romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Promítání filmu FC Roma: Žádná bezpečnostní hrozba, jde o vnitřní spory fanoušků Bohemky, klub ustoupil rasistům

13.9.2016 12:16
Z filmu FC Roma (zdroj: FB stránky filmu)
Z filmu FC Roma (zdroj: FB stránky filmu)

Poté, co se fotbalový klub Bohemians Praha 1905 rozhodl zrušit premiéru filmu Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara FC Roma, přinesl web iSport.cz rozhovor se šéfem Družstva fanoušků Bohemians Luďkem Provazníkem. Právě od fanouškovského družstva vzešla iniciativa premiéru odpískat, s odůvodněním, že promítání představuje "vážnou bezpečnostní hrozbu" v podobě střetu mezi fanouškovskými frakcemi, které nesdílejí stejné politické postoje. Distribuční společnost přitom nabídla, že zajistí veškerý bezpečnostní servis, jednala také s policií. Od předsedy fanoušků Provazníka ale přišla jasná stopka.

"Měli jsme s klubem Bohemians domluvené, že na promítání zajistíme ochranku, hasiče a zdravotníky, byli jsme v kontaktu s policií a uvažovali jsme také o nasazení romských preventistů. Až do neděle jsme neměli informaci o žádné bezpečnostní hrozbě. Pak zavolal předseda fanoušků s tím, že akci kvůli hrozbě ruší. Neměli jsme ani šanci se s ním třeba dohodnout na navýšení počtu ochranky," říká pro server Romea.cz Filip Kršiak, šéf firmy Krutón Film, která film FC Roma distribuuje.

Podle Provazníkových slov docházelo až donedávna na "Bohemce" k tahanicím a rvačkám, které ukončilo až "křehké příměří" před půl rokem. Promítání filmu FC Roma by pak "nezapadalo do kurzu", který Družstvo mezi svými fanoušky vyhlásilo. Na jednání mělo dojít k dohodě o tom, že "na Bohemce nebude žádná politika, žádný rasismus, žádné vlajky států, kde se zrovna válčí (...)". Na redaktorův dotaz, zda se domnívá, že dokument o romském fotbalovém klubu je politickým filmem, odpověděl šéf družstva, že "je to trochu zpolitizovaný film. Opravdu je."

"Je možné, že po tom všem je film FC Roma ´zpolitizovaný´," uvedla pro server Romea.cz režisérka filmu Rozálie Kohoutová. "My jsme nicméně točili vtipný film z prostředí okresního přeboru, kde bohužel došlo k diskriminaci jednoho týmu," říká dále. V návaznosti na Provazníkovo tvrzení, že zrušením akce se "zabránilo bůhví čemu", byť se "třeba nemuselo nic stát" režisérka uvádí, že se ukázalo, že promítání filmu ´o cikánech ve spolupráci s HateFree´ je pro jednu skupinu fanoušků nezkousnutelné. Lidé v internetových diskuzích se často vulgárním způsobem ohrazují právě vůči spojení filmu s kampaní HateFree, která je distribučním partnerem filmu.

"Na fanouškovských fórech jsem četla pár příspěvků, které mě docela vyděsily. (...) Současně si ale myslím, že násilným výhrůžkám se ustupovat nemá," říká Kohoutová.

Distribuční partner filmu HC Roma, zástupci kampaně HateFree Culture, uvedli už svém Facebooku, že rozhodnutí vedení chápou, podle jejich názoru však nelze ustupovat lidem, kteří používají výhrůžky jako formu vymezení se proti názorům, se kterými nesouhlasí.

"O to větší radost mi včera udělalo, že nám zavolali jiní fanoušci Bohemians, s tím, že je zrušení akce mrzí," říká Kohoutová, která hovoří i o tom, že film byl původně plánovaný jako jakási "fúze", která přiblíží klubové diváky, kteří by na fotbalový stadion nejspíš jinak nepřišli, s fotbalovými fanoušky, kteří naopak nebývají častými návštěvníky klubových kin. "My se budeme každopádně snažit film promítnout později, snad na jiném stadionu," dodává.

Snímek přibližuje rasovou problematiku očima klubu okresního přeboru, převážně složeného z romských hráčů. V předpremiéře už jej mohli zhlédnout diváci festivalu v Karlových Varech.

Přečteno: 2794x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Monitoring, Film, Sport, Rozálie Kohoutová, Fotbal, Domácí, Kultura, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo