romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rada postižených požaduje, aby soud zastavil vydávání sKaret. Hovoří o nepřímé diskriminaci

Praha, 26.6.2012 15:06, (ROMEA - AKTUALIZACE)
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) nesouhlasí se zavedením sociálních karet, přes které se mají vyplácet dávky. Obrátila se proto na soud. Žádá ho, aby vydávání sKaret zakázal do doby, než by se projednala senátní novela o jejich používání. Uvedl to dnes předseda rady Václav Krása.

Soud by měl o návrhu NRZP na předběžné opatření rozhodnout do sedmi dnů. Ministerstvo práce podle své mluvčí Viktorie Plívové nyní začíná karty vydávat.

Radě vadí, že by lidé už neměli dostávat peníze od státu složenkami či na vlastní bankovní konto, ale na účet k sKartě. Museli by si je pak vybírat z bankomatu či přeposílat. Podle právníka NRZP Jana Hutaře nové tiskopisy žádostí možnost volby zasílání dávek už neobsahují. "Má to vysloveně diskriminační charakter. Je to klasická ukázka nepřímé diskriminace. Dopadá to na postižené, kteří nejsou schopni používat bankomat," uvedl Hutař. Podle něj by se to týkalo stovek tisíc příjemců dávek. Právník dodal, že rada chystá kvůli kartám žalobu.

Novelu, která má podle Krásy "vyloučit platební funkci" sKaret u všech dávek kromě těch v hmotné nouzi, předložil místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD). Návrh počítá s tím, že by se slova o platební funkci z několika zákonů vypustila. Peníze by pak člověk dostával poukázkou či na své konto. Plastiková kartička by také dál sloužila jako průkazka pro postižené, popsal Hutař.

Mluvčí ministerstva uvedla, že zasílání peněz složenkou bude ale letos dál možné. "V této době budou vznikat navazující komerční produkty podle poptávky na zajištění zasílání složenkou typu B či donášky do místa bydliště. Po uplynutí této doby si služby bude hradit každý sám, pokud nebude uznán jeho požadavek na donášku peněz jako oprávněný," uvedla Plívová.

Podle Krásy je nepřijatelné, aby si klient platil za to, že mu stát posílá pomoc. S-Karty zavádí reforma ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). V tendru zvítězila Česká spořitelna. Ročně přes ni proteče na dávkách asi 80 miliard korun. Karty plánují úřady práce podle svého generálního ředitele Jiřího Kubeši nejdřív vyzkoušet asi na 5000 klientů. Běžně by pak lidé měli plastikové kartičky dostávat zřejmě od září. Do konce roku by se jich měl rozdat milion.

Zasílání prostředků z osobního účtu přes poštovní poukázku nyní používá u České spořitelny 600 klientů měsíčně, oznámil ČTK mluvčí banky Jan Holinka. "Toto číslo se stále snižuje, protože služba je relativně drahá a komplikovaná," dodal s tím, že první výběr i převod peněz bude bezplatný. Složenka podle Holinky bude zachována pro občany, pro které používání sKarty představovalo ze zdravotních důvodů komplikaci. 

Podle ministerstva práce peníze přijdou na účet k sKartě a příjemci si je vyberou z bankomatu či u obchodníka - takzvaný cash back. Kartou bude možné i platit a dávka se dá převést na vlastní bankovní účet, a to trvalým příkazem, v úřadu práce či bankomatem. I s tím má rada problém. Její vedení podotýká, že kvůli převodu se k penězům člověk dostane se zpožděním dvou i více dní. NRZP vadí i to, že by spořitelna měla přehled o kontech příjemců dávek v jiných bankách. Proti sKartám se stavěla levice a odbory. Podle nich jsou karty výhodné jen pro banky. Plívová uvedla, že díky novince ministerstvo ročně ušetří přes 200 milionů korun. Mluvčí dodala, že podobný systém funguje v Itálii, Británii, Finsku či Polsku.

Přečteno: 521x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo