romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rada vlády pro Romy vyzvala usnesením k prošetření teplické kauzy a k informování o ní

30.6.2021 16:40
Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (ILUSTRAČNÍ FOTO: Úřad vlády ČR)
Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (ILUSTRAČNÍ FOTO: Úřad vlády ČR)

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvala policii, Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a ombudsmana, aby podle svých kompetencí udělali maximum pro vyšetření teplické kauzy. Zaměřit by se měli na policejní zákrok i okolnosti úmrtí Roma, proti němuž policie zasahovala. Rada žádá také zveřejňování informací o průběhu prošetřování. Schválila to dnes ve svém usnesení, které má ČTK k dispozici.

Případ Roma, který po policejním zákroku zemřel, vyvolal ostré reakce zahraničních romských organizací a také protesty doma i v cizině. Policie opakovaně odmítla, že by za mužovým úmrtím byl policejní zásah. Pitva podle ní poranění orgánů či známky dušení neodhalila, muž měl v těle pervitin a zemřel na selhání srdce. Rada v usnesení vyjádřila hlubokou lítost nad mužovým úmrtím.

"Rada vlády pro záležitosti romské menšiny vyzývá všechny odpovědné instituce a orgány, zejména Policii České republiky, GIBS a veřejného ochránce práv, aby ze svých pozic v rámci svých kompetencí učinili maximum pro řádné vyšetření okolností úmrtí pana Stanislava Tomáše, dále předcházejícího zákroku Policie České republiky a všech souvisejících kroků," uvedla rada v usnesení. V jeho dalším bodě žádá policii, GIBS, ombudsmana a také ministerstvo vnitra o zveřejňování "průběžných, transparentních a objektivních" informací o prošetřování.

Romští členové rady požadovali, aby se dnešního jednání účastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Ten je předsedou rady. Z dnešního zasedání se omluvil kvůli své účasti na summitu zemí V4 v polských Katovicích.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) označila přístup romských členek a členů rady při dnešním projednávání teplické kauzy za vstřícný a konstruktivní. Podle Olgy Jeřábkové z úřadu vlády zástupci policejního prezidia členy rady ujistili, že případ ještě není uzavřený a dál se prověřuje. Od Válkové i radních zazněla ale kritika informování o případu. Podle členů rady byla mediální komunikace nešťastná a vyvolala nedůvěru a neklid, přiblížila jednání Jeřábková.

Rada dnes debatovala také o přípravě místa vládního zmocněnce pro Romy, s nímž počítá nová národní integrační strategie s kroky do roku 2030. Diskuse se vedla i o očkování proti covidu.

Přečteno: 1742x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

smrt , Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v Teplicích, Policie, GIBSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo