romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ředitel brněnského divadla má kvůli údajným rasistickým výrokům na konci roku z funkce odejít

Brno, 18.4.2015 11:00
Brněnská ulice Cejl, která je součástí oblasti, které se přezdívá brněnský Bronx.  Foto: František Kostlán
Brněnská ulice Cejl, která je součástí oblasti, které se přezdívá brněnský Bronx. Foto: František Kostlán

Dohady kolem volby Vlastimila Peška do křesla ředitele dětského Divadla Radost v Brně a jeho údajných rasistických výroků během výběrového řízení pokračují. Náměstek primátora města Brna Matěj Hollan totiž oznámil, že Peška by měl ve funkci ředitele nakonec setrvat jen do konce roku, pak ho zřejmě vystřídá druhý finalista Tomáš Pavčík. Hollan odmítá, že by svým rozhodnutím zasahoval do výsledků výběrového řízení.

Brněnský náměstek primátora pro oblast sociálně kulturní Matěj Hollan v tiskové zprávě zdůvodňuje rozhodnutí městské rady o pouze dočasném působení Pešky na postu ředitele divadla tím, že volební komise je jen poradním orgánem, zatímco zodpovědnost za oblast kultury nese Hollan. Pro něj se stal Vlastimil Peška nedůvěryhodným po té, co se měl před výběrovou komisí údajně vyjádřit, že nechce, aby Romové chodili do divadla, a ti starší deseti let patří do vězení.

„Není možné, aby ředitel dětského divadla chtěl stavět zdi a dával kolektivní vinu malým dětem na základě barvy pleti. Jednou z priorit koalice na magistrátu je právě zmírnění vyloučení lidí v Bronxu a inkluze ze strany kulturních organizací, což s Vlastimilem Peškou kvůli jeho názorům není možné. Pokud město přispívá miliony z rozpočtu do obnovy Bronxu, není možné, aby ředitel jedné z tamních nejdůležitějších veřejných institucí tyto snahy sabotoval,“ uvedl k situaci v divadle Matěj Hollan.

Vlastimil Peška obvinění odmítá jako naprostou lež. Po setkání s primátorem Brna Petrem Vokřálem (hnutí ANO) ale souhlasil, že v divadle vznikne nový post uměleckého šéfa, který by stávajícího ředitele měl nahradit. Peška ale Pavčíka, který skončil ve výběrovém řízení jako druhý, za vhodného kandidáta nepovažuje

Výtky proti postupu Matěje Hollana a rady má i manažer Divadla Radost Petr Jančařík. Vadí mu například to, že v zadání výběrového řízení nebylo uvedeno, že by měl vítěz divadlu šéfovat jen rok.

Navzdory výrokům spolupráce s romským střediskem

Peška navíc prý už během své prezentace před výběrovou komisí zmínil navázanou spolupráci divadla s romským střediskem DROM, které pracuje s lidmi z vyloučené lokality na brněnském Cejlu. To serveru Romea.cz potvrdil i Miroslav Zima, ředitel DROMu.

„Zhruba před měsícem jsme se s panem Peškou dohodli na tom, že bychom mohli navázat s divadlem spolupráci. Díky ní bude moci mládež z nízkoprahového klubu například navštěvovat zadarmo některá představení, podívat se do zákulisí a na exkurze. Zároveň by nám lidé z Divadla Radost mohli pomoct s naším dramatickým kroužkem,“ uvedl ke konkrétní podobě spolupráce Miroslav Zima.

Pokud jde o samotný spor kolem výběrového řízení, Zima ho vnímá jako velmi nepříjemný. O spolupráci s divadlem ale velmi stojí, protože bude podle něj pro děti přínosem.

„O kauze kolem zvolení pana Peška vím jenom z médií. U volby jsem nebyl a zatím je to pro mě nepřehledná situace. Pokud ale pan Peška skutečně říkal to, co tvrdí pan Hollan, mělo se reagovat ihned na místě a ne s prodlením po volbě. Za takových okolností by pak výsledek volby byl chybou,“ řekl pro server Romea.cz Zima.

Přečteno: 914x
 

Kam dál:

Štítky:  

divadlo, Výběrové řízení, Rasismus, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo