romea - logo
26. dubna 2018 (čtvrtek)
svátek má Oto
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rada Evropy opět kritizuje ČR. Za sterilizace a otálení s výkupem vepřín v Letech

4.11.2016 15:26
Nils Muižnieks (FOTO: www.coe.int)
Nils Muižnieks (FOTO: www.coe.int)

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks opět vyzval českou vládu, aby zlepšila přístup Romů ke vzdělání a bydlení. V dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, který dnes zveřejnil na stránkách RE, komisař též žádá, aby Česko urychlilo integraci zdravotně postižených a zajistilo odškodnění pro oběti nucených sterilizací. Muižnieks rovněž naléhá na vládu, aby zrušila vepřín v Letech na Písecku, který se nachází poblíž památníku romským obětem.

Dopis komisaře RE je datován 7. říjnem letošního roku, ale dnes byl spolu s odpovědí premiéra Sobotky z tohoto týdne zveřejněn na webových stránkách Rady Evropy. Sobotka v dopise komisaře informoval o vývoji v jednotlivých kritizovaných oblastech a ujistil ho, že lidská práva menšin jsou jednou z priorit vlády.

Podle Muižniekse řada opatření přijatých českou vládou v posledních letech nepřinesla ve vzdělávání Romů žádnou reálnou významnou změnu. Komisař RE tvrdí, že romské děti stále tvoří příliš velké procento ve speciálních školách a třídách a jsou segregovány ve školách a třídách jen pro Romy.

Komisař RE rovněž Sobotkovi připomněl, že již v roce 2013 vyjádřil obavy z územní segregace Romů, kteří jsou prý ve velké míře ubytováváni na předměstích měst a v sociálních bytech nižší kategorie. Podivil se také nad tím, že provozovatelé ubytoven pro Romy stanovují přemrštěné nájemné, které pak inkasují od státu ze sociálních dávek.

Komisař v dopise rovněž vyjádřil obavy nad "vzrůstající xenofobií a intolerancí v české společnosti". V této souvislosti jako příklad uvedl výrok ministra financí Andreje Babiše ze začátku září. Babiš podle médií řekl, že do tábora v Letech na Písecku byli posíláni ti, kdož nechtěli pracovat. Za výrok, který mnozí označili za popírání holokaustu, se později omluvil, prý byl vytržen kontextu.

Muižnieks také vyzval českou vládu, aby konečně zrušila vepřín, který se nachází poblíž památníku romským obětem v Letech na Písecku, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Místo by podle komisaře mělo být důstojným památníkem Romů, kteří tam přišli o život.

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks zopakoval, že ex gratia postup kompenzace pro oběti nedobrovolné sterilizace je nejlepší způsob, jak je odstranit. Ve svém dopise komisař uvádí, že mnoho dalších členských států Rady Evropy, a sice Rakousko, Německo, Norsko, Švédsko a Švýcarsko, převzaly odpovědnost za politiku sterilizace, které v minulosti vedly k porušování lidských práv, a zavedly zvláštní prostředky pro ty, které byly nuceny podstoupit takový zásah.

Rada Evropy kritizuje postup vůči obětem sterilizací

Muižnieks také zopakoval svůj návrh na zřízení mimosoudního mechanismu pro kompenzace romských žen, které byly v minulých desetiletích oběťmi nucených sterilizací. Některé z nich totiž už nemohou kvůli promlčení dostat odškodné soudní cestou. Uvedl, že stávající tříletá promlčecí lhůta v takových případech "pracuje proti oběti, protože trvá několik let, než oběti poznají povahu a následky škody, kterou utrpěly".

Navzdory tomu, že naprostá většina těchto případů byla promlčena, v odpovědi premiér Sobotka tvrdí, že vláda stále věří v jednotlivé žaloby, které jsou podle něj pro poškozené nejlepším způsobem, jak se dobrat satisfakce. Sobotka popisuje, že navrhovaná legislativa státem hrazeného poskytování právní pomoci se rozšíří o typy soudních řízení, pro které může být poskytována právní pomoc zdarma nebo za „rozumnou cenu“. Bude přitom pamatováno jak na státní příspěvky na poplatky za administrativní řízení na správním soudě, tak i na ústavním. Budou-li oběti protiprávních sterilizací spadat do kategorie, která má nárok na bezplatnou právní pomoc, tak ji obdrží.

Elena Gorolová, která sama prodělala nedobrovolnou sterilizaci a dnes pomáhá ostatním se stejnou zkušeností usilovat o nápravu ve spolupráci s Českým helsinským výborem, reagovala na premiérovo posouzení situaci takto: "Je to jen trval na tom, co řekl dříve, ale pro většina z nás, žaluje nemá smysl jednou za ty tři roky uplynuly. Už jsme se snažily udělat vše, co můžeme. Nevím, proč se rozhodly čelit tomuto problému tímto způsobem. Je to smutné. "

Komisař RE přivítal poslední změny občanského zákoníku týkající se osob se zdravotním postižením, nicméně vyzval ČR k rezolutní akci, aby tito lidé, včetně dětí, mohli žít nezávisle a byli integrováni do společnosti.

Přečteno: 2563x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada Evropy, Menšiny, Bohuslav SobotkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Malé romské děti se svými rodiči utíkají před neonacisty, kteří 21. 4. 2018 zaútočili na jejich tábor na Ukrajině (FOTO: repro Youtube.com)

videoŠílené video z pogromu na Romy na Ukrajině: Neonacisté vyhánějí malé romské děti, házejí po nich kamení a stříkají slzný plyn

26.4.2018 1:55
Jak již server Romea.cz informoval členové ukrajinské neonacistické organizace C14 v sobotu 21. dubna vypálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Na internetu se nyní objevily záběry z tohoto pogromu.
 celý článek

Michal Horáček 8. 4. 2018 při oslavách Mezinárodního dne Romů. (FOTO: Archiv Ara Art)

Michal Horáček pro Romea.cz: Je třeba rozšiřovat romskou elitu. Čím více bude doktorů z romské komunity, tím blahodárnější to bude pro všechny

23.4.2018 20:00
Michal Horáček je spisovatel, producent, textař, vystudoval antropologii a stal se jedním z kandidátů na prezidenta. V letošním roce přijal pozvání Ara Artu a promluvil na oslavách Mezinárodního dne Romů v divadle Archa.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Ukrajinští pravicoví radikálové zapálili romský tábor v Kyjevě

23.4.2018 16:08
Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Radikální nacionalisté předtím dali obyvatelům tábora ultimátum, aby do soboty lokalitu vyklidili. Pravicoví extremisté teď vyhrožují, že ve žhářských útocích budou pokračovat. Informuje o tom slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo