romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Prolhaná cikánka, IQ bublajícího bahna," ředitel bytového družstva Krušnohor Ryba urážel členku "romské rady". Kauzu začal řešit soud

12.2.2021 17:35
Andrej Babiš (vpravo) v doprovodu senátora Jaroslava Doubravy (vlevo) spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky (Foto: reprint z videa, facebookový profil Andreje Babbiše)
Andrej Babiš (vpravo) v doprovodu senátora Jaroslava Doubravy (vlevo) spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky (Foto: reprint z videa, facebookový profil Andreje Babbiše)

Okresní soud v Mostě začal včera projednávat dva a půl roku starou kauzu dehonestujícího výroku ředitele Stavebního bytového družstva Krušnohor Františka Ryby vůči Ivetě Theuserové, členky Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Stalo se tak v rámci reportáže týdeníku Respekt popisující aktivity kritiků družstva a jeho kontroverzní politické tažení proti „lůze“.

V reportáži se objevila též Rybova reakce na adresu Theuserové: „Ta cikánka prolhaná? Myslíte tu cikánku, co má IQ bublajícího bahna?“ Té se tato slova dotkla, a tak na ředitele družstva podala žalobu na ochranu osobnosti. Prostřednictvím svého právního zástupce Davida Strupka požaduje po Rybovi omluvu a náhradu újmy ve výši padesát tisíc korun.

„Požadovaná náhrada újmy 50 tisíc korun se může zdát malá, původně jsem chtěla žádat více. Ostatně i pan Strupek mi potvrdil, že je to poměrně malá částka. Já jsem ovšem dala na tvrzení tehdejší mojí právní zástupkyně, která tvrdila, že vyšší sumu nemá smysl žádat,“ uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Iveta Theuserová.

Na další jednání, které bude 8. dubna, budou předvoláni jako svědci redaktorka a fotograf týdeníku Respekt, kteří v roce 2018 rozhovor s ředitelem Stavebního bytového družstva Krušnohor vedli.

„Podle mě půjde už jen o formální potvrzení jejich svědectví. Neboť soudce si ještě před zahájením řízení vyžádal od Respektu písemné vyjádření. V něm potvrdili, že vše, co si čtenáři mohli v rozhovoru přečíst, skutečně z úst pana Ryby zaznělo. To je podle mě zcela zásadní, neboť pan Ryba od roku 2018 tvrdí, že nic takového neřekl,“ dodala pro Romea.cz Theuserová.

Stavební družstvo Krušnohor nechvalně proslulo svým výrazným propojením se Sdružením Mostečané Mostu, které ve svém volebním programu v komunálních volbách mělo vystěhování těch, které uzná za problémové, a to do „vesnice pro lůzu“. S tímto programem zaznamenalo výrazný úspěch a získalo 8 míst v městském zastupitelstvu.

Přečteno: 1455x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Most, Rasismus, Romové, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo