romea - logo
27. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Ladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Registru kostní dřeně chybí vietnamští dárci, zapsaných je asi 50, Romové se zapojili již před lety

14.6.2019 9:51
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay)

Registru dárců kostní dřeně chybí Vietnamci. Zapsaných potenciálních dárců je kolem 50, potřeba by jich bylo pro tuto menšinu kolem 1000. Registr proto chystá v pátek speciální nábor, řekla dnes mluvčí Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD) Klára Conková. Vietnamská menšina je čtvrtou nejpočetnější po Romech, Slovácích a Ukrajincích, v Česku jich žije téměř 59.000.

Vhodná kostní dřeň se nehledá podle krevních skupin, ale podle deseti dědičných tkáňových znaků bílých krvinek, které se liší ve světovém i regionálním měřítku. "Některé typy leukémie jsou u vietnamské menšiny častější než u české populace, jiné vzácnější," řekl vedoucí lékař registru a primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Pavel Jindra. Ročně registr podle něj hledá jednoho až dva vietnamské dárce. Úspěšný je díky mezinárodnímu propojení registrů hlavně v USA.
"V USA je velká vietnamská komunita, která se tam dostala po roce 1975. Pro naše pacienty proto většinou hledáme vhodné dárce právě tam," dodal. Vietnam vlastní registr nemá.

Oslovit jiné etnikum není podle zástupců registru snadné. Před několika lety se s pomocí herce Ondřeje Vetchého podařilo oslovit několik desítek Romů. Stejně tak se před lety do osvěty romského dárcovství zapojilo sdružení Romea, které se v roce 2008 přidalo ke kampani Daruj kostní dřeň! V Chanově tehdy vzniklo jakési improvizované centrum v prostorách místního kulturního domu, do něhož přicházeli romští zájemci o dárcovství. „Přihlásily se nám téměř dvě desítky nových zájemců,“ uvedla po akci MUDr. Mája Švojgrová, lékařka hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni. Těm, kteří se již rozhodli vstoupit do registru, tým zdravotních sester a lékařů odebral vzorek krve přímo na místě.

Páteční nábor zaměřený na vietnamské dárce bude odpoledne v prostorách kavárny AntHill na náměstí Míru. Registr doufá v desítky zájemců o zápis. Musí být ve věku 18 až 35 let a mít dobrý zdravotní stav, po vyplnění formuláře je odebrán vzorek stěrem z vnitřní stěny dutiny úst. Celý proces trvá asi 15 minut.

"Dříve už byly snahy něco podobného uskutečnit, ale nikdy se nám nepodařila vietnamská komunita dostatečně oslovit. Teď máme ale podporu uskupení přímo z vietnamské komunity," řekla Conková. Zapojil se například spolek vietnamských studentů medicíny.

V ČNRDD bylo do konce loňského roku zapsáno přes 85.000 lidí. Menší registr provozovaný IKEM má asi 30.000 dárců, obě databáze se částečně překrývají a jsou propojené celosvětově. Díky tomu se podaří najít dárce pro 90 procent českých pacientů.

Krvetvorné buňky se používají pro léčbu pacientů s leukémií. Ročně jí v Česku onemocní kolem stovky lidí, u dalších zhruba 1000 lidí se objeví porucha krvetvorby. Transplantace je úspěšná u dospělých z 60 až 80 procent, u dětí ze 70 až 90 procent. Za 25 let fungování registru se mění druhy leukémií, pro něž se transplantace jako léčba využívá, počty potřebných pacientů jsou ale stále podobné.
Přečteno: 561x
 

Nepřehlédněte:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Závěrečná řeč obžalovaného Petra Bendy u ústeckého krajského soudu 16. 4. 2018 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Střelec z Chomutova půjde za vraždu na deset let do vězení

25.6.2019 15:24
Osmatřicetiletý Petr Benda půjde za vraždu řidiče dodávky, který na chomutovském sídlišti najel do jednoho automobilu, na deset let do vězení. Rozhodl o tom pravomocně pražský vrchní soud, který zmírnil prvoinstanční verdikt z loňského dubna. 
 celý článek

Demonstrace na pražské Letenské pláni - 23. 6. 2019 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

František Kostlán: Občanská Letná - pravda versus oligarchie, populismus a xenofobie

25.6.2019 14:50
Letenská demonstrace byla vrcholem vzmachu občanské společnosti, bez ohledu na rozdílné názory, barvu pleti či vyznání účastníků a dalších příznivců. A to vadí těm, kteří si veškerou moc uzurpují pro sebe, kteří nás, občany, ke své představě demokracie nepotřebují.
 celý článek

Radek Banga při projevu na demonstraci na pražské Letenské pláni (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoRadek Banga k téměř 300 tisícům lidí na Letné: Nejsme jen hrstka! Pochopil jsem, že nejsme ztracená země

24.6.2019 14:25
Nedělní protest proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice byl největší demonstrací od roku 1989. Podle aktualizovaných odhadů operátora T-Mobile se na Letné sešlo 283.000 lidí. Protest varoval před tím, kam se Česko pod Babišem a prezidentem Milošem Zemanem ubírá. Premiér s tvrzením demonstrantů, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice, nesouhlasí. Ke statisícům protestujících promluvil i frontman skupiny Gipsy.cz Radek Banga.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo