romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

RomanoNet zve na demonstraci proti rasismu a diskriminaci Romů v Evropě. Organizace zveřejnila manifest Dost! Basta! Enough!

30.7.2018 22:05
Zástupci zastřešující organizace RomanoNet předali 30. 7. 2018 protestní manifest velvyslanci Itálie v ČR Aldo Amatimu. Organizace sdružené v RomanoNetu protestují proti situaci Romů v Itálii, kde ministr vnitra a vůdce krajně pravicového uskupení Lega, Matteo Salvini požaduje provést sčítání Romů a uplatnit některé rasistické politiky vůči Romům. Zleva: Michal Miko, Marie Brendzová, Gwendolyn Albert, Veronika Hlaváčová a Petr Torák. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)
Zástupci zastřešující organizace RomanoNet předali 30. 7. 2018 protestní manifest velvyslanci Itálie v ČR Aldo Amatimu. Organizace sdružené v RomanoNetu protestují proti situaci Romů v Itálii, kde ministr vnitra a vůdce krajně pravicového uskupení Lega, Matteo Salvini požaduje provést sčítání Romů a uplatnit některé rasistické politiky vůči Romům. Zleva: Michal Miko, Marie Brendzová, Gwendolyn Albert, Veronika Hlaváčová a Petr Torák. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

V úterý 31. 7. 2018 od 16 hodin se v Praze uskuteční pochod na podporu ukrajinských Romů. Akce je součástí velkého protestu, který se uskuteční v několika evropských zemích. Romové a další obyvatelé chtějí dát najevo, že už nadále nechtějí tolerovat diskriminační, přehlížející a někdy i rasistický přístup států a politiků k Romům. Dnes zástupci RomanoNetu předali italskému velvyslanci v Praze protestní manifest.

Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukrajině, stop diskriminaci a rasismu v Evropě

 • KDY: 31. 7. 2018, 16:00
 • KDE: Praha, Letenská pláň (poblíž zastávky tramvaje Sparta)

Předběžný program demonstrace

 • 15:30 sraz všech na parkovišti u Letenské pláně
 • 16:00 Proslovy  Michal Miko, Jolana Šmarhovyčová, Edita Stejskalová v zastoupení
 • 16:10 Začátek pochodu
 • 16:30 Příchod k Ukrajinské ambasádě
 • 16:30 Hymna Gelem, gelem v podání Pavlíny Matiové a zapalování svíček
 • 16:40 Proslovy Michal Miko, František Kostlán, Fedor Gál, Emil Voráč, Martina Horváthová
 • 17:00 Předání prohlášení Ukrajinské ambasádě
 • 17:10 Kde domov můj v podání Pavlíny Matiové
 • 17:05 Odchod zpět na místo Shromáždění

Pochod začne od 16 hodin na Letenské pláni (poblíž zastávky tramvaje Sparta) několika projevy. Pak se protestující vydají k ukrajinskému velvyslanectví a po dalších projevech se vrátí na Letenskou pláň, kde bude protest ukončen.

 „V minulých týdnech bylo na Ukrajině spácháno několik pogromů na Romy, které měly za následek i mrtvé. Byla vypálena mateřská školka, kam chodily romské děti. Takové násilí již nelze tolerovat a je nutné se velmi hlasitě ozvat a Romy na Ukrajině podpořit,“ řekl Michal Miko, ředitel z organizace RomanoNet, která sdružuje několik významných romských a proromských organizací a protest v České republice pořádá.

Podle něj má demonstrace také připomenout situaci v Itálii, kde ministr vnitra a vůdce krajně pravicového uskupení Liga, Mateo Salvini požaduje, aby došlo ke sčítání Romů a ti, kteří nejsou přímo z Itálie, mají být vyhoštění.

Dnes zástupci organizace RomanoNet v čele s Michalem Mikem, předali Italskému velvyslanci panu Aldu Amatimu prohlášení „Dost, Basta, Enough“, které dle slova velvyslance on sám předá italské vládě v nejbližších dnech.

„Všechny tyto události jsou varující, že nenávist a xenofobie jsou nebezpečné. Vybojujme si lepší společnost, spravedlnost a respekt ke všem lidem, bez ohledu na jejich původ či postavení,“ dodal Miko s tím, že ještě před úterním protestem předají v pondělí protestní dopis italskému velvyslanci.

Demonstrace má podle organizátorů být také protestem proti diskriminaci, rasismu a z toho vyplývajícímu špatnému sociálnímu postavení Romů v jednotlivých evropských zemích.

RomanoNet je organizací, do které se spojily romské a proromské neziskovky, které za sebou mají celou řadu úspěšných projektů a aktivit - Romodrom, o.p.s, Slovo 21, z. s., Romano jasnica, z. s., ROMEA, o. p. s., z. s. Kleja, Jekhetane Společeně o. p. s. , IQ Roma servis a Otevřená společnost. Smyslem zastřešující organizace je vytvořit odborného partnera pro řešení vzájemného soužití Romů a ostatních obyvatel České republiky. RomanoNet je platforma pro vyjednání a prosazování změn v nastavování politiky integrace a k lepšímu zacílení výzev na financování projektů k integraci Romů a sociálně znevýhodněných osob

„Postavení Romů ve společnosti, sociálně vyloučené lokality, diskriminace a rasismus od 90. let české vlády seriózně neřešily. Navrhovaná nebo realizovaná opatření jsou podle nás neefektivní, zbytečně zatěžují státní rozpočet a někdy i vyvolávají nenávist proti Romům. To se musí změnit,“ uvedla Martina Horváthová, místopředsedkyně Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

„Opatření jako tzv. „opatření obecné povahy“ současného Zákona o pomoci v hmotné nouzi nebo plošné zavádění poukázek pro výplatu dávek hmotné pomoci neřeší problémy, pouze je prohlubují. To bychom také rádi sdělili premiérovi, kterého jsme požádali o osobní jednání, “ doplňuje Horváthová.

Protest v devíti Evropských zemích jako je (Rumunsko, Itálie, Bulharsko, Srbsko, Česká republika, Makedonie, Slovensko, Maďarsko, Španělsko) má připomenout také zvěrstva spáchaná za 2. světové války. Romové z celé Evropy si totiž 2. srpna připomínají Památný den romského holocaustu. Na tento den připadá smutné 74. výročí likvidace takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi. Během noci z 2. na 3. srpna 1944 zde bylo v plynových komorách zavražděno 2.898 romských mužů, žen a dětí.

Dost! Basta! Enough! - MANIFEST –

My, romští a neromští občané České republiky, protestujeme proti násilí zaměřenému na romské komunity v České republice, Itálii a na Ukrajině. Reagujeme tím na níže zmíněné incidenty, které se v těchto zemích nedávno odehrály.

Romové, kteří jsou součástí české společnosti již staletí, přispěli k budování české kultury i ekonomiky. Nicméně česká vláda neučinila značná úsilí v boji proti rasismu a předsudkům vůči Romům.

Protestujeme, protože:

UKRAJINA:

Krajně pravicové hnutí „Střízlivá a rozzlobená mládež“ násilným způsobem zavraždila dva občany romského etnika. Členové hnutí zničili obydlení, ve kterém Romové žili, spálili školky a kostely navštěvované romskou komunitou.

9. května 2018 – Extremistická skupina zapálila romský tábor ve vesnici Rudne ve Lvovské oblasti.

23. května 2018 – Dvanáct ozbrojených mužů zaútočilo na romský tábor v oblasti Ternopol. Poté, co útočníci vyhnali 7 dospělých osob a 33 dětí z tábora, ho následně zapálili.

23. června 2018 – Členové ultranacionalistického hnutí „UAU“, kteří byli ozbrojeni noži, zaútočili na romské obydlí na západní Ukrajině. Extrémisté z „UAU“ zavraždili 24letého Roma Davida Poppa a zranili několik dalších Romů, včetně dětí. Jedná se o již šestý útok s rasovým podtextem na Ukrajině za poslední dva měsíce. Hnutí „Střízlivá a rozzlobená mládež" je současně zodpovědná za 24 útoků s rasovým podtextem.

2. července 2O18 - V Berehově na západě Ukrajiny našli mrtvou třicetiletou Romku s podříznutým hrdlem.

ITÁLIE:

Matteo Salvini, ministr vnitra a místopředseda vlády a zároveň krajně pravicový politik, navrhl provést sčítání romské komunity bez jasného vysvětlení rozsahu této akce. Sčítání lidu jedné etnické skupiny však může vést k rasistickým politickým opatřením, jak tomu bylo v Itálii v roce 1938 pod Mussolinim. Po několika vyjádřeních ministra vnitra Mattea Salviniho bylo mnoho Romů původem z Rumunska deportováno zpět do jejich rodné země. Jejich improvizovaná obydlí v Římě pak byla následně zničena na základě podnětů místních úřadů. Římský magistrát má za cíl deportovat 400 Romů, kteří žili v příslušném improvizovaném táboře již řadu let.

19. července 2018 – Po několika dalších útocích s rasistickým podtextem bylo v Itálii postřeleno pouze roční romské dítě. Útočníci ho střelili do zad, zatímco jej držela matka v náručí.

Z těchto výše zmíněných důvodů požadujeme:

V České republice:

 1. aby vláda České republiky veřejně vystupovala a bojovala proti rasistickým nebo xenofobním činům vůči svým občanům skrze moci svých ministerstev
 2.  reformu institucí, které pracují na začleňování Romů a boji proti rasismu vůči Romům
 3.  uvolnění financí určených pro správu a revitalizaci pietních míst spojených s romskou genocidou (Lety u Písku a Hodonín u Kunštátu) v co nejkratším termínu
 4.  aby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání důsledně sledovala a sankcionovala nenávistné projevy a šíření stereotypů o Romech na rozhlasových a televizních kanálech podle stávajících právních předpisů

Na Ukrajině:

 1. aby národní autority zajistily ochranu romských občanů a bojovali proti útokům ultrapravicových a extrémistických skupin všemi svými prostředky
 2.  zintenzivnění přítomnosti policistů v romských komunitách k zajištění jejich ochrany
 3.  aby národní autority zajistily spolupráci se zástupci romských komunit  na Ukrajině
 4.  identifikace a následné odvolání policistů, kteří pasivně pomáhali při protiromských útocích
 5.  odvolání všech policistů s rasistickými sympatiemi
 6.  přijetí veškerých nezbytných opatření k identifikaci všech osob odpovědných za protiromské útoky

V Itálii:

 1. zrušení sčítání Romů (nebo kočovných obyvatel) a odsouzení všech forem rasismu ze strany italského premiéra Giuseppeho Conteho
 2.  identifikace a potrestání těch, kteří se dopouštějí násilných činů na romských komunitách
 3.  implementace a sestavení rozpočtu národní strategie pro začleňování Romů navržené italskou vládou na období 2012 – 2020
 4.  aby italští politici bojovali proti všem formám diskriminace, xenofobie, islamofobie a rasismu

V Evropě:

 1. aby Evropská komise zintenzivnila monitorování rasismu vůči Romům v členských státech s cílem identifikovat konkrétní nedostatky, které vychází z principů Evropské unie
 2.  aby Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA) vytvořila ředitelství pod vedením Romů pro sledování situace romských komunit ve všech členských státech
 3.  trvalé sledování diskriminačních politik a prohlášeních národních a místních orgánů, jako součást evropského strategického rámce pro národní strategie pro začleňování Romů
 4.  aby všechny vlády evropských států přijali a implementovali proaktivní opatření k boji proti nerovnosti, diskriminaci, rasismu, xenofobii, antisemitismu, anti-islamismu, misogynie a homofobii
 5.  aby Evropská komise vyzvala členské státy EU k důslednému dodržování právních předpisů při zločinech z nenávisti vůči Romům
 6.  reformu finančních politik, aby přímo podporovaly oběti trestných činů z nenávisti, včetně přímé podpory soudních řízení

Jako asociace romských hnutí a romská populace v České republice požadujeme:

 1. solidaritu, pouze společnou silou dokážeme bojovat proti rasismu – každý z našich hlasů je stejně důležitý
 2.  chceme, aby každý stát dodržoval základní lidská práva a podporoval vzájemné porozumění bez ohledu na etnický původ, pohlaví, náboženství, sexuální orientaci, nebo sociální postavení
 3.  Romové, bez ohledu na sociální status, místo původu, náboženství, to, zda dodržují tradice či ne, romsky i neromsky mluvící – ti všichni se bez rozdílu setkávají s rasismem a diskriminací. Naší povinností je bojovat společně prostřednictvím mírových prostředků proti tomu, co nás už staletí zužuje.
Přečteno: 2973x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ROMEA, Slovo 21, shromáždění, Ukrajina, Itálie, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo