romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny jednala o práci médií a vzdělávání

Praha, 17.7.2012 17:11, (ROMEA)
Jedno ze dřívějších jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Foto: Archiv Romea.cz.
Jedno ze dřívějších jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Foto: Archiv Romea.cz.

Úřad zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové vydal zprávu ze zasedání Rada vlády pro záležitosti romské menšiny. Zjišťovali jsme k tomu podrobnosti. Jednání vedla zmocněnkyně vlády pro lidská práva a výkonná místopředsedkyně rady Monika Šimůnková (předsedou je premiér Petr Nečas, který byl v té době v Poslanecké sněmovně).

Agentura 

Diskutovalo se o mnoha bodech, jednání trvalo několik hodin. Krom jiného byli členové rady seznámeni s návrhem na přejmenování Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách, který bude příští týden schvalovat vláda. Název zůstává prakticky stejný, jen by se odstranil konec "v romských lokalitách". Vláda ovšem bude příští týden jednat o budoucnosti Agentury po roce 2012 jako takové, takže název nakonec nemusí být tou nejdůležitější věcí, která se jí týká.

Kritika médií

Podle Patrika Bangy, jednoho z občanských členů rady, byl nezajímavějším bodem příspěvek Kateřiny Kalistové, předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, s níž se diskutovaly možnosti, jakým nejúčinnějším způsobem se lze bránit proti mediálnímu osočování Romů. Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny sice v květnu vydali tiskovou zprávu, v níž kritizovali TV Nova a další média, ale Radě pro rozhlasové a televizní vysílání  stížnost nezaslali, takže se tímto problémem nemohla zabývat.

Banga se má příští týden s Kalistovou sejít a probrat s ní podrobnosti. "Čekáme také na analýzu, kterou jsme ohledně vysílání TV Nova zadali. Podle jejích výsledků budeme postupovat dál," řekl Banga serveru Romea.cz.

Vzdělávání 

"Bylo to hodně nahuštěné, probrali jsme toho hodně, ale stálo to opravdu za to," řekla serveru Romea.cz zmocněnkyně Monika Šimůnková. Nejlepší pocit měla z jednání o inkluzi ve vzdělávání. Tentokrát to podle ní bylo jiné než jindy.

"Dříve to probíhalo tak, že zástupce ministerstva školství jen něco odříkal a pak se nic nedělo. Tentokrát to mělo reálné obrysy. Hovořil tam zmocněnec ČR před Evropským soudem pro lidská práva Vít Schorm, který upozornil na problémy plynoucí z nedostatečného naplňování rozsudku v kauze D. H. a ostatní versus Česká republika," řekla Šimůnková. Rozsudek se týkal neoprávněného zařazování romských dětí do zvláštních škol (speciálních, praktických).

"Podle pana Schorma by Česká republika kvůli tomu mohla mít velké problémy," dodala zmocněnkyně. Vedle toho na jednání rady hovořily i zástupkyně Veřejného ochránce práv, které referovaly o nedávno zveřejněných výsledcích výzkumu podílu romských dětí v bývalých zvláštních školách v České republice. "A pan Jakub Stárek, vrchní ředitel sekce vzdělávání na ministerstvu školství, potom odpovídal na mnoho dotazů, diskuse byla velmi živá.Mám z toho dobrý pocit, že se konečně něco pohne," dodala Šimůnková.

Zástupci organizací

Na jednání rady byli také pozváni zástupci romských organizací. Představitelé Celostátní asociace Romů v ČR zde hovořili o svém setkání s premiérem Petrem Nečasem.

Svá témata zde prezentoval i Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Vznesl zde dnes už permanrntní požadavek, aby vláda nechala odstranit vepřín z míst, kde dříve stával koncentrační tábor v Letech u Písku. A navrhl, aby Dokumentační středisko, které má nově vzniknout v Hodoníně u Kunštátu, kde byl za protektorátu druhý tzv. Cikánský tábor, bylo umístěno v Praze nebo v Brně. "Mělo by to být na důstojném místě, kam se podívá co nejvíc lidí," řekl Růžička Romea.cz.

Rada také vzala na vědomí Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2011. V této zprávě jsou velmi důkladně popsány všechny oblasti integrace Romů do společnosti, včetně jejich finančních nákladů, a doporučení do budoucna. Zpráva bude projednána vládou nejbližších týdnech.

Přečteno: 987x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Vzdělávání, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo