové, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo