romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rada Evropy opět kritizuje ČR. Za sterilizace a otálení s výkupem vepřín v Letech

4.11.2016 15:26
Nils Muižnieks (FOTO: www.coe.int)
Nils Muižnieks (FOTO: www.coe.int)

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks opět vyzval českou vládu, aby zlepšila přístup Romů ke vzdělání a bydlení. V dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, který dnes zveřejnil na stránkách RE, komisař též žádá, aby Česko urychlilo integraci zdravotně postižených a zajistilo odškodnění pro oběti nucených sterilizací. Muižnieks rovněž naléhá na vládu, aby zrušila vepřín v Letech na Písecku, který se nachází poblíž památníku romským obětem.

Dopis komisaře RE je datován 7. říjnem letošního roku, ale dnes byl spolu s odpovědí premiéra Sobotky z tohoto týdne zveřejněn na webových stránkách Rady Evropy. Sobotka v dopise komisaře informoval o vývoji v jednotlivých kritizovaných oblastech a ujistil ho, že lidská práva menšin jsou jednou z priorit vlády.

Podle Muižniekse řada opatření přijatých českou vládou v posledních letech nepřinesla ve vzdělávání Romů žádnou reálnou významnou změnu. Komisař RE tvrdí, že romské děti stále tvoří příliš velké procento ve speciálních školách a třídách a jsou segregovány ve školách a třídách jen pro Romy.

Komisař RE rovněž Sobotkovi připomněl, že již v roce 2013 vyjádřil obavy z územní segregace Romů, kteří jsou prý ve velké míře ubytováváni na předměstích měst a v sociálních bytech nižší kategorie. Podivil se také nad tím, že provozovatelé ubytoven pro Romy stanovují přemrštěné nájemné, které pak inkasují od státu ze sociálních dávek.

Komisař v dopise rovněž vyjádřil obavy nad "vzrůstající xenofobií a intolerancí v české společnosti". V této souvislosti jako příklad uvedl výrok ministra financí Andreje Babiše ze začátku září. Babiš podle médií řekl, že do tábora v Letech na Písecku byli posíláni ti, kdož nechtěli pracovat. Za výrok, který mnozí označili za popírání holokaustu, se později omluvil, prý byl vytržen kontextu.

Muižnieks také vyzval českou vládu, aby konečně zrušila vepřín, který se nachází poblíž památníku romským obětem v Letech na Písecku, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Místo by podle komisaře mělo být důstojným památníkem Romů, kteří tam přišli o život.

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks zopakoval, že ex gratia postup kompenzace pro oběti nedobrovolné sterilizace je nejlepší způsob, jak je odstranit. Ve svém dopise komisař uvádí, že mnoho dalších členských států Rady Evropy, a sice Rakousko, Německo, Norsko, Švédsko a Švýcarsko, převzaly odpovědnost za politiku sterilizace, které v minulosti vedly k porušování lidských práv, a zavedly zvláštní prostředky pro ty, které byly nuceny podstoupit takový zásah.

Rada Evropy kritizuje postup vůči obětem sterilizací

Muižnieks také zopakoval svůj návrh na zřízení mimosoudního mechanismu pro kompenzace romských žen, které byly v minulých desetiletích oběťmi nucených sterilizací. Některé z nich totiž už nemohou kvůli promlčení dostat odškodné soudní cestou. Uvedl, že stávající tříletá promlčecí lhůta v takových případech "pracuje proti oběti, protože trvá několik let, než oběti poznají povahu a následky škody, kterou utrpěly".

Navzdory tomu, že naprostá většina těchto případů byla promlčena, v odpovědi premiér Sobotka tvrdí, že vláda stále věří v jednotlivé žaloby, které jsou podle něj pro poškozené nejlepším způsobem, jak se dobrat satisfakce. Sobotka popisuje, že navrhovaná legislativa státem hrazeného poskytování právní pomoci se rozšíří o typy soudních řízení, pro které může být poskytována právní pomoc zdarma nebo za „rozumnou cenu“. Bude přitom pamatováno jak na státní příspěvky na poplatky za administrativní řízení na správním soudě, tak i na ústavním. Budou-li oběti protiprávních sterilizací spadat do kategorie, která má nárok na bezplatnou právní pomoc, tak ji obdrží.

Elena Gorolová, která sama prodělala nedobrovolnou sterilizaci a dnes pomáhá ostatním se stejnou zkušeností usilovat o nápravu ve spolupráci s Českým helsinským výborem, reagovala na premiérovo posouzení situaci takto: "Je to jen trval na tom, co řekl dříve, ale pro většina z nás, žaluje nemá smysl jednou za ty tři roky uplynuly. Už jsme se snažily udělat vše, co můžeme. Nevím, proč se rozhodly čelit tomuto problému tímto způsobem. Je to smutné. "

Komisař RE přivítal poslední změny občanského zákoníku týkající se osob se zdravotním postižením, nicméně vyzval ČR k rezolutní akci, aby tito lidé, včetně dětí, mohli žít nezávisle a byli integrováni do společnosti.

Přečteno: 2618x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada Evropy, Menšiny, Bohuslav Sobotka



HLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo