romea - logo
20. října 2019 (neděle)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny má 5 nových členů. Známe jejich jména

15.1.2019 14:30
Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Vláda v pátek 11.1.2019 schválila jmenování pěti nových členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Novými členy jsou bývalý voják z povolání Zdeněk Guži, vedoucí oddělení koncepcí na Magistrátu města Ústí nad Labem Jan Husák, Simon Slanina, který pracuje jako asistent poslance Petra Pávka (STAN), facilitátor Rady Evropy pro inkluzi Tomáš Ščuka a Iveta Theuserová, vedoucí Sociální protidrogové poradny v Mostě.

Výzvu k zasílání nominací zveřejnila Rada vlády 3. srpna 2018, vzhledem k tomu, že třem členům Rady za občanskou část končilo čtyřleté funkční období. Do uzávěrky se sešlo 24 nominací, kdy každý zájemce zaslal spolu s formulářem motivační dopis a dvě doporučení. Vybraní zájemci pak byli pozváni k osobním pohovorům.

Martina Horváthová, místopředsedkyně Rady vlády pro Romea.cz vysvětlila, proč je nakonec nových členů 5: „V době nominačního procesu na post člena Rady vlády pro záležitosti romské menšiny rezignoval pan Jan Kudry. Rada tak vládě předložila ke schválení další dva nominované kandidáty. Vláda schválila oba, a proto je ve finále nových členů 5.“

Podle statutu Rady jsou občanskými členy představitelé občanské společnosti, kteří aktivně pracují na zlepšení postavení Romů ve společnosti a významně přispívají k jejich integraci, a zástupci akademické obce. Kandidáti by měli mít dobrý přehled o aktuální legislativě, implementaci politik v oblasti romské integrace, případně etnoemancipačních projektech. Členové a členky Rady mají dle statutu Rady povinnost se účastnit jednání Rady a zároveň by měli být ochotní se svědomitě zapojit v rámci svých možností do činností poradních orgánů Rady. Členství v Radě není honorováno, mají však nárok na úhradu cestovních nákladů.

 "Členství v radě, je možnost jak prezentovat na vládní úrovni aktuální a skutečné potřeby lidí v naší komunitě. Situace se dlouhodobě nezlepšuje a o tom je třeba vážně a hlasitě hovořit. Svými pracovními zkušenostmi ať už z lokální či mezinárodní úrovně, se budu snažit přispět ke zlepšení tohoto společenského problému," uvedl pro Romea.cz Tomáš Ščuka ke svému novému členství v Radě.

K vlivu Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Ščuka dodává: "Samozřejmě nejsme zákonodárci. Členství v poradním orgánu má své limity. Takže jistou skepsi našich lidí v tento orgán chápu. Jde však o jedinou vládní platformu s romskou participací. Je třeba si také uvědomit, že potřebné změny za nás nikdo neudělá. Nebuďme proto hned kritičtí, negativismus nám totiž nepomůže. Naopak využívejme dosavadní reálné možnosti k prosazení potřebných změn."

Jako šanci otevřít některá témata vidí své členství v Radě i Iveta Theuserová, která už byla jednou Radou pozvána jako host a fungování Rady tak měla možnost vidět zblízka. "Silou Rady je poukázat na témata a záleží pak na dalších orgánech, jestli budou náměty realizovány i v praxi. Vzhledem k tomu, že pracuju jako vedoucí sociální pracovnice drogové poradny, je pro mě drogová problematika prioritní téma," uvedla pro Romea.cz Theuserová.

Jeden z klíčových úkolů, kterým se bude Rada věnovat je příprava Strategie romské integrace 2021 – 2027, jež je jednou z podmínek pro čerpání Evropských fondů v příštím programovém období.

Jmenovací dekrety by novým členům měl předat předseda Rady vlády Andrej Babiš při příležitosti nejbližšího zasedání, které je naplánované na 21. února 2019.

STÁVAJÍCÍ OBČANŠTÍ ČLENOVÉ

 • Bc. Martina Horváthová, místopředsedkyně Rady, členkou Rady jmenována usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 352.
 • Mgr. Alica Sigmund Heráková, občanská členka Rady
  Jmenována usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147
 • Ján Balog, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Petr Torák, MBE, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147
 • František Bikár, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Mgr. Lucie Fuková, občanská členka Rady
  Jmenována usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Doc. PhDr. et PhDr. Martin Kaleja, Ph.D., občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Nikola Taragoš, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147
 • PhDr. Renata Köttnerová, občanská členka Rady
  Jmenována usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Čeněk Růžička, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Bc. Edita Stejskalová, občanská členka Rady
  Jmenována usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
 • Josef Stojka, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147
 • Štefan Oláh, občanský člen Rady
  Jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147

NOVÍ OBČANŠTÍ ČLENOVÉ

 • Zdeněk Guži
 • Jan Husák
 • Simon Slanina
 • Tomáš Ščuka
 • Iveta Theuserová

DALŠÍ ČLENOVÉ

 • Andrej Babiš, předseda Rady, předseda vlády České republiky a
 • PhDr. Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně
 • Ing. Ivo Šrámek, náměstek pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální, ministerstvo zahraničních věcí, náměstek ministra sekce 06 - Veřejné rozpočty, ministerstvo financí
 • doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., ministr kultury
 • Ing. Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
 • Ing. Robert Plaga, PhD., ministr školství, mládeže a tělovýchovy
 • Jan Hamáček, ministr vnitra
 • Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc., ministryně práce a sociálních věcí
 • prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví
 • RNDr. Petr Pospíšil, Svaz měst a obcí
 • Jiří Navrátil, Asociace krajů ČR
Přečteno: 2048x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo