romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ředitelka organizace In Iustitia Klára Kalibová získala cenu Alice Garrigue Masarykové

Praha, 9.12.2014 17:00, (ROMEA)
Ředitelka organizace In Iustitia Klára Kalibová a velvyslanec USA Andrew H. Schapiro (Zdroj: Velvyslanectví USA)
Ředitelka organizace In Iustitia Klára Kalibová a velvyslanec USA Andrew H. Schapiro (Zdroj: Velvyslanectví USA)

Cenu Alice Garrigue Masarykové, kterou každoročně uděluje americká ambasáda v Praze za práci v oblasti lidských práv, získala v pondělí zakladatelka a ředitelka organizace In Iustitia Klára Kalibová. Ocenění od velvyslance Andrewa Schapira obdržela za poskytování právní pomoci obětem násilí z nenávisti.

"Klára těmto obětem pomáhá dovolat se spravedlnosti a žádat o odškodnění za újmu způsobenou násilím z nenávisti. Stejně jako laureáti ceny z minulých let nám svou prací připomíná, že lidská práva nejsou pouze abstraktním pojmem, ale principem, který si občas žádá akci. Jejich naplňování vytváří bezpečnější, demokratičtější a bohatší svět," uvedl při předávání ceny Schapiro.

In Iustitia je právnická organizace, která se cíleně zabývá násilím z nenávisti. Poskytuje právní pomoc obětem, pomáhá s ochranou komunit ohrožených násilným rasismem a neonacismem a usiluje o zlepšení legislativy a praxe orgánů vyšetřující tuto trestnou činnost.

Cenu pojmenovanou po nejstarší dceři prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a zakladatelce Československého červeného kříže uděluje velvyslanectví USA od roku 2004. Mohou ji dostat osobnosti nebo organizace, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v Česku a svojí podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod vytvářejí otevřenou občanskou společnost.

V minulosti ji obdrželi například organizace ROMEA, současná ombudsmanka Anna Šabatová, ředitel české odbočky Transparency International David Ondráčka, zakladatel festivalu Jeden svět Igor Blaževič nebo týdeník Respekt.
brf, ČTK
Přečteno: 1672x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

In IUSTITIA, Kalibová Klára, Násilí z nenávisti, oběť, právní rady, USA, Ocenění, velvyslanectvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo