romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Promítání filmu FC Roma: Žádná bezpečnostní hrozba, jde o vnitřní spory fanoušků Bohemky, klub ustoupil rasistům

13.9.2016 12:16
Z filmu FC Roma (zdroj: FB stránky filmu)
Z filmu FC Roma (zdroj: FB stránky filmu)

Poté, co se fotbalový klub Bohemians Praha 1905 rozhodl zrušit premiéru filmu Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara FC Roma, přinesl web iSport.cz rozhovor se šéfem Družstva fanoušků Bohemians Luďkem Provazníkem. Právě od fanouškovského družstva vzešla iniciativa premiéru odpískat, s odůvodněním, že promítání představuje "vážnou bezpečnostní hrozbu" v podobě střetu mezi fanouškovskými frakcemi, které nesdílejí stejné politické postoje. Distribuční společnost přitom nabídla, že zajistí veškerý bezpečnostní servis, jednala také s policií. Od předsedy fanoušků Provazníka ale přišla jasná stopka.

"Měli jsme s klubem Bohemians domluvené, že na promítání zajistíme ochranku, hasiče a zdravotníky, byli jsme v kontaktu s policií a uvažovali jsme také o nasazení romských preventistů. Až do neděle jsme neměli informaci o žádné bezpečnostní hrozbě. Pak zavolal předseda fanoušků s tím, že akci kvůli hrozbě ruší. Neměli jsme ani šanci se s ním třeba dohodnout na navýšení počtu ochranky," říká pro server Romea.cz Filip Kršiak, šéf firmy Krutón Film, která film FC Roma distribuuje.

Podle Provazníkových slov docházelo až donedávna na "Bohemce" k tahanicím a rvačkám, které ukončilo až "křehké příměří" před půl rokem. Promítání filmu FC Roma by pak "nezapadalo do kurzu", který Družstvo mezi svými fanoušky vyhlásilo. Na jednání mělo dojít k dohodě o tom, že "na Bohemce nebude žádná politika, žádný rasismus, žádné vlajky států, kde se zrovna válčí (...)". Na redaktorův dotaz, zda se domnívá, že dokument o romském fotbalovém klubu je politickým filmem, odpověděl šéf družstva, že "je to trochu zpolitizovaný film. Opravdu je."

"Je možné, že po tom všem je film FC Roma ´zpolitizovaný´," uvedla pro server Romea.cz režisérka filmu Rozálie Kohoutová. "My jsme nicméně točili vtipný film z prostředí okresního přeboru, kde bohužel došlo k diskriminaci jednoho týmu," říká dále. V návaznosti na Provazníkovo tvrzení, že zrušením akce se "zabránilo bůhví čemu", byť se "třeba nemuselo nic stát" režisérka uvádí, že se ukázalo, že promítání filmu ´o cikánech ve spolupráci s HateFree´ je pro jednu skupinu fanoušků nezkousnutelné. Lidé v internetových diskuzích se často vulgárním způsobem ohrazují právě vůči spojení filmu s kampaní HateFree, která je distribučním partnerem filmu.

"Na fanouškovských fórech jsem četla pár příspěvků, které mě docela vyděsily. (...) Současně si ale myslím, že násilným výhrůžkám se ustupovat nemá," říká Kohoutová.

Distribuční partner filmu HC Roma, zástupci kampaně HateFree Culture, uvedli už svém Facebooku, že rozhodnutí vedení chápou, podle jejich názoru však nelze ustupovat lidem, kteří používají výhrůžky jako formu vymezení se proti názorům, se kterými nesouhlasí.

"O to větší radost mi včera udělalo, že nám zavolali jiní fanoušci Bohemians, s tím, že je zrušení akce mrzí," říká Kohoutová, která hovoří i o tom, že film byl původně plánovaný jako jakási "fúze", která přiblíží klubové diváky, kteří by na fotbalový stadion nejspíš jinak nepřišli, s fotbalovými fanoušky, kteří naopak nebývají častými návštěvníky klubových kin. "My se budeme každopádně snažit film promítnout později, snad na jiném stadionu," dodává.

Snímek přibližuje rasovou problematiku očima klubu okresního přeboru, převážně složeného z romských hráčů. V předpremiéře už jej mohli zhlédnout diváci festivalu v Karlových Varech.

Přečteno: 2784x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Monitoring, Film, Sport, Rozálie Kohoutová, Fotbal, Domácí, Kultura, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo