romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ředitel policie o napadení dítěte Romy v Duchcově: Byla to rvačka pěti dětí. Mezi nimi byl pouze jeden Rom

Duchcov, 5.6.2013 23:12, (ROMEA)
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.

V Duchcově stále panuje nepřátelská nálada mezi majoritním obyvatelstvem a Romy. Napětí nezmírnila ani beseda, kterou svolala starostka Jitka Bártová. Společně s policisty musela vyvracet i fámu, podle které pětice Romů brutálně zmlátila dvanáctiletého chlapce klacky. Lživá informace se šířila prostřednictvím sociálních sítí a jako pravdivou jí vydala i agentura Mediafax. Vypjaté setkání starostka nakonec sama ukončila. Informují o tom servery iDNES.cz a TÝDEN.CZ.

Starostka a ředitel policie vyvraceli fámy

V kulturním domě se sešlo asi 140 lidí. Asi stovka Čechů seděla a čtyřicítka Romů stála podél stěny. Přestože nemají tito Romové s incidenty nic společného a odsuzují je, stali se během debaty terčem verbálních útoků a došlo i na vzájemné hádky.

Lidé na setkání přišli pod dojmem "brutálního napadení" dvanáctiletého chlapce Romy. Chlapec měl být podle zvěstí kolující internetem vážně zraněn a převezen do nemocnice. Ukázalo se, že šlo o fámu, na kterou skočila i agentura Mediafax a vydala jí jako pravdivou zprávu.

Byl to konflikt mezi dětmi. V té skupině byl jeden Rom a čtyři ‚Neromové‘

"Byl to konflikt mezi dětmi. V té skupině byl jeden Rom a čtyři ‚Neromové‘," vyvrátil jednoznačně fámu ředitel teplických policistů Petr Sytař.

Starostka Jitka Bártová setkání svolala i kvůli tomu, aby se vysvětlily některé fámy, které kolovaly městem. "Hovoří se tu o útocích. O zapíchnuté osobě. Povídalo se, že ten napadený chlapec skončil na jednotce intenzivní péče. Nic takového není pravda. V tomhle případě šlo o běžnou dětskou rvačku. To dítě, které útočilo, by mělo normálně dostat od rodičů výprask. Nic se nemuselo řešit přes média," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Bártová. Nepopírá však, že nálada ve městě nepanuje dobrá. "Pozitivní je, že situaci chtějí pořád obě skupiny řešit. Přišly na setkání a ptaly se," dodala starostka.

VIDEO

Debata byla emotivní

"Většina debaty se točila kolem útoku v noci na 18. května, kdy Romové surově napadli manžele vracející se z diskotéky," napsal server iDNES.cz. Češi i Romové se shodují, že za několik zločinů z poslední doby mohou přistěhovalci z poslední doby. Lidé starostce vyčítali, že je přihlašuje. Podle starostky však obec má absolutně nulovou pravomoc to zakázat.

"Bílí" Češi si stěžovali na dvojí metr policie. Tvrdili, že policie iniciátora konfliktu neobvinila z rasismu, přestože sám přiznal, že na napadené manžele křičel, že jsou "zas... gadžové" a "gádžovské mrd..."

"Oni jsou beztrestní," křikl kdosi.

Když chtěla promluvit mladá Romka s tím, že má doma malé dítě a musí domů, opáčil jí urážlivě kdosi z davu: "Má patnáct bráchů, pohlídaj ho."

"My chodíme do práce, vyděláváme na dávky a oni se k nám takhle chovají?" zlobil se další "bílý" Čech.  "Dejte nám práci," reagovala na to Romka. "Běž zametat," dostalo se jí odpovědi.

Podle iDNES.cz však byla občas debata i smysluplná. Třeba když se lidé ptali, jak je možné, že šestnáctiletý útočník byl opilý a požadovali po městské policii kontrolu prodeje alkoholu mladistvým ve městě.

"Během besedy několikrát emoce vzrostly tak, že hrozilo, že někomu ujede ruka," pospla setkání v Duchcově redaktor iDNES.cz. Starostka po necelých dvou hodinách besedu ukončila. "Vymklo se to, děkuji za účast," prohlásila. Další setkání však bude následovat.

Starostka kritizovala Agenturu pro sociální začleňování

Starostka Duchcova Jitka Bártová pak ještě v rozhovoru pro server TÝDEN.CZ zkritizovala Agenturu pro sociální začleňování. "Byla tady velmi kratičce. Předložila nám svůj návrh na řešení situace. Ten jsme neschválili, jen vzali na vědomí. Agentura se urazila a ukončila s námi spolupráci," popsala Bártová. "V době, kdy tady agentura působila, se šuškaly hrozné pomluvy. Někteří o mně říkali, že jsem cikánská teta, protože prý slyšeli, jak mi romské děti říkaly ‚teto', jiní mě zase označili za fašistku," výprávěla on-line deníku TÝDEN.CZ starostka.

Šéf Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček on-line deníku TÝDEN.CZ ke slovům starostky o nečinnosti agentury řekl, že jsou alibistická, ale nepřekvapují ho. "My jsme se bohužel názorově rozešli," vysvětlil. V Duchcově agentura pracovala, ale spolupráce byla ukončena, protože se s vedením města nedohodla na postupu. "My jsme nesouhlasili s masivní privatizací bytového fondu v Duchcově, který směřoval právě do oblasti, kde žijí chudí Romové. Varovali jsme před zvyšováním nájmu. Dnes jsou tam třikrát vyšší nájmy, než byly v čase privatizace," objasnil. Agentura zároveň požadovala zrušení heren a naopak zavedení nízkoprahových domů pro mládež. Informoval server TÝDEN.CZ.

ryz, TÝDEN.CZ, iDNES.cz
Přečteno: 8779x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, diskuse, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo