romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romano suno se představilo v ostravské knihovně

1.7.2016 14:36
Romano suno ve vítkovické pobočce Knihovny města Ostrava. (FOTO: Romano suno)
Romano suno ve vítkovické pobočce Knihovny města Ostrava. (FOTO: Romano suno)

Literární a výtvarná soutěž Romano suno (Romský sen) se v předposledním červnovém týdnu po roce vrátila do vítkovické pobočky Knihovny města Ostrava. Kromě výstavy kreseb, která přiblížila, jak mladí Romové vidí své tradice, každodenní život nebo o čem sní, byl na programu i workshop, na kterém hledali odpovědi na zdánlivě jednoduchou otázku: „Jsem Rom, ale umím vlastně romsky?“

Setkáním účastníky provedla romská spisovatelka Iveta Kokyová a její kolegyně Marie Bořkovcová, koordinátorka soutěže. Kromě povídání o romštině a v romštině došlo i na předčítání romských povídek.

Soutěž letos vstupuje do svého 19. ročníku. Smyslem soutěže je umožnit romským dětem a mládeži popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost romštiny. Většinové společnosti pak přibližuje svět romských dětí a zvyšuje povědomí o možnostech romštiny jako plnohodnotného jazyka.

Do soutěže každoročně zasílají svou tvorbu stovky dětí a mladých dospělých z různých koutů České republiky. Pro mnohé ze soutěžících je přitom jejich příspěvek vůbec první zkušeností s psanou podobou romštiny. „Na vyhlášení vítězů soutěže, kde z vítězných textů čteme úryvky, děti zažívají, jak na jejich práce živě reagují cizí děti a dospělí, kteří se na vyhlášení sjeli z různých koutů České republiky. Některé texty vyvolají salvy smíchu, jiné pláč, a všechny spontánní potlesk,“ přiblížila Marie Bořkovcová.

Už třetím rokem je soutěž rozšířena také o soutěžní kategorii mluveného slova. Děti mohou do Romano suna přispívat záznamy rozhovorů, reportážemi, scénkami či vyprávěnými příběhy.

Letos budou nově soutěží také dospělí. „Myslíme především na desítky romských asistentek, příbuzných dětí, učitelů či pracovníků NGO, které děti v jejich tvorbě leta podporují a dětem erudovaně pomáhají s romštinou. K mnoha tématům přitom mají sami co říct. V soutěži chceme dát prostor pro vlastní tvorbu také jim,“ vysvětluje Bořkovcová.

Každoročně si soutěžící mohou vybrat buď z navrhovaných témat, anebo zvolit téma vlastní. Na samotnou tvorbu měli účastníci čas do konce školního roku. Slavnostní vyhlášení nejlepších příspěvků proběhne na konci roku kalendářního. To nejlepší se také objeví (s českým a anglickým překladem) ve sborníku Romano suno 2016.

O vítězných příspěvcích rozhodnou romsko-české poroty, například prozaička Iveta Kokyová, básnířka Renata Berkyová, výtvarnici Ladislava Gažiová a Antonín Střížek.

Soutěž vyhlašuje a pořádá obecně prospěšná společnost Nová škola.

Přečteno: 811x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano suno, Literatura, Výstava, Děti, Romština, SoutěžHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo