romea - logo
23. dubna 2019 (úterý)
svátek má Vojtěch
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny má 5 nových členů. Známe jejich jména

15.1.2019 14:30
Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Vláda v pátek 11.1.2019 schválila jmenování pěti nových členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Novými členy jsou bývalý voják z povolání Zdeněk Guži, vedoucí oddělení koncepcí na Magistrátu města Ústí nad Labem Jan Husák, Simon Slanina, který pracuje jako asistent poslance Petra Pávka (STAN), facilitátor Rady Evropy pro inkluzi Tomáš Ščuka a Iveta Theuserová, vedoucí Sociální protidrogové poradny v Mostě.

Výzvu k zasílání nominací zveřejnila Rada vlády 3. srpna 2018, vzhledem k tomu, že třem členům Rady za občanskou část končilo čtyřleté funkční období. Do uzávěrky se sešlo 24 nominací, kdy každý zájemce zaslal spolu s formulářem motivační dopis a dvě doporučení. Vybraní zájemci pak byli pozváni k osobním pohovorům.

Martina Horváthová, místopředsedkyně Rady vlády pro Romea.cz vysvětlila, proč je nakonec nových členů 5: „V době nominačního procesu na post člena Rady vlády pro záležitosti romské menšiny rezignoval pan Jan Kudry. Rada tak vládě předložila ke schválení další dva nominované kandidáty. Vláda schválila oba, a proto je ve finále nových členů 5.“

Podle statutu Rady jsou občanskými členy představitelé občanské společnosti, kteří aktivně pracují na zlepšení postavení Romů ve společnosti a významně přispívají k jejich integraci, a zástupci akademické obce. Kandidáti by měli mít dobrý přehled o aktuální legislativě, implementaci politik v oblasti romské integrace, případně etnoemancipačních projektech. Členové a členky Rady mají dle statutu Rady povinnost se účastnit jednání Rady a zároveň by měli být ochotní se svědomitě zapojit v rámci svých možností do činností poradních orgánů Rady. Členství v Radě není honorováno, mají však nárok na úhradu cestovních nákladů.

 "Členství v radě, je možnost jak prezentovat na vládní úrovni aktuální a skutečné potřeby lidí v naší komunitě. Situace se dlouhodobě nezlepšuje a o tom je třeba vážně a hlasitě hovořit. Svými pracovními zkušenostmi ať už z lokální či mezinárodní úrovně, se budu snažit přispět ke zlepšení tohoto společenského problému," uvedl pro Romea.cz Tomáš Ščuka ke svému novému členství v Radě.

K vlivu Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Ščuka dodává: "Samozřejmě nejsme zákonodárci. Členství v poradním orgánu má své limity. Takže jistou skepsi našich lidí v tento orgán chápu. Jde však o jedinou vládní platformu s romskou participací. Je třeba si také uvědomit, že potřebné změny za nás nikdo neudělá. Nebuďme proto hned kritičtí, negativismus nám totiž nepomůže. Naopak využívejme dosavadní reálné možnosti k prosazení potřebných změn."

Jako šanci otevřít některá témata vidí své členství v Radě i Iveta Theuserová, která už byla jednou Radou pozvána jako host a fungování Rady tak měla možnost vidět zblízka. "Silou Rady je poukázat na témata a záleží pak na dalších orgánech, jestli budou náměty realizovány i v praxi. Vzhledem k tomu, že pracuju jako vedoucí sociální pracovnice drogové poradny, je pro mě drogová problematika prioritní téma," uvedla pro Romea.cz Theuserová.

Jeden z klíčových úkolů, kterým se bude Rada věnovat je příprava Strategie romské integrace 2021 – 2027, jež je jednou z podmínek pro čerpání Evropských fondů v příštím programovém období.

Jmenovací dekrety by novým členům měl předat předseda Rady vlády Andrej Babiš při příležitosti nejbližšího zasedání, které je naplánované na 21. února 2019.

STÁVAJÍCÍ OBČANŠTÍ ČLENOVÉ

 • Bc. Martina Horváthová, místopředsedkyně Rady, členkou Rady jmenována usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 352.
 • Mgr. Alica Sigmund Heráková, občanská členka Rady
  Jmenována usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147
 • Ján Balog, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Petr Torák, MBE, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147
 • František Bikár, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Mgr. Lucie Fuková, občanská členka Rady
  Jmenována usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Doc. PhDr. et PhDr. Martin Kaleja, Ph.D., občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Nikola Taragoš, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147
 • PhDr. Renata Köttnerová, občanská členka Rady
  Jmenována usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Čeněk Růžička, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Bc. Edita Stejskalová, občanská členka Rady
  Jmenována usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Josef Stojka, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147
 • Štefan Oláh, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147

NOVÍ OBČANŠTÍ ČLENOVÉ

 • Zdeněk Guži
 • Jan Husák
 • Simon Slanina
 • Tomáš Ščuka
 • Iveta Theuserová

DALŠÍ ČLENOVÉ

 • Andrej Babiš, předseda Rady, předseda vlády České republiky a
 • PhDr. Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně
 • Ing. Ivo Šrámek, náměstek pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální, ministerstvo zahraničních věcí, náměstek ministra sekce 06 - Veřejné rozpočty, ministerstvo financí
 • doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., ministr kultury
 • Ing. Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
 • Ing. Robert Plaga, PhD., ministr školství, mládeže a tělovýchovy
 • Jan Hamáček, ministr vnitra
 • Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc., ministryně práce a sociálních věcí
 • prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví
 • RNDr. Petr Pospíšil, Svaz měst a obcí
 • Jiří Navrátil, Asociace krajů ČR
Přečteno: 1837x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo