romea - logo
20. srpna 2019 (úterý)
svátek má Bernard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Protiuprchlický hoax: Romští brigádníci jeli z chmelu, podle zaměstnanců benzínky se tajně převáželi uprchlíci

2.6.2016 12:56
Protiuprchlický hoax šíří zaměstanci benzínové pumpy Gold u Mohelnice (FOTO: Romea.cz)
Protiuprchlický hoax šíří zaměstanci benzínové pumpy Gold u Mohelnice (FOTO: Romea.cz)

Internetem se šíří další hoax o uprchlících, tentokrát ho rozšířili zaměstnanci benzínové pumpy Gold u Mohelnice. Ti pokládali autobus slovenských Romů, kteří jeli z chmelové brigády domů, za skupinu uprchlíků.

"Další přemísťování migrantů bez vědomí široké veřejnosti. Soudíme dle přesunu v 1 hod ráno bez asistence policie. Samozřejmě média a tisk mlčí. Sdílejte, ať všichni vidí, co se u nás ve skutečnosti děje a jak se u nás migranti chovají. Naštěstí byla naše obsluha pohotová a včas se na prodejně stihla zamknout," píše se na facebookové profilu benzínky.

Záznam z bezpečnostní kamery, který benzínka na Facebooku vystavila si přehrálo už přes 370 tisíc lidí a sdílelo ho skoro 12 tisíc lidí.

Na videu z 27. května v noci je vidět jak skupina Romů vystupuje na benzínce z autobusu a dva se mezi sebou hádají. Ostatní je od sebe odtahují. Drobná a krátká strkanice se uklidňuje.

Zaměstnanci zavolali na skupinku policisty, kteří když přijeli, neměli už co řešit. Podle policie nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání, ani ke škodě na zdraví či majetku.

"Osoby, které se na videu nacházejí, jsou brigádníci ze Slovenska, kteří se vraceli z chmelové brigády v České republice zpátky na Slovensko. Na zmíněné benzínové pumpě zastavili, vystoupili a mezi některými jedinci došlo k hádce a následné potyčce," potvrdila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová pro Blesk.cz.

Zaměstnanci i navzdory upřesnění informací z oficiálních policejních zdrojů napsali na svůj Facebook protiuprchlický status, který rozpoutal rasistickou diskuzi.

"Postřílejte tu verbež a je klid," píše jeden z uživatelů Facebooku. "Říkám to už snad po tisící : Střílet. .... střílet. ....střílet. ..... a zase jenom střílet - už při prvním pokusu o vstup do Evropy !!!" píše další. "Kalašnikov a plnej zásobník ostrejch by to vyřešil okamžitě," navrhuje se v dalším nenávistném komentáři

Objevily se však i komentáře, které zaměstnance benzínky kritizují. "Csgold - snad jste si vědom toho, že za šíření poplašných zpráv Vám hrozí vězení ...?" píše se pod videem. "A to vám poradila PR agentura nebo vy sami? Každopádně super, ale u vás tankovat nikdy nebudu," píše další uživatel Facebooku.

Podle Rendlové se jedná o další z řady případů, kdy občané mylně pokládají druhé za uprchlíky. „Lidé zejména na sociálních sítích popisují události, kterých byli svědkem, avšak všechny cizince či cizokrajně vypadající osoby mylně považují za běžence, kteří se svévolně pohybují po našem území bez vědomí policie,“ dodala mluvčí pro Blesk.cz.

Přečteno: 1654x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Uprchlíci, Rasismus, Extremismus, Internet, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo