romea - logo
23. srpna 2019 (pátek)
svátek má Sandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Registru kostní dřeně chybí vietnamští dárci, zapsaných je asi 50, Romové se zapojili již před lety

14.6.2019 9:51
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay)

Registru dárců kostní dřeně chybí Vietnamci. Zapsaných potenciálních dárců je kolem 50, potřeba by jich bylo pro tuto menšinu kolem 1000. Registr proto chystá v pátek speciální nábor, řekla dnes mluvčí Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD) Klára Conková. Vietnamská menšina je čtvrtou nejpočetnější po Romech, Slovácích a Ukrajincích, v Česku jich žije téměř 59.000.

Vhodná kostní dřeň se nehledá podle krevních skupin, ale podle deseti dědičných tkáňových znaků bílých krvinek, které se liší ve světovém i regionálním měřítku. "Některé typy leukémie jsou u vietnamské menšiny častější než u české populace, jiné vzácnější," řekl vedoucí lékař registru a primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Pavel Jindra. Ročně registr podle něj hledá jednoho až dva vietnamské dárce. Úspěšný je díky mezinárodnímu propojení registrů hlavně v USA.
"V USA je velká vietnamská komunita, která se tam dostala po roce 1975. Pro naše pacienty proto většinou hledáme vhodné dárce právě tam," dodal. Vietnam vlastní registr nemá.

Oslovit jiné etnikum není podle zástupců registru snadné. Před několika lety se s pomocí herce Ondřeje Vetchého podařilo oslovit několik desítek Romů. Stejně tak se před lety do osvěty romského dárcovství zapojilo sdružení Romea, které se v roce 2008 přidalo ke kampani Daruj kostní dřeň! V Chanově tehdy vzniklo jakési improvizované centrum v prostorách místního kulturního domu, do něhož přicházeli romští zájemci o dárcovství. „Přihlásily se nám téměř dvě desítky nových zájemců,“ uvedla po akci MUDr. Mája Švojgrová, lékařka hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni. Těm, kteří se již rozhodli vstoupit do registru, tým zdravotních sester a lékařů odebral vzorek krve přímo na místě.

Páteční nábor zaměřený na vietnamské dárce bude odpoledne v prostorách kavárny AntHill na náměstí Míru. Registr doufá v desítky zájemců o zápis. Musí být ve věku 18 až 35 let a mít dobrý zdravotní stav, po vyplnění formuláře je odebrán vzorek stěrem z vnitřní stěny dutiny úst. Celý proces trvá asi 15 minut.

"Dříve už byly snahy něco podobného uskutečnit, ale nikdy se nám nepodařila vietnamská komunita dostatečně oslovit. Teď máme ale podporu uskupení přímo z vietnamské komunity," řekla Conková. Zapojil se například spolek vietnamských studentů medicíny.

V ČNRDD bylo do konce loňského roku zapsáno přes 85.000 lidí. Menší registr provozovaný IKEM má asi 30.000 dárců, obě databáze se částečně překrývají a jsou propojené celosvětově. Díky tomu se podaří najít dárce pro 90 procent českých pacientů.

Krvetvorné buňky se používají pro léčbu pacientů s leukémií. Ročně jí v Česku onemocní kolem stovky lidí, u dalších zhruba 1000 lidí se objeví porucha krvetvorby. Transplantace je úspěšná u dospělých z 60 až 80 procent, u dětí ze 70 až 90 procent. Za 25 let fungování registru se mění druhy leukémií, pro něž se transplantace jako léčba využívá, počty potřebných pacientů jsou ale stále podobné.
Přečteno: 582x
 

Nepřehlédněte:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo