romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Režisér Renč opět neunesl kritiku seriálu Sanitka 2. Svého oponenta označil za idiota a vyhrožoval mu fyzickým násilím

Praha, 17.1.2014 16:17, (ROMEA)
Marek Vašut s režisérem Filipem Renčem (FOTO: Česká televize)
Marek Vašut s režisérem Filipem Renčem (FOTO: Česká televize)

Český rozhlas odvysílá v sobotu s týdenním zpožděním předtočený pořad Zaostřeno, ve kterém režisér Filip Renč vyhrožoval filmovému kritikovi týdeníku Respekt Kamilu Filovi "rozbitím držky". Renčovi se nelíbilo, že Fila kritizoval způsob, jakým režisér v seriálu Sanitka 2 vyobrazil cizince. Informoval o tom server IHNED.cz.

Vedení Českého rozhlasu řešilo, zda pořad a v jaké formě odvysílat. Režisér Filip Renč, který neunesl kritiku seriálu, po natáčení odmítal, aby pořad sestříhali, protože by mohl vyznít jinak. Chtěl odvysílat jeho plnou verzi, tedy i s urážkami. Jenže pro pořad je vždy vyhrazeno jen 20 minut a celá čtyřicetiminutová verze se tak do programu nevejde.

Režiséra Filipa Renče rozčílilo, že filmový kritik týdeníku Respekt Kamil Fila během natáčení pořadu Českého rozhlasu Zaostřeno kritizoval způsob, jakým Sanitka zobrazovala cizince. Následně vypukla hádka, jež vyvrcholila tím, že Renč označil Filu za idiota a dodal, že kdyby byl ve studiu, tak by mu "dal do držky".

Renč dokonce podle serveru IHNED požadoval, aby se pořad nevysílal vůbec. "To je normální autorizace. Já prostě s tím rozhovorem nesouhlasím. Byl to pro mě nepříjemný rozhovor a myslím si, že by byl i pro posluchače, takže nechci, aby se odvysílal," uvedl Renč.

Renče si do pořadu pozvali proto, že některé jeho scény v seriálu Sanitka 2 budily rozporuplné reakce veřejnosti. Například ta, kde muslim zapíchne Jaromíra Hanzlíka alias doktora Janderu, který mu ošetřuje ženu.

"Řekl jsem, že to je dramaturgicky nesmyslné a ve scénáři to být nemuselo. Navíc ti muslimové se tam jen objeví a zase zmizí, nejsou to postavy, které se prolínají celým dějem. Je to i strašně natočené, protože ten muž nemluví ani arabsky, ani anglicky, ale příšerným českým přízvukem. I ta generická hudba je úplně zbytečná," kritizoval redaktor Fila fakt, jak negativně Renč v seriálu vyobrazil muslimy.

Podle Renče Fila mluvil naprosté nesmysly. Několikrát i zopakoval, že za kritizované scény nemůže, jelikož je natočil podle scénáře Jiřího Hubače. "Mně ten rozhovor hrozně vadil i tím, jak byl vedený od redaktorky. Ty otázky a názory pana Fily jsou naprosto irelevantní a stupidní, takže já jsem nechtěl, aby takový rozhovor šel do éteru. Prostě byl to blbý rozhovor v blbý moment, blbé otázky, moje blbé odpovědi," uvedl později Renč.

Pořad se měl vysílat již minulou sobotu, jenže vedení Českého rozhlasu ho pozastavilo a po několika poradách nakonec rozhodlo, že Renčovi nevyhoví v žádném požadavku. Pořad odvysílá, a to v sestříhané verzi. Navíc kompletní záznam na web neumístí, protože to nedělá nikdy.

Není to poprvé co režisér Filip Renč reagoval na kritiku seriálu Sanitka 2 vulgárním způsobem. Už v listopadu na kritiku naprosto nereálného a rasistického vykreslení Romů Renč reagoval vulgárními nadávkami na adresu Kláry Samkové. Tehdy Samkovou nazval Renč "cikánskou krávou".

ryz, IHNED.cz
Přečteno: 2015x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Rasismus, Extremismus, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo