romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Protiuprchlický hoax: Romští brigádníci jeli z chmelu, podle zaměstnanců benzínky se tajně převáželi uprchlíci

2.6.2016 12:56
Protiuprchlický hoax šíří zaměstanci benzínové pumpy Gold u Mohelnice (FOTO: Romea.cz)
Protiuprchlický hoax šíří zaměstanci benzínové pumpy Gold u Mohelnice (FOTO: Romea.cz)

Internetem se šíří další hoax o uprchlících, tentokrát ho rozšířili zaměstnanci benzínové pumpy Gold u Mohelnice. Ti pokládali autobus slovenských Romů, kteří jeli z chmelové brigády domů, za skupinu uprchlíků.

"Další přemísťování migrantů bez vědomí široké veřejnosti. Soudíme dle přesunu v 1 hod ráno bez asistence policie. Samozřejmě média a tisk mlčí. Sdílejte, ať všichni vidí, co se u nás ve skutečnosti děje a jak se u nás migranti chovají. Naštěstí byla naše obsluha pohotová a včas se na prodejně stihla zamknout," píše se na facebookové profilu benzínky.

Záznam z bezpečnostní kamery, který benzínka na Facebooku vystavila si přehrálo už přes 370 tisíc lidí a sdílelo ho skoro 12 tisíc lidí.

Na videu z 27. května v noci je vidět jak skupina Romů vystupuje na benzínce z autobusu a dva se mezi sebou hádají. Ostatní je od sebe odtahují. Drobná a krátká strkanice se uklidňuje.

Zaměstnanci zavolali na skupinku policisty, kteří když přijeli, neměli už co řešit. Podle policie nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání, ani ke škodě na zdraví či majetku.

"Osoby, které se na videu nacházejí, jsou brigádníci ze Slovenska, kteří se vraceli z chmelové brigády v České republice zpátky na Slovensko. Na zmíněné benzínové pumpě zastavili, vystoupili a mezi některými jedinci došlo k hádce a následné potyčce," potvrdila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová pro Blesk.cz.

Zaměstnanci i navzdory upřesnění informací z oficiálních policejních zdrojů napsali na svůj Facebook protiuprchlický status, který rozpoutal rasistickou diskuzi.

"Postřílejte tu verbež a je klid," píše jeden z uživatelů Facebooku. "Říkám to už snad po tisící : Střílet. .... střílet. ....střílet. ..... a zase jenom střílet - už při prvním pokusu o vstup do Evropy !!!" píše další. "Kalašnikov a plnej zásobník ostrejch by to vyřešil okamžitě," navrhuje se v dalším nenávistném komentáři

Objevily se však i komentáře, které zaměstnance benzínky kritizují. "Csgold - snad jste si vědom toho, že za šíření poplašných zpráv Vám hrozí vězení ...?" píše se pod videem. "A to vám poradila PR agentura nebo vy sami? Každopádně super, ale u vás tankovat nikdy nebudu," píše další uživatel Facebooku.

Podle Rendlové se jedná o další z řady případů, kdy občané mylně pokládají druhé za uprchlíky. „Lidé zejména na sociálních sítích popisují události, kterých byli svědkem, avšak všechny cizince či cizokrajně vypadající osoby mylně považují za běžence, kteří se svévolně pohybují po našem území bez vědomí policie,“ dodala mluvčí pro Blesk.cz.

Přečteno: 1692x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Uprchlíci, Rasismus, Extremismus, Internet, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo