romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prymula tvrdí, že romské osady na Slovensku jsou pro Česko problém kvůli nákaze. Vyjádření je plné předsudků, není to pravda, reaguje Peter Pollák

20.5.2020 12:40
Roman Prymula (vlevo) a Peter Pollák (Koláž: Romea.cz)
Roman Prymula (vlevo) a Peter Pollák (Koláž: Romea.cz)

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula začátkem týdne uvedl, že z hlediska epidemiologické situace považuje za problém romské osady na Slovensku.

„Slovensko je obecně velmi klidné, situace je mnohem příznivější než u nás, s jedinou výjimkou, a to jsou romské osady. Tam příliš mnoho opatření neprobíhá a to pro nás znamená svým způsobem problém, protože právě z těchto osad by mohlo dojít k migraci na naše území,“ řekl podle ČTK Prymula.

Na jeho slova dnes reagoval člen slovenského permanentního krizového štábu a europoslanec Peter Pollák.

„Čekal jsem všechno možné, ale to, že pan náměstek ministerstva zdravotnictví partnerské země bude Slovensko kritizovat navzdory faktu, že v boji proti koronaviru jsme na špičce a zavedli jsme mnoho opatření pro ohrožené skupiny, takovou kritiku jsem opravdu nečekal,“ uvedl pro server Romea.cz.

„Slovenští občané nejsou epidemiologickou hrozbou pro Českou republiku. Konstatování pana náměstka ministerstva zdravotnictví je plné stereotypů a předsudků, faktem je, že Slovensko je jedinou zemí v Evropě, která se v boji proti koronaviru výrazným způsobem věnovala i ohroženým romským lokalitám. Slovensku se podařilo reagovat hned v počáteční fázi, po příchodu navrátilců ze zahraničí jsme identifikovali pozitivní repatrianty a možná ohniska nákazy eliminovali už v zárodku. Opatření jsou vysoce efektivní a Slovensko není pro Českou republiku hrozbou. Jsem přesvědčený, že Česká republika se dokáže bezproblémově vypořádat i s případným odchodem pana Prymuly z pozice náměstka ministerstva zdravotnictví,“ uvedl pro Romea.cz Peter Pollák.

Situace v osadách zůstala pod kontrolou

Slovensko začalo s testováním na COVID-19 v prvních 33 vytipovaných romských osadách začátkem dubna. Vznikl plán boje s koronavirem, který představil současný premiér Igor Matovič spolu s Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou. S testováním pomáhala armáda, lidé s pozitivním výsledkem byli izolováni v karanténě.

Na šíření rizik viru v sociálně vyloučených lokalitách upozorňovaly vládu už koncem března i neziskové organizace. Některé vládu později také vyzvaly, aby se při řešení situace v romských osadách vyvarovala diskriminačních opatření a stigmatizování Romů jako původců nákazy.

"I testování v Žehre probíhá bez jakýchkoliv komplikací - profesionálně, uctivě a klidně,“ hodnotila situaci zmocněnkyně Bučková. Právě v romské osadě Dreveník v obci Žehra, kde se nákaza rozšířila, přistoupil krizový štáb k rozdělení na čtyři zóny, vzniku karanténního střediska a plošnému testování. Podobně jako v ostatních osadách, ve kterých musela být zavedena epidemiologická opatření, zůstala i v Žehre situace pod kontrolou. 

Některá prohlášení Romana Prymuly vzbudila pozornost už dříve. V neděli 22.března v České televizi uvedl, že omezení na hranicích mohou trvat i dva roky – v závislosti na zvládání epidemie v ostatních zemích.

Téměř v půlce května pak také v souvislosti s uvolňováním opatření uvedl, že by se lidé měli vzdát větších sociálních interakcí a měli by žít v malých komunitách o velikosti několika rodin. 

Přečteno: 1953x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Zdravotnictví, Romské osady, Slovensko, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo