Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Reportáž ČT: V Brně mají stovky romských rodin po novém roce skončit na ulici

14. listopadu 2016
Čtení na 3 minuty

Stovky chudých lidí v Brně možná skončí po novém roce bez domova. Realitní společnost Dolfin Real Estate prodává celkem sedm až osm domů v ulicích kolem takzvaného Cejlu, v nichž žijí desítky hlavně romských rodin s malými dětmi. Realitka jim zkrátila dobu nájemní smlouvy, které byly dříve uzavírány na rok, na pouhé 3 měsíce. Dle reportáže České televize, která byla odvysílána v pořadu 168 hodin, tak nájemníkům hrozí, že 1. ledna skončí na ulici.  

„Když jsem si šla pro nájemní smlouvu na prodloužení, tak z bytové správy mně řekli mezi dveřma, že si mám hledat náhradní bydlení, že nám nebudou smlouvu prodlužovat. Že nám prodlouží vlastně jenom nájemní smlouvu na 3 měsíce. A to bylo všechno,“ řekla České televizi Mária Lakatošová, jedna z nájemkyň domu.

Situaci, jako je tato, v Cejlu ještě nezažili. „Dříve se to dělo na úrovni domů, kdy jeden dům, kde se ubytovávali klienti z naší cílové skupiny, tak skončil, ale ty rodiny se buď rozptýlily po příbuzných nebo se to vyřešilo nějakým jiným způsobem. Ale tady se jedná o velké množství rodin,“ podělil se o svou obavu Radek Kratochvíl, terénní sociální pracovník střediska DROM, které působí dlouhodobě v oblasti. „My jsme původně věděli o dvou domech, které by měli ti nájemníci opustit zhruba do konce roku. Ale nakonec se ukázalo, že se jedná o asi 120 bytů, takže zhruba 120 rodin, což je až 500 lidí, zhruba třetina z nich jsou děti.“

Co na to město?

Na řešení takto rozsáhlého problému však nemá nyní kapacitu ani radnice. „V téhle chvíli opravdu ty prostředky jsou relativně omezené,“ řekl ve stejném pořadu David Oplatek, radní pro věci sociální, zdravotní a národnostní menšiny /SZ/.

Hrozí tedy sociální kolaps, protože město nemá k dispozici takové množství bytů, kam by desítky početných rodin s dětmi v zimě ubytovalo.

Podle brněnského zastupitele /Žít Brno/ Martina Freunda se město o komunikaci se zástupci realitky snaží, ale zatím bez výsledků: „My jsme se pokusili o e-mailovou korespondenci, o navázání kontaktu, zprostředkování schůzky za město Brno a nějakého dialogu. A to bylo ze strany Dolfinu bohužel odmítnuto,“ řekl České televizi.

S tímto tvrzením však nesouhlasí ředitel realitní společnosti Vlastimil Plášek, který i když rozhovor na kameru České televize odmítl, zaslal sví odpovědi na otázky televize e-mailem. Na otázku proč odmítá jednat s městem Brno, odpověděl však, že ho nikdo za město Brno nekontaktoval.

Romové nemají na soukromém realitním trhu v Čechách šanci

„V té lokalitě a v těch domech, které Dolfin vlastní, naprostou většinu nájemníků tvoří romská minorita, která bohužel ve chvíli, kdy ti lidé dostanou výpověď, tak jejich šance uplatnit se v české společnosti na soukromém trhu s bydlením je prakticky nulová,“ popsal v reportáži dramatickou situaci rodin Freund. Jeho slova potvrdila i Lakatošová: „Když po telefonu mluvím normálně česky, tak nepoznají, že jsem Romka. Ale když jdu na prohlídku, vidí, že jsem romského původu, tak že nemám šanci vůbec uspět.“ I podle Fuchsové nemají lidé, kteří se představí jménem Horváth, Lakatoš nebo Dirda šanci získat bydlení: „Byt je rovnou obsazen a teď jsme se dozvěděli i to, že vlastně v romských rodinách se cení, pokud se narodí dítě světlejší, protože se počítá, že bude mít jednodušší život.“

Lidé se tedy se situací smiřují a začínají, až neradi, balit své věci: „A co mám dělat? Ale nevím kam. V nejhorším na nějakou ubytovna, jenže tam se zblázním,“ vyjádřil své obavy v reportáži nájemce.

Realitní kancelář Dolfin Real Estate má v plánu se zaměřit na jiné investice. Podle MF Dnes kupuje firmu společnost vlastněná nizozemským holdingem. Skutečné vlastníky dle listu dohledat nelze.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon